иміряти їх за допомогою лінійки і сказати, який олівець довший, а який коротше.
5. Діти отримують смужки паперу (по 5 штук). Пропонується виміряти їх за допомогою лінійки і вибрати ті, довжини яких дорівнюють 3, 6 і 10 см.
6. Дітям пропонується накреслити в зошитах відрізки, довжини яких дорівнюють 3 і 7 см. Педагог попередньо пояснює і показує, як відбуваються подібні дії.
7. Діти в зошитах креслять квадрат, сторона якого дорівнює 4 см.
Педагог. Хлопці, з якого місяця починається рік? Яким місяцем закінчується? Які пори року ви знаєте? З яких місяців складається весна (літо, осінь, зима)? (Відповіді дітей.) А тепер давайте разом складемо круглу схему пір року. Рік ділиться на 4 пори року. Тому ми розділимо коло на 4 рівні частини. А тепер кожну частину розфарбуємо своїм кольором: зиму - синім, весну - зеленим, літо - червоним, осінь - жовтим. Схема готова. А тепер ми з вами пограємо в гру «Місяці». Для цього я вам роздам кола чотирьох кольорів (кожного кольору по 3). Як ви думаєте, навіщо? (У кожному з чотирьох пір року по 3 місяці, а ми будемо місяцями.) «Будиночки» для місяців позначимо колами такого ж кольору. Біжіть до своїх будиночків! (Діти виконують.) Хто в синьому будиночку живе? (Це ми, зимові місяці.) Скільки вас, місяці? (Три.) Який перший місяць зими? А другий? А третій? (Відповіді дітей.)
Аналогічна робота проводиться з кожним порою року.
ЗАНЯТТЯ №2
Цілі
1. Вчити дітей ділити предмети на 4 рівні і нерівні частини.
2. Познайомити з пісковими і звичайними годинами.
3. Вправляти в відтворенні образу з його частинам.
Матеріал: картки з лабіринтами; олівці; логічні квадрати; зошити; кола, малюнок сонячних годин; пісочний годинник (5 хвилин); циферблати годинника зі стрілками; гра «Колумбово яйце».
Хід заняття
1.) Діти отримують картки з лабіринтами. Кожне число - це ворота. Потрібно почати зовні і дійти по лабіринту до числа 10, набравши по дорозі 10 очок (складаючи числа, що стоять у воротах). Діти малюють на картках шлях, що веде в центр лабіринту. Можливі різні варіанти рішення.
2.) Діти отримують картки з логічними квадратами. Їм потрібно намалювати в порожній клітці кульку так, щоб не порушилася закономірність.
3.) Діти отримують зошити. Педагог по черзі називає геометричні фігури (квадрат, прямокутник, трикутник), а діти малюють названі фігури в зошитах.
.) Діти ділять коло на 4 рівні частини і знайомляться з чвертю. Ділять коло також на 4 нерівні частини.
Педагог. Сьогодні я розповім вам про один важливий предметі, який допомагає нам визначити час. Раніше люди визначали час по положенню сонця. Потім вони придумали сонячний годинник (показує малюнок). Але в похмурі дні такі годинники не могли допомогти. Через деякий час люди придумали пісочний годинник (показує). Пісок пересипається з однієї баночки в іншу за певний час - 3, 5, 10 і навіть більше хвилин. Якщо потрібно відміряти цей час другий раз, годинник перевертають. Але людям захотілося вимірювати час ще більш точно. І тоді вони придумали особливий механізм, який називається просто годинник. А чи є годинник у нас в групі? Хто носить годинник? Що можна вимірювати за допомогою годин? (Відповіді дітей.) У мене є циферблат годинника. Подивіться і скажіть, що є на циферблаті? Дійсно, цифри і стрілки. Стрілки рухаються по колу. Коротка стрілка показує годинник, а довга - хвилини. Якщо маленька стрілка буде вказувати на число 3, а велика - на число 12, то годинник показуватиме рівно 3:00. У кожного з вас теж є циферблати. Поставте маленьку стрілку на 6, а більшу - на 12. Скільки часу на ваших годинах?
Далі діти більш докладно знайомляться з тим, як годинник показує час. Корисно провести бесіду про відносність часу і про необхідність його берегти.
Дітям пропонується за 5 хвилин скласти прості зображення з деталей гри «Колумбово яйце». Час відміряється за допомогою пісочного годинника.
Висновок
Привчаючи дітей до точності в часі, необхідно суворо дотримуватися намічені терміни, оскільки всякі відступу від наміченого часу сприймаються ними особливо гостро.
Як бачимо, в процесі будь-якого заняття в дитячому садку є можливість тренувати дітей в умінні виконувати роботу точно в рамках зазначеного часу, вчити їх самих визначати тривалість тієї чи іншої діяльності по інтервалах часу і заздалегідь планувати можливий обсяг роботи на той чи інший відрізок часу в межах 5-30 хв?? т.
Виховна ц...