ідручником «Читання і початкова літературна освіта» Р.Н. Бунеева, Є.В. Бунеева. 1-4 класи/І.В.Щербініна, Т. В. Сухорукова, Г. П. Попова.- М .: Учитель, 2005. - 191с.
Додаток 1
Урок позакласного читання в 1 класі
Тема: Читання казки В. Сутеева «Мишеня і Олівець».
Мета: Розширити читацький кругозір дітей;
Завдання: Вчити дітей слухати розповідь і міркувати, зіставляючи написане з дійсністю; виховувати в дітях доброзичливість і дружелюбність.
Для заняття необхідні: книга з казкою В. Сутеева «Мишеня і Олівець», контурна заготівля на великому аркуші паперу, що дозволяє вчителю швидко ілюструвати казку по ходу читання.
Хід заняття:
Організаційний момент.
Аутогенне тренування (Вправи на розслаблення м'язів і зняття затискачів).
Посміхніться один одному. Сядьте зручно. Розслабте лоб, брови, опустіть повіки. Розслабте щоки, губи, м'язи шиї, плечі, кисті рук, ноги, пальці ніг. Ваші ноги і руки теплішають. Дихання стає вільне, спокійне, рівне.
. Робота по таблиці голосних.
А) а о у и і е
беззвучно
пошепки
голосно
Б) Вимовте приголосні разом з голосними.
Вдих. Пауза.
Бі-біп бо-боп бе-Беп
Бе-ДСБЕЗ бу-буп бя-бяп
Ба-бап б-бип бю-бюп
. Читання казки «Мишеня і олівець».
Бесіда, що передує читання.
Зараз я прочитаю вам цікаву казку про Мишеняти і Олівець. Ваше завдання: слухати дуже уважно, що б все добре запам'ятати і зрозуміти. Не забудьте, що це казка.
Мишеня і Олівець
Казка
Жив-був на столі у Воли Олівець. Одного разу, коли Вова спав, на стіл забрався Мишеня. Побачив Олівець, схопив і потягнув до себе в нірку.
Відпусти мене, будь ласка!- Благав Олівець.- Ну навіщо я тобі потрібен? Я дерев'яний, і мене не можна їсти.
Я тебе буду гризти!- Сказав Мишеня.- У мене сверблять зуби, але я весь час повинен що-небудь гризти. Ось так!- І Мишеня боляче уку сил Олівець.
Ой, - сказав Карандаш.- Тоді дай мені востаннє що-небудь намалювати, а лотом роби що хочеш.
Так і бути, - погодився Мишеня, - малюй! Але потім я тебе все одно ізгриз на дрібні шматочки.
Зітхнув важко Олівець і намалював гурток (рис. 1).
Це сир?- Запитав Мишеня.
Може бути, і сир, - сказав Олівець і намалював ще три малень ких кружечка (рис. 2).
Ну, звичайно, сир, а це дірочки в ньому, - здогадався Мишеня.
Може бути, і дірочки.- Погодився Олівець і змалював ще один ось такий великий гурток. (рис. 3).
Це яблуко!- Закричав Мишеня.
Може бути, і яблуко, - сказав Олівець і намалював кілька ось таких довгих кружечків (рис. 4, 5).
Я знаю, це сардельки!- Закричав, облизуючись, мишеня.- Ну, кінчай швидше, у мене жахливо сверблять зуби.
Почекай хвилиночку, - сказав Олівець.
І коли він почав малювати ось ці куточки (рис. 6), Мишеня закричав:
Це схоже на ко ... Не малюй більше!
А Олівець вже намалював великі вуса ... (рис. 7).
Так це справжня кішка!- Пискнув переляканий Мишеня.- Врятуй ті! і кинувся до себе в нірку.
З тієї пори Мишеня звідти носі не показував. А Олівець у Вови досі живе, тільки він став ось який маленький.
І ти своїм олівцем спробуй намалювати таку кішку, на страх мишам.
Читання казки вчителем. По ходу читання, там, де це випливає з тексту, вчитель ілюструє казку: відновлює перед дітьми малюнок кішки, як його робив Олівець.
. Питання після читання:
Про що ця казка?
Хто з вас знав її раніше? Звідки?
Хто вам сподобався більше: Мишеня або Олівець? Чому?
А як починається казка, з яких слів?
Яке заголовок ви б дали цій казці?
Висновки:
. У класі з сильною підготовкою дуже корисно привернути увагу першокласників до того, що хитрість буває різна, що хитрість-обман відрізняється від хитрості-винахідливості.