олучення?
Учні. Поєднання слів.
Учитель. Вірно.
Звертає увагу учнів на плакат з визначенням словосполучення. Потім звертається до Словам.
Учитель. Нумо, ідіть сюди Яскравий і Листва.
Вибрані слова виступають вперед.
Учитель. Хлопці, листя може бути яскравою?
Учні. Так!
Учитель. Значить, за змістом ці слова зв'язати можна. Але чогось тут все-таки не вистачає. Чого ж?
Учні (з допомогою вчителя). Напевно, того, що називається граматичної зв'язком.
Учитель. Як сказати правильно?
Учні. Яскрава листя.
Учитель. Правильно.
Міняє закінчення -ий на -а (Заздалегідь приготовлений аркуш паперу з написаним закінченням прикріплює скріпками до плакатик).
Учитель. А чому закінчення -а?
Учні. Тому що слово листя має жіночий рід.
Учитель. Значить, ми орієнтувалися по слову листя. Воно є ...
Учні.... головним. А слово яркая- залежним.
Учитель записує на дошці: яка? x
Яскрава листя (ж.р .; ім.п.)
Учитель ще раз пояснює смислову і граматичну зв'язок у словосполученні.
Учитель. А що ж робити з рештою Словами?
Слова. Складіть з нас пропозицію.
Учитель. А для цього ми повинні ...
Учні (з допомогою вчителя).... Побудувати слова в певному порядку і зв'язати по змістом і граматично.
Учні складають пропозицію. Слова шикуються в потрібному порядку. Учитель міняє, де необхідно, закінчення.
Вийшло:
На яскравій листі дерев блищить роса.
Далі вчитель пояснює, що словосполучення і пропозиція - одиниці синтаксису. Приступають до роботи над словосполученням.
* * *
Тема. Діалог. §39 Фрагмент уроку.
Мета. 1. Ознайомити учнів з поняттями діалог, репліка;
Виробити навик постановки розділових знаків при діалозі.
Розвиток мови. Виразне читання за ролями.
Хід уроку.
На видному місці висить плакат з визначенням слова діалог.
На дошці записана тема уроку.
Учитель. Хлопці, тема нашого уроку «Діалог». Що це таке, ви прочитали, а щоб було зрозуміліше, ваші товариші зараз покажуть сценку.
(Тут можна, наприклад, розіграти уривок з розповіді Н.Носова «Бенгальські вогні»).
«На другий день я приходжу до Мишка після обіду, а він сидить і товче бенгальські вогні в ступі.
Що ж ти, - кажу, - не міг раніше зробити? Їхати пора, а ти возишся!
Та я робив і раніше, тільки, напевно, мало сірки клав. Вони шиплять, димлять, а горіти не хочуть.
Ну і кинь, все одно нічого не вийде.
Ні, тепер, напевно, вийде. Треба тільки побільше сірки класти. Дай-но мені алюмінієву каструлю, он на підвіконні.
Де ж каструля? Тут тільки сковорідка, - кажу я.
Сковорідка? .. Ех, ти! Та це і є колишня каструля. Давай її сюди.
Я передав йому сковорідку, і він взявся шкребти її по краях напилком.
Це в тебе, значить, каструля в сковорідку перетворилася?- Запитую я.
Ну так, - каже Мишко.- Я її пиляв напилком, пиляв, ось вона і зробилася сковорідкою. Ну нічого, сковорідка теж потрібна в господарстві.
Що ж тобі мама сказала?
Нічого не сказала. Вона ще не бачила.
А коли побачить?
Ну що ж ... Побачить так побачить. Я, коли виросту, нову каструлю їй куплю ».
Учитель. Хлопці, скільки чоловік брали участь у розмові?
Учні. Двоє.
Учитель. Як називається така бесіда?
Учні. Діалог.
Вчитель пояснює, що якщо до учасників бесіди приєднається третій, четвертий і т.д. мовець, то ця бесіда теж буде називатися діалогом.
* * *
Кінець року. Контрольні роботи написані, а попереду ще кілька навчальних днів. Як найефективніше можна використати решту навчальний час?
Повторення і систематизація вивченого.
§§ 112,...