и з предмета.
Поняття ігрові педагогічні технології включає досить велику групу методів і прийомів організації педагогічного процесу у формі різних педагогічних ігор. На відміну від ігор взагалі, педагогічна гра має суттєвими ознаками: чітко поставленою метою навчання і відповідними їй педагогічними результатами, які характеризуються навчально-пізнавальної спрямованістю. Ігрові ситуації на уроках виступають як засіб спонукання, стимулювання школярів до навчальної діяльності. Реалізація ігрових прийомів і ситуацій в урочної формі відбувається за такими основними напрямками: [17]
дидактична мета перед учнями ставиться у формі ігрової задачі;
навчальна діяльність підкоряється правилам гри;
навчальний матеріал використовується в якості її засобу;
в навчальну діяльність вводиться елемент змагання, що переводить дидактичну задачу в ігрову;
успішне виконання дидактичного завдання зв'язується з ігровим результатом.
Слід розділяти гри по виду діяльності :
фізичні (рухові);
інтелектуальні (розумові);
трудові;
соціально-педагогічні.
За характером педагогічного процесу виділяють наступні групи ігор: навчальні, тренувальні, контролюючі та узагальнюючі;
пізнавальні, виховні, розвиваючі;
репродуктивні, продуктивні, творчі;
комунікативні, діагностичні, профорієнтаційні, психотерапевтичні. Обширна типологія педагогічних ігор за характером ігрової методики. Найважливіші з вживаних типів: предметні, сюжетні, рольові, ділові, імітаційні, ігри-драматизації. [18]
. 3 Методичні розробки уроків образотворчого мистецтва в 5 класі
Урок 1
Тема: Навчання учнів правилам зображення натюрморту на уроках образотворчого мистецтва в 5 класі
Тип уроку: комбінований
Мета: Формувати навички колективної роботи в малюванні з натури різнорідних предметів в жанрі натюрморт.
Завдання: Освітня: Навчити дітей умінню складати спільну композицію з урахуванням світлотіні.
Розвиваюча: Розвивати почуття гармонії, почуття матеріалу, колірної і лінійний ритм.
Виховна: Виховати інтерес до творів живописного жанру - натюрморт.
Форми роботи: колективна.
Методи навчання: ігровий, інтерактивний.
Обладнання:
а) для вчителя: мультимедійне обладнання (для програвання мелодій), коробка (розмір 20х30х10) і листочки-жеребки за кількістю учнів у клас, на яких написаний номер групи - для поділу класу на групи; три набори предметів для натюрморту (муляжі фруктів, овочів, глечики, страви, драпірування (Додаток)). Також в наборі є площинні зображення предметів і основа для натюрморту - аркуш паперу форматом А3, нарізані шматочки двостороннього скотчу. У кожен набір входить 1-2 предмета, не придатних до загальному набору за змістом). Набори поміщені в закриті коробки з номером групи, акварель, кисть, банку з водою, формат А3 (для демонстрації виконання етюду яблука) (Додаток), картини художників: Едуарда Мане Яблука і виноград raquo ;, Ваза з квітами raquo ;, Поль Сезан Персики і груші (Додаток V, IX, III) для учнів: альбом акварельні фарби, гуаш, пензлі, баночка з водою.
План уроку
1. Організаційний момент (5 хв)
2. Демонстрація роботи аквареллю (5 хв)
. Практична робота (25хв)
. Завершення заняття, виставка робіт і оцінок (5 хв)
ХІД УРОКУ:
Організаційний момент: Вітання, перевірка присутніх, мотивація до колективної діяльності за допомогою гри (гра-жереб). Інструкція гри - учень, обраний помічником вчителя проносить між рядами коробку коробка зі згорнутими жеребами (листочки, на яких написаний номер групи - 1, 2, 3). Грає швидка весела мелодія. Учні тягнуть жереб і розділяються на групи.
Вчитель: Зараз ми з вами будемо працювати над натюрмортами. Кожна група до кінця уроку повинна скласти і намалювати натюрморт з набору предметів.
етап роботи - групова робота над складанням композиції натюрморту. Представники груп отримують коробки з набором предметів для натюрморту. Постановка завдання - скласти з предметів натюрморт, звернути увагу на підбір предметів (не обов'язково включати всі предмети з коробки). Натюрморт з муляжів і предметів складають на парті, потім на аркуші А3 за...