>
Тренінгове заняття «Вчуся говорити» немає" .
Мета: навчити учнів відмовлятися в небезпечних ситуаціях.
Завдання:
аналіз причин куріння в підлітковому віці;
знайомство з формами відмови від тютюну та алкоголю;
розвиток в учнів навичок спільної діяльності;
розвиток комунікативних умінь.
Хід заходу.
Введення 1. Пояснити цілі тренінгового заняття.
. З'ясувати, що учні очікують дізнатися і почути на цьому занятті.
Основна частина 1. Як ви думаєте, чому підлітки починають палити? (З інтересу, за компанію, змушують, щоб самоствердитися в компанії, щоб здаватися дорослішими і т.д.) Кожен пише 2-3 причини, найбільш поширені на його погляд, потім порівнюють і обговорюють у четвірках і об'єднують названі ними причини в групи. Всі разом виділяють найбільш поширені.
. Чи були у вашому житті випадки, коли вам пропонували спробувати сигарети або алкогольні напої? Може бути, ви були свідками, коли пропонували комусь іншому у вашій присутності? Погоджувалися ви чи відмовлялися? Якщо відмовлялися, то як? (Записати запропоновані фрази на дошці) Чи важко було відмовлятися? Кому важче відмовити (дорослим, одноліткам, братам.)? Чому одним вдається відмовлятися, а іншим ні? 4. Чому важливо навчитися відмовлятися від пропозиції сигарет і алкоголю? Хоча підлітки зазвичай багато знають про шкідливий вплив тютюну та алкоголю на здоров'я і соціальне благополуччя, деякі все-таки починають палити і вживати спиртні напої. Часто це відбувається потому, що вони не можуть надати одноліткам, знайомим або членам сім'ї, що пропонують сигарети або алкоголь.
. Існують дієві форми відмови, яким можна навчитися.
Тренінг 1. Кожна група повинна придумати 5 переконливих відмов людині, що пропонує закурити.
Учням пропонується розіграти сценки. Учні повинні продемонструвати різні способи відмови в ситуації, коли їм пропонують сигарети старші (шкільний туалет, шкільний двір, компанія друзів старшої сестри в квартирі і ін) 2. Записати вдалі фрази, що містять відмову, на дошці, продовживши початий список.
. Обговорити з учнями ефективність наступних форм відмови:
«Ні, дякую, + пояснення причини (головний біль, необхідність йти на тренування, боязнь засмутити батьків)».
«Ні, дякую, + пропозицію чого-небудь іншого (пограти у футбол, запропонувати цукерку тощо)».
«Ні, спасибі! (Йдеться впевненим тоном без пояснення причин) »
Зробити вигляд, що не почув (а) пропозиції.
односкладові відповіді на всі пропозиції і вмовляння: «Ні!», «Не буду!», «Не хочу!».
Піти в сторону від тих, хто пропонує 4. Учням пропонується виконати практичне завдання: подумайте, як можна відмовитися в кожній із ситуацій:
На шкільному дворі старшокласники курять. Один з них пропонує тобі сигарету: «Закурюй!» Ти відповідаєш.
Старший брат просить тебе: «Візьми у батька сигарету так, щоб він не помітив і віддай мені». Ти відповідаєш....