ти картину словами. В аналізі відзначається зміст оповідання, його форма, наявність опису і кінцівка.
На закінчення заняття вихователь читає дітям вірші, навіяні казковими сюжетами.
І. Суриков
І почну у бабці
Казки я просити,
І почне мені бабка
Казку говорити:
Як Іван-царевич Птицю-жар зловив,
Як йому наречену
Сірий вовк дістав ...
І уві сні мені сняться
Чудні краю.
І Іван-царевич - Це ніби я.
Я. Полонський
І я бачу уві сні, як на вовку верхи
Їду я по стежці лісовій
Воювати з чарівником-царем
У ту країну, де царівна сидить під замком,
Знемагаючи за міцною стіною.
Там скляний палац оточують сади,
Там жар-птиці співають ночами
І клюють золоті плоди,
Там дзюрчить джерело живий і ключ мертвої води -
І не віриш і віриш очам.
При роботі з картиною В.М. Васнецова Іван-царевич на сірому вовку діти повною мірою проявляють свої творчі здібності по придумуванню подій, не зображених художником. Мабуть, таке буває навіяно знанням російської казки і бажанням закінчити сюжет так, як хотілося б самій дитині.
Заняття 4
Вправа №1 Це правда чи ні?
Мета: Вчити знаходити неточності в віршованому тексті.
Хід проведення:
Послухайте вірш Л. Станчева Це правда чи ні? Ви повинні помітити, чого на світі не буває.
Тепла весна зараз,
Виноград дозрів у нас.
Кінь рогата на лузі
Влітку стрибає в снігу.
Пізньої осені ведмідь
Любить в річці посидіти.
А взимку серед гілок
Га-га-га! - Співав соловей.
Швидко дайте мені відповідь -
Це правда чи ні?
- Послухайте, як говорили інші діти, і подумайте, чи можна так сказати, і скажіть, як треба сказати правильно:
Тьотю, подивися, у конячки два хвостики - один на голові, другий на спинці. Таточку, це конячці підметки підбивають. Папа, тут дрова недавно пиляли: он на снігу пілілкі валяються. Я трошки відкрила очі і дивилася пошепки. Мамочка, я тебе голосно-голосно люблю raquo ;.
- А зараз ви придумайте небилиці або плутанини, а інші діти будуть їх розплутувати.
Вправа №2 Знайди інше слово
Мета: Вчити точно позначати ситуацію, підбирати синоніми і антоніми.
Хід проведення:
Папа вирішив зробити дітям гойдалки. Міша приніс йому мотузку. Ні, ця мотузка не годиться - вона обірветься raquo ;. Міша приніс йому іншу. А ось ця нізащо не обірветься raquo ;. Яку мотузку спочатку приніс Миша? (Тонку, стару.) А потім? (Міцну, міцну.)
Папа робив гойдалки влітку. Але ось настала ... зима. Міша ріс міцним хлопчиком (здоровим, сильним). Вийшов він покататися на ковзанах і відчув під ногами міцний лід. Як сказати по-іншому? (Міцний, нехрупкій.) Мороз міцнішав (ставав сильнішим).
Як ви розумієте вислів міцний горішок raquo ;? (Його важко розбити, зламати.) Так говорять не тільки про горіхи, а й про людей, яких ніякі негаразди не зламає. Про них кажуть: міцний духом raquo ;. Значить, сильний, стійка людина.
Поясніть, що означають слова: міцна тканина (міцна), міцний сон (глибокий), міцний чай (дуже міцний, не розведенийводою окропом). Які вирази зі словом міцний вам зустрічалися в казках і в яких? (У казці Вовк і семеро козенят коза якнайміцніше (дуже строго) карала дітям, щоб вони міцно-міцно (дуже міцно) замикали двері.) Придумайте пропозиції зі словом міцний raquo ;.
Я буду називати слова, а ви говорите мені слова з протилежним змістом: довгий, глибокий, м'який, легкий, тонкий, густий, сильний; говорити, смішити, падати, сміятися, бігти.
Придумайте розповідь, щоб у ньому були слова, протилежні за змістом. Можете використовувати слова, які щойно називали.
Заняття 5
Тема: Розповідь на тему картин І.К. Айвазовського
Мета: Розвивати зв'язну, образну мову при навчанні розповідання на тему морських пейзажів; спонукати висловлюватися про враження на тему репродукції, обгрунтовуючи вибір, використовуючи враження, отримані раніше при знайомстві з творчістю художника і на екскурсії в художньому музеї.
Хід заняття:
Вихователь пропонує дітям для розглядання ряд репродукцій картин І.К. Айвазовського про море: Неаполітанська затока. Ранок raquo ;, Тихе море raquo ;, Буря на Льодовитому океані raquo ;, Серед хвиль raquo ;, Кораблекрушение raquo ;, Прибій біля кримських берегів raquo ;, Берег моря вночі ...