і. Думається, що саме тому вчителі математики не так вже часто допускають гру на уроці, хоча більшість з них виступають за залучення в навчальний процес елементів гри. На уроках математики гра набуває особливого значення, як писав Я.І. Перельман, не стільки для друзів математики, скільки для її недругів, яких важливо не пріневоліть, а заохотити до вченню. [56] Дидактична гра (більшість вчителів, методистів і дидактів гру, яка проводиться в процесі навчання, називають дидактичної) - не самоціль на уроці, а засіб навчання і виховання. Гру не потрібно плутати з забавою, не слід розглядати її як діяльність, що приносить задоволення заради задоволення. На дидактичну гру потрібно дивитися як на вид перетворюючої творчої діяльності в тісному зв'язку і системі з іншими формами навчання, використання яких має в кінцевому підсумку призвести до вирішення наступних завдань: вчитель повинен дати учням знання, що відповідають сучасному рівню розвитку науки; він повинен їх навчити самостійно здобувати знання. [29]
Крім того, на першому етапі експерименту ми паралельно провели оцінку за п'ятибальною шкалою основними показниками навчальних досягнень другокласників.
Результати занесли в таблицю 3 і склали малюнок 5.
За результатами констатуючого експерименту ми бачимо, що середні показники у двох класах приблизно рівні, що підтверджує наш вибір їх для експерименту.
Таблиця 3 Результати навчальних досягнень на початок експерименту
№2 «В» контрольний класс1232 «А» експериментальний класс1231Бояр А.332Агній Ніколай3522Гріценко Діана 253Бондаренко Надежда2333Гріценко І. 443Волощенко Сергей3234Грюкач Ф. 332Гевел Александр4345Дюрягін Павел223Герц Елена3226Зоненко Ольга222Гніляк Алексей4327.Кізілов Віктор 432Гріценко Анастасія2338Кутлембетова Анастасія233Деміна Екатеріна2329Леонтьева Любовь333Друженец Вікто32210Мануйлова Вера333Жуков Віталій33311Мейрамова Жанель324Зібріцкая Елена33212Нурісламова Ольга223Іванченко Людміла23413Охлупін Клім233Калашніков Анатолій22214Ошека Кіріл332Кізілов Дмітрій34315Панчошка Аліна334Кізілова Іріна32216Паршута Ольга433Кірілова Анна22317Погудіна 213Кондратенко Татьяна32418Радул Анастасія231Красняк Вера33219Сухоярская 322Кіріленко Вікторія42220Фісун Андрей333Максімов Геннадій33221Цимбалюк Анастасія243Ніколенко Ольга23322Чванова Т.333Панько Дініс32323Шавшун Інна432Чіпіга Віктор32124Шамшудінова 322Шіроков Антон33325Шкаровскій Н.223Ян В'ячеслав 244Средній бал2,692,742,722,72,722,71
- контрольний зріз
- контрольна робота
- самостійна робота
Контрольний зріз включає в себе тести. Контрольна робота на тему «Периметр прямокутника» в два варіанти (Додаток А) і самостійна робота на тему «Рішення задач» (Додаток Г).
Дані таблиці 3 можна представити (Згідно з малюнком 5)
Малюнок 5. Результати навчальних досягнень на початок експерименту
Таким чином, за всіма показниками обидва класи приблизно рівні, що забезпечує «чистоту» експерименту.
Наведемо урок з використанням ігрових технологій.
Мета: закріпити навички вирішення завдань на додавання і віднімання.
Завдання:
. Освітні:
узагальнити отримані знання про завдання і закріпити навички вирішення завдань;
продовжити формувати вміння аналізувати арифметичні задачі;
закріпити вивчені обчислювальні прийоми додавання і віднімання;
повторити послідовність чисел в межах 20.
. Розвиваючі:
розвивати мовлення учнів;
розвивати пізнавальну активність;
удосконалювати розумові операції;
пам'ять, мислення, уяву, увагу; емоції;
розвивати навик самооцінки.
. Виховні:
виховувати активності, посидючості, старанності в процесі вчення;
виховувати повагу до товариша.
. Здоров'язберігаючих:
створити сприятливі умови для збереження здоров'я школярів на уроці: організувати рухову активність, гімнастику для очей;
стежити за посадкою учнів під час роботи за партою.
Обладнання:
Підручник, зошит, пелюстки із завданнями, емблеми з домашнім завданням, смайлики для самооцінки, аудіо запис для физминутки.
Хід уроку
Організаційний момент.
Заняття математикою
Дасть нам зрозуміти,