2.
.Короткова Е.П. Навчання розповідання в дет. саду.- М .: Просвещение, 2005.
.Крупская Н.К. Про дошкільному вихованні.- М .: Просвещение, 2004.
. Кримський віночок - Кримська регіональна програма виховання дітей дошкільного віку.- Сімферополь: 2004.
.Лаврентьева Г.П. Культура спілкування дошкільників.- К .: Радянська школа, 2 003.
Додаток 1
Заняття 1
Тема: Розгляд картини І. Левітана Золота осінь. Слобідка
Мета: Ознайомити з картиною; виховувати вміння бачити і розуміти картину; вчити відповідати на питання, використовуючи в мові порівняння і епітети для характеристики стану природи.
Хід заняття:
Діти розглядають репродукцію картини. Вихователь читає уривок з твору І.С. Тургенєва Ліс і степ raquo ;: А осінній, ясний, трошки холодний, вранці морозний день, коли береза, немов казкове дерево, вся золота, красиво малюється на блідо-блакитному небі, коли низьке сонце вже не гріє, але блищить яскравіше річного, невелика осикова гай вся сяє наскрізь, немов їй весело і легко стояти голою, паморозь ще біліє на дні долин, а свіжий вітер тихенько ворушить і жене впали покоробленние листя ...
Що ви бачите на картині? Яка пора року зобразив художник?
Що ви бачите на передньому плані картини?
Які дерева написав художник? Що можна про них розповісти? Які вони?
Чим відрізняється яблунька від берізки?
Куди веде дорога?
На що схожий город на картині? Який він?
Що ви бачите на дальньому плані картини?
Про що ще хотів розповісти нам художник?
Варіант бесіди:
Це маленьке село - слобідка. Які будинки в слобідці? Які в них живуть люди? Чому?
Що художник зобразив на самому дальньому плані картини? Розкажіть про це.
Як ви думаєте, чому картина така світла? Який настрій вона у вас викликає?
Як би ви назвали цю картину?
Вихователь розповідає:
Художник Левітан назвав цю картину ??raquo; Золота осінь. Слобідка" . Перед нами скромний осінній пейзаж: невелике село, селянські городи, поле і ліс. У Росії багато таких привабливих куточків природи. У центрі картини путівець, що йде від нас до слобідці і далі до лісу. Вона схожа на кімнатну доріжку, виткану руками селян. Зліва від дороги на невеликий яскраво-зеленій галявині росте струнка береза. Ніжна і тонка, вона вся до самої землі горить чистим світлим золотом. Хочеться підійти до неї і легенько погладити золотисті листочки. Через листя не видно ані галузки, ні білого стовбура. Поруч з берізкою зростає інше дерево. Мабуть, це яблунька. Її світло-коричнева крона зливається з кольором солом'яних дахів слобідки. Зліва, в кутку картини, зображена зовсім маленька берізка в такому ж золотистому вбранні. Праворуч від дороги - городи, обнесені старої, старої огорожею. На другому плані - дерев'яні будинки, покриті соломою. Все виглядає убого. Бідно і сіро тут живуть селяни.
Вдалині за слобідкою, на задньому плані, - поле, а за ним чисте небо, схоже на тонкий прозорий льодок. Легкі лілові хмари трохи прикметні, повітря прозоре. День варто сонячний, хоча сонця не видно. На картині переважають м'які, світлі, ніжні тони.
Спокійно і тихо. Природа ніби заснула" .
Розповідаючи на тему пейзажної картини, діти не тільки називають те, що зображено, а й висловлюють своє ставлення до картини. Придумування назв до пейзажної картині проходить складніше. Діти подумки і вголос немов ходять по картині, розповідають про бачене, намагаються висловлюватися яскраво, барвисто, в співзвуччі з тим, що вони бачать і відчувають, але узагальнюють свої враження про картину з працею.
Заняття 2
Вправа №1: Що ви бачите навколо?
Мета: Уточнити уявлення дітей про назву предметів.
Хід проведення:
Назвіть предмети, які ви бачите навколо? Як ми відрізняємо один предмет від іншого? (За столом сидять, займаються, їдять, на стільці сидять.)
Перед вами дві дівчинки. Вони обидві в червоних сукнях, з білими бантиками. Як ми їх розрізняємо? (По іменах.)
Що значить слово ... м'яч? Лялька? Ручка? У мене в руці ... ручка. Що нею роблять? (Пишуть.) Біля дверей теж є ручка. Чому ці предмети називають одним і тим же словом? (Їх тримають руками.) Що значить слово ручка raquo ;, позначає цей предмет? (Вихователь показує ручку, якою пишуть.) А що позначає тепер слово ручка raquo ;? (Вихователь показує на дверну ручку.)
Чи можете ви назвати слова, які нічого не означають? Послухайте вірш І. Токмаковой Плим raquo ;.
Ложка - це ложка.
Ложкою суп їдять. ...