quo ;, 2010. - 874с.
17. Патріотичне виховання [Програма з патріотичного виховання Стань громадянином raquo ;, програма морально-патріотичного виховання, програма цивільно-патріотичного виховання Росія - наш будинок ]//Класний керівник.- 2012. - №7.- С. 7 - 27
. Педагогічний словник: навч. посібник для студ. вищ. навч. закладів/І.В. Загвязінскій, А.Ф. Закирова, Т.А. Струкова/Под ред. В.І. Загвязінскій, А.Ф. ЗАКІРОВУ.- М .: Видавничий центр Академія raquo ;, 2008. - 352с.
19. Райхлин, Є. Л. Година спілкування - Ефективна форма патріотичного виховання старшокласників/Е. Л. Райхлин//Виховання школярів.- 2009. - №6.- С. 27-32
. Сучасні свята в початковій школі (1-2 клас)/C. Н. Підгірна, О.В. Перекатьева.- Москва - Ростов - н/Д, 2007. - 192с.
21. Сєдова Л. Н. Теорія і методика виховання: [Конспект лекцій]/Л. М. Сєдова, Н. П. Толстолуцький - М .: Вища освіта raquo ;, 2006. - 206 с
22. Селіванова, Н. Реалії та можливості діяльності класного керівника/Н. Селіванова//Виховна робота в школі.- 2009. - №8.- С.9-12
23. Скокова, Г. Я - громадянин Росії. Класний годину (знайомство з символами Російської Федерації)//Газ. Початкова школа.- 2007. - №12.- С.16-17
. Сластенин В.А. Педагогіка/В.А. Сластенин, І.Ф. Ісаєв, Є.М. Шиянов; під ред. В.А. Сластенина.- 8-е изд., Стер.- М .: Видавничий центр Академія raquo ;, 2008. - 576с.
. Сліпченко, Ф. Ф. Професія - громадянин Росії: як виховати патріота/Ф. Ф. Сліпченко//Народне освіту.- 2010. - №4.- С. 159-165
. Степанов, Є. Класний керівник: сучасна модель/Є. Степанов//Виховна робота в школі.- 2009. - №8.- С.83-85
ДОДАТОК 1
Я - громадянин Росії
(Класний годину для 3-4 класів)
Цілі :
познайомити дітей з символами Російської Федерації;
виховувати дбайливе ставлення до них, любов до батьківщини.
Обладнання: герби і прапори Російської Федерації, інших держав; запис гімну Російської Федерації; портрети Івана III і Петра I.
Хід заняття
Учитель. Що таке Батьківщина?
Вислуховуються відповіді дітей.
- Послухайте одну історію.
Жив-був Людина. Були у нього сім'я, робота, друзі, але раптом почалися у нього неприємності: посварився з товаришами, на роботі - догану. Загалом, образився Людина на всіх, а найбільше - на свою країну: навіть говорити став не моя країна raquo ;, НЕ мій народ raquo ;, а ця країна raquo ;. цей народ .
За його поняттями, його країна була бідна, народ ледачий. Нехай вони живуть, як хочуть, мені з ними не по дорозі raquo ;, - вирішив Людина. Зібрав речі і поїхав жити за кордон. А там газони підстрижені, вулиці з милом миють. Робота знайшлася, гроші з'явилися. Але тільки на душі в нього чомусь нерадо, як ніби щось важливе втратив, без чого все інше вже не так привабливо. Не хочеться відпочивати на дорогих курортах. Завелася туга і гризе зсередини. Загалом, як кажуть у народі, на душі кішки скребуть .
Давайте подумаємо: коли так говорять?
Діти відповідають.
- Чому ж Людина занудьгував?
Вислуховуються відповіді дітей.
- Людину замучила туга за Батьківщиною, яку він залишив, по людях. які були йому колись дороги.
Ось біжить він на причал зустрічати теплохід, не може наговоритися рідною мовою. Повернувшись додому, відкриває родинний альбом, зі сльозами на очах розглядає фотографії. І знову звучать слова: моя країна raquo ;, моя Батьківщина raquo ;. Ностальгія - це туга за Батьківщиною. Діти, а з чого для вас починається Батьківщина?
Діти відповідають.
Підготовлений учень читає напам'ять вірш М. Ісаковського З чого починається Батьківщина? .
- Кожна людина повинна любити свою Батьківщину, робити все для її блага, захищати її від ворогів. Давайте згадаємо героїв, яких ми знаємо, які прославили свою Батьківщину.
Діти відповідають.
Але і в світле і безтурботне час кожен з нас бере участь у спільній справі, вкладає свою працю, думки, талант у розвиток Вітчизни. Поет говорить про те, Що почуття любові до Батьківщини нез'ясовно. Батьківщина - мати, а хіба можна не любити маму? Хіба можна її кинути, без неї обійтися? Росія ...