P>
III. Закріплення вивченого матеріалу.
Складання формули казки спільно з учнями: 10-11-12-14-15-16-18-16-18-16-18-19-20-21-22-21-22-21-22-21-22-31 [Добровольська В.Є. 2011: 78].
IV. Підсумок уроку:
Сьогодні ми навчилися складати формулу казки; дізналися, як визначається жанр народної чарівної казки.
V. Комментпріі оцінок.
VI. Домашнє завдання: прочитати казку Морський цар і Василиса Премудра raquo ;. Скласти свою казку, використовуючи карти Проппа raquo ;, скласти її формулу (за бажанням).
Урок 2. Два світи чарівної казки. Особливості мови народної казки
Цілі:
Освітня: розповісти про двох світах чарівної казки, про особливості мови народної казки; визначити формулу казки Морський цар і Василиса Премудра raquo ;.
Розвиваюча: формування у дітей уміння слухати і сприймати мова вчителя, розвиток логічного та образного мислення учнів; збагачення знань школярів, розвиток усного мовлення учнів.
Виховує: розвиток гуманності, духовності, моральних та естетичних якостей учнів, прищеплення любові до читання.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: наочний, словесний, пошуковий, проблемний, ігровий.
Уміння та навички, які повинні придбати учні:
Учні повинні знати особливості мови чарівної казки.
Учні повинні вміти користуватися схемами чарівних казок і складати формулу казки.
Обладнання: тексти казки Морський цар і Василиса Премудра raquo ;. Картки з казковою ситуацією (функцією) - карти Проппа raquo ;. Схеми Два світи чарівної казки (див. додаток 2).
Хід уроку:
I. Організаційний момент: вітання, повідомлення теми і мети уроку.
II. Перевірка домашнього завдання: учні за бажанням читають свою казку, визначають її формулу, учні розкладають карти в певній послідовності.
III. Знайомство з новим матеріалом
. Учням лунають схеми Два світи чарівної казки raquo ;. Учні вивчають схеми і слухають вчителя:
Філолог, дослідник російського фольклору і російської народної казки В. Я. Пропп, у своїй роботі Морфологія казки визначає особливості сюжетів чарівних казок, їх загальну сюжетну основу: Дія починається з того, що відбувається якесь нещастя і герой, найчастіше молодий чоловік, відправляється з дому. Він іде навмання, не знаючи шляху, ні мети. В дорозі він зустрічає чарівних помічників, це люди похилого віку або баби, які вказують йому шлях, або тварини, які в подяку за допомогу, надану їм героєм, допомагають йому потрапити в іншу країну, тридесяте царство laquo ;. Там він зустрічається з викрадачем, відбувається бій з ним, і герой, іноді за допомогою чарівних помічників, перемагає свого ворога. Потім він повертається додому і нагороджується, найчастіше, одружившись на своїй обраниці .
. Розповідь учня про особливості казкової мови, про причини її простоти, лаконічності, про призначення повторів, стійких виразів, про постійні епітетах (за попереднім домашньому завданню).
Самостійна робота учнів: ілюстрація повідомлення виступаючого прикладами з прочитаної будинку казки.
III. Закріплення нового матеріалу
Практична робота в групах
Учні діляться на 2 групи. Кожній групі потрібно скласти формулу казки Морський цар і Василиса Премудра raquo ;. Після виконання завдання відповіді груп зіставляються і аналізуються, виділяється група, виконала завдання правильно.
Карта самоконтролю
відлучки царя з дому.
Цар дає обіцянку морського царя.
Батько призводить Івана-царевича до озера.
Старенька-помічниця відчуває Івана. Він просить вибачення за грубість.
Помічниця дає пораду.
Іван отримує чарівний засіб (золоте колечко) від Василіси Премудрість (дарувальника).
Герой вирушає в чужий світ (підводне царство).
Іван і морський цар вступають у боротьбу.
Иван на Василини виконує три завдання царя.
Морський цар визнав поразку.
Іван одружується на Василини.
Іван і Василиса повертаються на Святу Русь (світ живих).
Вони піддаються переслідуванням морського царя.
Три рази Василиса рятує Івана від загибелі.
Іван,...