а.
У ході спільної взаємодії, організовуваного на основі описаних вище норм і правил, у учасників рефлепрактікі виникає можливість вибудовування загального комунікативно-інтелектуального простору, в якому єдиний процес смислотворчества не руйнується оціночними судженнями, а дбайливо зберігається, підтримується і культивується.
Створення ситуації довірливого ставлення учасників один до одного. З метою створення «предсітуаціі» довіри і партнерства в групі, підготовки учасників рефлексивного практикуму до більш відкритого спілкування, актуалізації їх творчих здібностей проводиться соціально-психологічна вправа. Після проведення вправи кожному учаснику пропонується поділитися своїми переживаннями, які він можливо випробував в ході його виконання. Ця процедура сприяє активізації особистісної рефлексії. Виникаюча в ході обговорення ситуація формального завершення попередньої події дозволяє перейті учасникам рефлепрактікі до подальшим формам роботи.
Осмислення учасниками рефлепрактікі ставлення до себе. Присутнім на занятті учасникам пропонується здійснити рефлексивну діагностику самовідносини. Рефлексивна діагностика спрямована не стільки на отримання об'єктивної інформації про досліджуваний феномен, скільки на створення рефлексивного середовища його цілісного осмислення. Особливістю организуемой діагностики є використання прийому рефлексивних контрастів.
Рефлексивна діагностика відносини учасників до себе проводиться з метою:
створення умов для цілісного осмислення учасниками себе;
проведення безоціночною самодіагностики самовідносини в найбільш психологічно захищених умовах;
виявлення великого матеріалу для подальшого осмислення стереотипних способів відносини учасників до себе;
створення «поліфонії» самовідносини, виявлення можливості його розвитку;
використання отриманого досвіду самоосмислення для подальшого рефлексивно-інноваційного саморозвитку.
На першому етапі діагностики самовідносини учасники малюють в метафоричній формі кольоровими олівцями три образи «Я»:
образ «Я» як реального суб'єкта взаємодії з оточуючими;
образ «Я», яким би хотів стати учасник як суб'єкт взаємодії;
образ «Я», яким би педагог ніколи не хотів бути у взаємодії з оточуючими.
Вибір саме цих варіантів образу «Я» зумовлений реалізованим в рамках діагностики методом «рефлексивних контрастів». Осмислення в подальшому учасниками готівкового самовідносини через призму двох його крайнощів - ідеальної (сприяє самореалізації) і антіідеальной (затрудняющей самореалізацію) - надає цьому процесу максимальне охоплення, цілісність.
На другому етапі рефлексивної діагностики малюнки збираються і розміщуються в центр кола. Тим самим організовується «парад» образів «Я». Бажаючим пропонується «вгадати», що за учасник представлений на тих чи інших малюнках і як він ставиться до себе. Автор малюнка при цьому має можливість почути різні варіанти інтерпретацій його «творчості». У ході інтерпретацій малюнків створюється єдине смислове поле, в якому представлені різні як за своєю глибиною, так і за охопленням варіанти ставлення учасника до себе. Що виникає при цьому різноманіття таких варіантів є основою для подальшого змістовного аналізу відносини учасників рефлексивного практикуму до себе.
Після проведення рефлексивної діагностики учасникам пропонується обговорити виникли в ході даного етапу заняття труднощі, зафіксувати особистісні «відкриття».
Інтеграція результатів заняття. На завершальному етапі роботи кожному учаснику рефлепрактікі пропонується висловитися про те, що важливе для себе він придбав, яка частина заняття виявилася для нього найбільш значущою, важкою.
Заняття друге.
Мета заняття: актуалізація стереотипів відносини учасників до себе, що перешкоджають самореалізації; «Проживання» різних моделей ставлення до себе як до суб'єкта педагогічної взаємодії.
Очікувані результати: виділені і осмислені учасниками обмеження ставлення до себе як суб'єкту взаємодії з оточуючими в контексті професійно-особистісної самореалізації; переживання конфліктності «Я» (наявне ставлення до себе осмислюється як обмежує потреба в професійно-особистісної самореалізації).
Хід заняття:
Відновлення змісту попереднього заняття.
Друге заняття починається з опитування про загальному самопочутті учасників, про їх спогадах про найцікавіші моменти попередньої роботи. Звернення до подій попереднього заняття дозволяє відновити єдине смислове поле для подальшого змістовного ан...