альне виховання.- М .: Просвещение, 1979. - 320 с.
4.Бреслав Г.Е. Психологічна корекція дитячої та підліткової агресивності.- СПб .: Мова, 2004. - 144 с.
5.Божовіч, Л.І. Про моральному розвитку й вихованні дітей//Питання психології/Л.І. Божович - М .: Просвещение, 1975. - 102с.
6.Гамезо М.В., Петрова Е.А., Орлова Л.М. Вікова та педагогічна психологія: Учеб. посібник для студентів усіх спеціальностей педагогічних вузів.- М .: Педагогічне товариство Росії, 2003. - 512с.
7.Гіппенрейтер Ю.Б. Спілкуватися з дитиною. Як? М .: Сфера, 2005.- 240 с.
. Крупська М.К. Педагогічні твори: в 6 т./Н.К. Крупської.- М., 1959. Т. 3.
. Леонтьєв А. М. Діяльність, свідомість, особистість.- М .: Просвещение, 1972 - 533 с.
. Макаренко А.С. Лекції про виховання дітей.- Соч. У 7-ми т. М., 1979, т. IV.
. Маклаков А.Г. Загальна психологія. СПб .: Питер, 2004. - 450 с.
. Немов Р.С. Психологія. У трьох книгах. Кн. 1 .: Загальні основи психології.- М .: Владос, 2000. - 688 с.
. Немов Р.С. Психологія. У трьох книгах. Кн. 2 .: Психологія освіти.- М .: Владос, 2000. - 496 с.
. Панфілова М.А. Игротерапия спілкування. Тести та корекційні гри. М .: ГНОМіД, 2001. - 160 с.
. Підласий П.І. Педагогіка: Підручник для студентів вищих. пед. навч. закладів.- М .: Просвещение, 1996. - 432 с.
. Реан А.А., Бордовская Н.В., Розум С.І. Психологія та педагогіка.- СПб .: Пітер, 2000. - 432 с.
. Рожков М.І. Байбородова Л.В. Організація виховного процесу в школі: Учеб. посібник для студ. вищ. навч. закладів.- М .: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2000. - 256 с.
. Рубінштейн С.Л. Психолого-педагогічні проблеми морального виховання школярів. М .: Просвещение, 1981. - 58 с.
. Сластенин В.А., Ісаєв І.Ф., Шиянов Е.Н. Педагогіка. Уч. посібник для студентів педвузів.- М .: Академія, 2004. - 576 с.
. Засоби виховання (методичний підхід).// Класний керівник. 2002. - № 3.
. Сухомлинський В.А. Вибрані педагогічні твори.- М .: Молода гвардія, 1980. - 175 с.
. Трофимова Н.М. Моральні орієнтири молодшого школяра//Педагогіка, 1997, №6.
. Фрідман Л.М., Кулагіна І.Ю. Психологічний довідник вчителя.- М .: Просвещение, 1991. - 288 с.
. Штольц Х., Рудольф Р. Як виховувати моральну поведінку ?: Кн. для вчителя: Пер з нім.- М .: Просвещение, 1996. - 289 с.
Додаток 1
Конспект позаурочного заходу за темою: «Дружба. Способи вирішення конфліктних ситуацій »(Бесіда)
Мета: пояснити, що дружні відносини можуть і мають має місце в колективі не тільки між близькими друзями, але й усіма однокласниками.
Обладнання: м'яка іграшка; розповідь А. І. Пантелєєва «Чесне слово»; індивідуальні картки: «10 законів дружби» та «Про якостях і рисах характеру» (кожному); казка Л. Муур «Крихітка Єнот і той, хто сидить у ставку».
Хід заняття
. Вступна частина.
Учитель. Хлопці! Сьогодні на занятті ми постараємося розібратися в дуже важливих питаннях для кожного з нас: Що значить дружити? Яким повинен бути справжній друг? Як навчитися виходити з конфліктних ситуацій?
Я вам розповім про 10 законах дружби, постараюся навчити вас вмінню миритися після сварки. Нашими помічниками будуть герої багатьох вам знайомих творів і ваш особистий досвід. Ми будемо грати і в процесі гри вчитися чинити правильно. Отже, в путь!
. Основна частина.
Учитель. Ви ще не так довго разом. Але вже у деяких з'явилися друзі. І мені дуже хочеться почути імена ваших друзів. (Учитель передає м'яку іграшку в руки деяким дітям, ті називають ім'я друга і говорять, чому вони з ним дружать, який його друг (подруга), що вони роблять разом.)
Скажіть, будь ласка, чому з деякими хлопцями багато хто хоче дружити, а у когось зовсім немає одного? Від чого це залежить? (Відповіді дітей.)
Дякуємо!
Отже, людини ми цінуємо по його справах і вчинкам.
Індивідуальне завдання: на парті у кожного лежить картка, де записані якості і риси характеру людей. Діти повинні відповісти на питання: «Які якості і риси характеру ти цінуєш найбільше в людях?» (Підкреслити).
Хлопці! Виявляється вчені-психологи вивчали правила дружби у народів різних країн. З'ясувалося, що, незважаючи на різний колір шкіри, різне виховання, думка людей єдине в тому, що вони вважають дружбою і дружнім поведінкою. Так були визначені 10 законів дружби:
) довіряти одному;
) ділитися новинами, успіхами або невдачами;
) вміти зберігати чужі таємниці;
<...