113, 114, 115, 116.
Мета. Закріпити знання, вміння, навички, отримані учнями протягом року;
Хід уроку.
На видному місці висить плакат зі словами: «Вирушаємо в подорож». Дошку прикрашає барвисто виконана карта країни Лінгвіне.
Після дзвінка на урок на порозі класу з'являється учень з великим конвертом в руках.
Учень. Вам лист.
Учитель. Хлопці, на нашу адресу надійшов лист. Давайте подивимося, від кого воно. (Роздруковує конверт.) Це лист від короля Російського Мови з казкової країни Лінгвіне! Слухайте:
«Дорогі хлопці! До мене дійшли відомості про те, що весь рік ви за підручником знайомилися з моїм королівством, з звичаями, мораллю, традиціями і законами міст фонетики, лексики, морфології, синтаксису, Словотворення. Мені цікаво знати: які ж ваші успіхи? Щоб отримати відповідь на своє питання, пропоную вам конкурс «Чи знаєш ти Лінгвіне?» Переможці отримають звання «Кращий знавець Лінгвіне - тисяча дев'ятсот дев'яносто сім» і приз. З повагою, король Російський Мова ».
Ого! Тут цілий пакет із завданнями та умовами конкурсу. Згодні прийняти пропозицію короля?
Учні. Так!
Учитель. Тоді вирушаємо в заключне турне по країні Лінгвіне.
Ділить клас на команди (по 4,5 чоловік), вибирає капітанів. Можна вибрати журі.
На столі вчителя розкладені барвисті конверти із завданнями з різних розділах. Кожне завдання поміщено на невеликій картці. З чого почати?
На дошці висить подібного виду плакат:
МорфологияСинтаксисСловообразованиеФонетика ОрфографіяОрфоепіяЛексіка
Кожна клітинка закрита аркушем ватману із зображенням забавною пики або квітки.
Представники команд по ходу уроку відкривають будь-яку клітинку на вибір. Характер завдання відповідатиме назві розділу. Після відкриття віконця команди повинні розшифрувати назву міста королівства Лінгвіне (розділу). Очко присуджується за швидкість і правильність відповіді. Кожне завдання - 1 очко. Команда, що набрала найбільшу кількість балів вважається перемогла.
Завдання.
Дані завдань не об'єднані спільною темою, не пов'язані між собою. Кожне з них може бути включено в систему вправ, пропонованих для проведення підсумкового уроку з того чи іншого розділу. Різноплановість цих завдань передбачає швидку зміну діяльності учнів, що, на мій погляд, забезпечує стійкий інтерес на протязі всього уроку.
Картка - тест.
Інструкція. Обведи кружком номери правильних відповідей.
Дані поєднання слів є словосполученнями:
осінній день;
урок почався;
купити книгу;
в лісі.
Відповідь: 1); 3).
Картка - тест
Інструкція. Обведи кружком номера правильної відповіді.
До пропозицій з однорідними присудками відносяться пропозиція:
Сильней і солодше з кожним днем ??мчить запах медової. (Фет.)
Ліси, луки заливні, струмки і річки російські весною хороші. (Некром.)
кремезні, міцний, високий, могутній багаторічний дуб. (Акс.)
Приємно пахне снігом, соломою і димком.
Відповідь: 3).
(Варіанти: знайти речення з однорідними доповненнями, визначеннями і т.д.).
Картка. Морфологічний розбір.
Виконується за допомогою трафаретів. Трафарети являють собою копію тренажерів, запропонованих Н.М. Лебедєвим. (див. Список літератури).
Картка.
У якому прикладі неправильно названа буква?
Книга - ке, ен, і, ге, а.
Палець - пе, а, ель, е, ЦЕ.
Марка - ем, а, ер, ка, а.
Відповідь: ке
Картка. Гра «Довідкове бюро»
Використовувати словник.
Вибери слово, у відповідне лексичному значенням.
Колорит, компонент, комфорт, компроміс. («Складова частина чого-небудь»).
«Від кожної букви - стовпчик - слово»
Учитель пише на дошці одне і те ж слово стільки разів, скільки команд братиме участь у грі. Представники команд по черзі підходять до дошки і пишуть по вертикалі слова, що починаються з букв, що становлять написане слово.