ей.) А потім ми спимо. Коли це буває? (Вночі.)
Ранок, день, вечір, ніч - пролітають добу геть. Ранок, день, вечір і ніч разом називаються добу. З яких частин складаються добу? Скільки частин у добі? (Відповіді дітей.)
При бесіді корисно використовувати модель доби.
Педагог вносить п`ять ляльок різної висоти.
Педагог. Хто до нас прийшов? Що ви можете сказати про зростання ляльок? Давайте розташуємо ляльок від найвищої до найнижчої. (Діти порівнюють ляльок за зростом і розставляють їх відповідно до завдання, промовляючи свої дії.) Наші ляльки вирішили вбратися - пов'язати стрічки. Але вони не знають, який ляльці яка стрічечка підійде. У мене є кілька стрічок різних кольорів. Вони всі різні по довжині. Давайте їх викладемо від найдовшою до найкоротшою. (Діти виконують.) А тепер найдовшу стрічку віддамо найвищою ляльці. А яка стрічка дістанеться ляльці нижче? (Та, що коротший.) Якого кольору ця стрічка? (Красного.)
Далі робота ведеться аналогічним чином. Діти пов'язують кожної ляльки призначену їй стрічку.
ЗАНЯТТЯ №2
Цілі
. Вчити дітей порівнювати предмети за двома видами протяженностей, позначаючи результати порівняння словами.
. Закріплювати знання про частини доби: і їх послідовності.
. Вправляти в умінні орієнтуватися на плані приміщення.
Матеріал: цифри; зображення гілок з листям; площинні гриби; різні невеликі предмети; смужки різної довжини, ширини і кольору; іграшка; план кімнати, в якій проходить заняття.
Хід заняття
Проводиться розминка з трьох частин:
1) перед дітьми - гілки з листям (4-5 штук). Потрібно порахувати, скільки листя на гілках, і покласти поруч відповідні цифри;
) педагог показує дітям 7 грибів; запитує, що треба зробити, щоб грибів стало 8, 6; вправа виконується кілька разів з різною кількістю грибів;
3) педагог показує цифру; діти викладають відповідну кількість предметів; підготовленим дітям можна запропонувати викласти предметів більше або менше на один.
Педагог. На галявинці жив зайка. Одного разу, коли зайка пішов погуляти, налетів вітер і зламав драбинку в ЗаЙкИнА будиночку. Тепер зайка не може потрапити додому. Давайте допоможемо йому - побудуємо драбинку заново. Дивіться, у нас є бревнишкі (смужки паперу). Скільки їх? (П'ять.) Чим вони відрізняються? (Вони всі різних довжини і ширини.) Як дізнатися, яке колода найдовше і широке? (Відповіді дітей.) Де ми розташуємо це колода? (У самому низу.) А тепер яке колоду треба покласти? (Вужче і коротший.)
Діти порівнюють смужки і вибудовують драбинку.
Педагог. Наш зайчик дуже зрадів і побіг додому. На сходинку якого кольору він встав спочатку? А потім? Якого кольору остання, верхня сходинка? (Відповіді дітей.)
Педагог називає частину доби, а діти називають її «сусідів». Наприклад: ранок - ніч і день, вечір - день і ніч.
Педагог ховає в групі іграшку і позначає на плані те місце, де вона захована. Діти повинні за планом визначити місце, де захована іграшка, а потім знайти її. Гра проводиться 3-4 рази.
Підготовча група
ЗАНЯТТЯ №1
Цілі
. Закріплювати вміння дітей вимірювати довжини предметів допомогою лінійки; вчити креслити по лінійці.
. Закріплювати знання про часи і місцях року.
Матеріал: приклади з пропусками; олівці; смужки паперу; лінійки; зошити; заготовки для схеми пір року; кола чотирьох кольорів.
Хід заняття
Проводиться розминка з трьох частин:
1.) діти перераховують всі числа по порядку - від 1 до 20 і від 20 до 1;
2.) педагог називає числа від 2 до 19, а діти називають число на 1 більше (менше) названого;
3.) діти заповнюють пропуски в прикладах:
7 ... 1=6 2 ... 2=0
... 2=7 0 ... +2=2
Діти вирішують цікаві завдання.
На дереві сиділи 5 горобців і 2 синички. Відлетіли 3 птиці. Чи був серед них хоча б один горобець?
У пакеті і вазі разом було 10 груш. З пакета все груші переклали в вазу. Скільки груш стало у вазі?
На дитячому майданчику грали 6 дівчаток з кісками і 3 дівчинки в білих кофточках. А всього їх було 7. Як це може бути?
4. Діти отримують по два олівця. Пропонується в...