Теми рефератів
> Реферати > Курсові роботи > Звіти з практики > Курсові проекти > Питання та відповіді > Ессе > Доклади > Учбові матеріали > Контрольні роботи > Методички > Лекції > Твори > Підручники > Статті Контакти
Реферати, твори, дипломи, практика » Учебные пособия » Урок літератури в 5 класі з основ віршування

Реферат Урок літератури в 5 класі з основ віршування














Урок літератури в 5 класі з основ віршування


Храпова Тетяна Вікторівна,

вчитель російської мови та літератури,

ННОУ ЗОШ В«Олімп-ПлюсВ»














ЗАТ м. Москви


Мета


- формування системи універсальних навчальних дій;

-познайомити з відмінностями віршованій і прозової мови;

-дати визначення римі, ритму, формувати уявлення про білий вірші.

Тип уроку: урок пояснення нового матеріалу.

Обладнання: - Інтерактивна дошка,

- В.Коровіна. Література. Підручник для 5 класу - с. 110-111,

- кілька карток з фрагментами орнаменту (малюнок 1,2),

- роздатковий матеріал (Додаток 2).



1. Організаційний момент


Здравствуйте. Починаємо наш урок. Привітайтеся з гостями. Слайд 1. p> Прочитайте, як називається наш урок. Спасибо. p> Подивіться невелику інсценівку і спробуйте сформулювати мету уроку, тобто поставити на майбутні 45 хвилин навчальне завдання.


2. Створення емоційного настрою


Отже, уривок з п'єси Ж.Б. Мольєра В«Міщанин у дворянствіВ» представляють:

Пан Журден -

Учитель філософії -

Спасибо акторам. Сідайте на місця. p> - Чи знали ви це раніше? Або не підозрювали, подібно пану Журдену, що говорите прозою? p> Якщо це так, то вам ще далеко до сорока і дізнаєтеся ви про віршах і прозі набагато раніше - сьогодні на уроці.

Отже, про що піде мова на уроці? Які поняття розглянемо? p> Вивішування на дошку карток з поняттями: вірші, проза, закони віршування, ритм, рима.


3. Пояснення нового матеріалу


1. Проза та вірші. p> - Так, в звичайному житті ми віршами не говоримо. (Бувають, правда, моменти в житті, коли хочеться говорити віршами, але це особливі випадки, про них поговоримо пізніше). А адже література-це мистецтво, часто літературу називають мистецтвом слова. Як це розуміти?

Що використовують при створенні музичного твору мистецтва? p> ... мальовничого?

... скульптури?

Звичайно, художник - кольором, а письменник і поет - словом створюють свої шедеври. Але щоб створити віршований шедевр, нам треба ще підучитися. А для початку перевірити: розрізняємо Чи ми вірші і прозу. p> - Прочитайте уривки і зробіть свій вибір. Відповідь поясніть. Слайд 2. br/>

Вітер впав, стало тихо всюди,

але важка жито паче не піднялася. p> Антошка подивився туди, де живе

бабуся, і він побачив її.

А. П. Платонов


відлюдний наше море,

День і ніч шумить воно;

У роковому його просторі

Багато бід поховано.

Н. М. Мов


Останній день липня місяця. p> На тисячі верст навкруги Росія,

рідний край. Безвітря, теплінь. p> Повітря - молоко парне!

І. С. Тургенєв


-В віршах є рима. p>-Назвіть римуються слова, де вони розташовуються в рядках. p>-Передбачуваний відповідь. Вірш Н.М. Язикова, тому що римуються слова В«мореВ» - В«просторіВ», В«ВоноВ» - В«похованоВ». Ці слова закінчують рядки. Слайд 3. p> 2. Рима. Що таке рима? Спробуйте дати визначення. Порівняємо це визначення з даними в підручнику на стор 110. Відкрийте. Прочитайте. Добре. Запам'ятайте визначення рими. Слайд 4. p> Рима (етимологія не доведена, можливо від др.-греч. ῥυθμός - розміреність, ритм або давньо-ньому. rim - число) - співзвуччя в закінченні двох або декількох слів.

Перевірте свій слух, об'єднайте слова парами, в яких вони римуються:

А) Водою, вогонь, шкарпетки, чіпай, близькі, від пилу, молодий, чи не ви. p> Б) Рукавичка, голка, солодко, стрижень, була, мова, ті ж, звик. p> - Запишіть пари в зошит. (Робота за варіантами)

А тепер спробуємо підібрати рими у вірші Д.Хармса "Дуже-дуже смачний пиріг ". Слайд 5. br/>

Я захотів влаштувати бал,

І я гостей до собі .......

Купив борошно, купив сир,

Спік розсипчастий .......

Пиріг, ножі і вилки тут -

Але щось гості ...........

Я чекав, поки вистачало сил,

Потім шматочок ............. p> Потім посунув стілець і сів

І весь пиріг в хвилину .......

Коли ж гості підійшли,

Те навіть крихт ...........


Висновок: що важливо для вірша? p>-рими слова на кінці рядків.

3. Білий вірш. p> - А тепер подивіться на наступний уривок тексту. Слайд 6. p>-Прочитайте самостійно і скажіть - вірші це чи проза.

Під великим шатром блакитних небес бачу - даль степів зеленіє. І на гранях їх, вище темних хмар, ланцюга гір стоять велетнями. По степах в моря річки котяться, і лежать шляху в усі сторони. І.С. Нікітін

Задумалися?

Подивіться, як записав свій твір автор: Слайд 7.



сторінка 1 з 3 | Наступна сторінка





Схожі реферати:

  • Реферат на тему: Урок літератури "Війна - жесточе немає слова" за творами письменн ...
  • Реферат на тему: Інтегрований урок математики, російської мови, навколишнього світу "Ко ...
  • Реферат на тему: Введення краєзнавчого матеріалу в урок російської літератури (на прикладі п ...
  • Реферат на тему: Урок літератури в комп'ютерному класі
  • Реферат на тему: Урок-роздум на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова и красиве д ...