описуваного:
а) передали своє ставлення, настрій;
б) не передали свого ставлення, настрою.
Результати аналізу творів учнів 3 класів на тему «Золота осінь» наведені в таблиці 3 і на гістограмі (Згідно з малюнком 4)
Таблиця 3. Результати аналізу творів
Крітеріі123Оценкіабвабаб% 27,557,517,242,951,76040
Малюнок 4. Результат аналізу творів
Висновок:
. Підручники читання для початкової школи містять чимало ліричних творів про природу найкращих представників художнього слова (Абая, О. Пушкіна, Ф. Тютчева, А. Фета). Вірші за змістом та обсягом цілком доступні для сприйняття і розуміння дітей 7 - 10 років.
. Ілюстрації до віршам, поміщені в підручниках з читання, недостатньо відбивають зміст иллюстрируемого твори, мають погану забарвлення низький рівень виконання, що гальмує процес засвоєння дітьми ліричних творів. Книги для читання містять мало репродукцій картин художників, з роботами яких знайомляться учні початкових класів, що обмежує їх мистецтвознавчий кругозір.
3. У шкільній практиці на уроках читання пейзажної лірики вчитель у основному проводив роботу з змісту вірші, виділенню фактів, а також звертав увагу до формування навичок виразного читання. Живопис використовував рідко, а музичні твори не використовуються на уроках взагалі.
. Констатуючий експеримент показав, що ліричні твори сприймаються дітьми неповно і неточно. Учням важко уявляти, фантазувати, творити. Вони не вміють висловлювати свої почуття і настрої від прочитаного, не можуть точно і красиво передати своє ставлення до описуваному автором.
Основне джерело активності людини - потреба у цікавій йому діяльності. Завдання вчителя - організувати цю діяльність таким чином, щоб в учнів сформувалася потреба в творчому перетворенні навчального матеріалу для того, щоб оволодіти новими знаннями. Для створення інтересу до предмета і розвитку пізнавальної активності можна застосувати додаткові засоби, що допомагають досягти цілісного уявлення про досліджуваному, на їх основі формуються загальні пізнавальні, творчі вміння, виробляються правильні оціночні судження; розвиваються комунікативні, творчі, загальнопредметних вміння, моделюється інтелектуальна діяльність учнів.
У 2009-2010 році в грудні - лютому для кращого засвоєння ліричних творів, для розвитку уяви дітей, для надання допомоги учням у створенні яскравих образів і картин читаного, настрої, адекватного авторському, на порушення почуттів та емоцій учнів ми вирішили провести інтегровані уроки літератури, ІЗО, музики.
«Прийшла зима з морозами ...» - поетичні сторінки [29.71].
1 - 2 урок
Тема: Вірш А. Асилбекова «Зима», Тютчева «Чародейкою Зимою ...»
Форма уроку: інтегрований урок (література, образотворче мистецтво, музика).
Цілі уроку:
1. знайомство з творами класичної літератури про зиму;
2. вчити аналізувати твори, використовуючи знання теорії літератури, розрізняти літературні прийоми описах зимового пейзажу;
. дати порівняльний аналіз пейзажної лірики про зиму в творах російських і казахських поетів;
. виховання естетичних почуттів, любові до природи через читання і аналіз літературного твору.
Обладнання: презентація (репродукції художників, фотоетюди, твір композиторів)
Хід уроку
Організа?? іонний етап уроку. Привітання, організація уваги.
Сьогодні нас з вами чекає незвичайний урок літературного читання. На надворі грудень, Зима повноправно вступає у свої права. На жаль, вона не балує нас поки сніговими днями, але легкий морозець встиг вже пощипати щоки. Давайте помріємо, перенесемося в чарівний зимовий пейзаж разом з поетами, художниками, композиторами. Якби природа могла відчувати вдячність до людини за те, що він проник в її таємне життя і оспівав її красу, то подяку ця випала б на частку багатьох поетів, художників, композиторів.
Підготовка учнів до активному і свідомому засвоєнню нового матеріалу.
Звучить музика Шопена «Зима». Під музику вчитель читає вірш Ф. І. Тютчева «Чародейкою Зимою ...»
Чародейкою Зимою
зачарувала, ліс стоїть -
І під сніговою бахромою,
нерухомими, немою,
Чудний життям він блищить.