ню працездатності всіх учнів.
Ігри, запропоновані П.М. Баєв для учнів зарубіжних шкіл, можна використовувати в готовому або зміненому вигляді на уроках російської мови в російській школі. Деякі з них згадані методичної частини даної роботи.
Як же наділити урок в ігрову форму в шкільній практиці? Тут безліч варіантів, але обов'язково, на мій погляд, дотримання наступних умов:
відповідність ігри навчально-виховним цілям уроку;
доступність для учнів даного віку;
помірність у використанні ігор на уроках.
Крім того, в рамках теми я б виділила такі види уроків:
рольові ігри на уроці (інсценування);
ігрова організація навчального процесу з використанням ігрових завдань (урок - змагання, урок - конкурс, урок - подорож, урок - КВК);
ігрова організація навчального процесу з використанням завдань, які зазвичай пропонуються на традиційному уроці (знайди орфограмму, зроби один з видів розбору і т.д.);
використання гри на певному етапі уроку (початок, середина, кінець; знайомство з новим матеріалом, закріплення знань, умінь, навичок, повторення і систематизація вивченого);
різні види позакласної роботи з російської мови (лінгвістичний КВН, екскурсії, вечори, олімпіади тощо), які можуть проводитися між учнями різних класів однієї паралелі. Ці види роботи описані в книзі Л.Т. Григорян «Язик мій - друг мій».
2.2 Конспект моделі уроку-гри
Наведу фрагменти уроків в п'ятому класі. Чому саме цей рік навчання? П'ятий клас - перехідний етап в житті дітей: з початкової школи - в середню, у світ нових вчителів, нової програми, нових предметів. Завдання вчителів у цей час - зробити так, щоб зустріч з незнайомим не злякала, не розчарувала, а, навпаки, сприяла виникненню інтересу до навчання, до відкриття. Вчителям російської мови та літератури доводиться вирішувати таке завдання майже кожен день. Програма передбачає 7:00 російської мови на тиждень (більше, ніж відводиться на інші дисципліни), велика кількість нових тем і орфограмм. Як же зробити майже щоденні зустрічі з фонетикою, морфологією, синтаксисом не нудно і буденними, а радісними і цікавими. Ось тут на допомогу вчителю прийдуть уроки - ігри, уроки - подорожі в країну Російського Мови. Розумно і доречно використовуючи подібного роду, уроки поряд з традиційними формами, учитель захоплює дітей і тим самим створює грунт для кращого сприйняття великого і складного матеріалу.
* * *
Підручник «Російська мова. 5 клас ».
Автори: Т.А. Ладиженська, М.Т. Баранов, Л.Т. Григорян, І.І. Кулібаба, Л.А. Тростенцова.
Вивчення нового матеріалу.
Тема. Синтаксис. Пунктуація. (Введення в розділ.) Фрагмент уроку.
Словосполучення. §17
Мета. 1. Розкрити значення термінів синтаксис, синтаксична одиниця, граматична зв'язок;
познайомити з граматичними ознаками словосполучень.
Хід уроку.
На видному місці висить плакат:
Синтаксис. Запозичене в 18 столітті з грец. мови.
Буквально отже - побудова, поєднання, порядок.
Розділ граматики, який вивчає будовуе і значення словосполучень, пропозицій, тексту.
Учитель. Хлопці, прочитайте, будь ласка, що означає слово синтаксис. Ця назва розділу, який ми починаємо вивчати. Як ви зрозуміли, нам з вами доведеться щось поєднувати і вибудовувати в певному порядку.
Бере в руки крейду і робить вигляд, що збирається писати. У цей час у клас вбігають учні (робота з ними була проведена заздалегідь). У кожного на грудях висить табличка (ватман) з певним словом. Тобто, кожен учень являє собою Слово. Наприклад,
Учитель.
Учитель (робить вигляд, що здивувався). Ви хто?
Слова. Ми - Слова.
Учитель. Ви чимось засмучені?
Слово (один з учнів). Так. Але спочатку нехай хлопці дадуть відповідь на питання: «Навіщо потрібні слова людям?»
Учні. Щоб спілкуватися.
Слово. Але, напевно, недостатньо знати, що позначає кожне слово окремо. Потрібно вміти ще дещо. Що?
Учні (з допомогою вчителя). Поєднувати слова.
Слово. Правильно. Але от біда! Ми забули не тільки, як пропозиція будується, але навіть словосполучення утворити не можемо. Допоможіть нам! До речі, ви знаєте, що таке словосп...