зуального образу текстового матеріалу;
використання картинних умовних позначень, з метою вироблення візуального образу.
робота з наочним матеріалом підручника.
Один з уроків, який ми провели в 3 експериментальному класі.
Предмет: російську мову.
Тема: Узагальнення знань про склад слова.
Тип: комбінований.
Мета: вдосконалення знань про однокореневих словах і значущих частинах слова; розвиток орфографічної пильності виховання позитивних мотивів навчання.
Вид: творча гра.
Методи: репродуктивний, пояснювально ілюстративний. Обладнання: таблиці, схема.
Хід уроку.
. Орг. етап. Постановка цілей уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми проведемо гру з російської мови. Мета гри - подивитися, що погано засвоєно, над чим потрібно попрацювати, а також виявити знавців теми «Склад слова». Вчені цей розділ називають «Словотвір». Як ви думаєте, що вивчає цей розділ?
Які частини слова словотвір допомогли вам відповісти на дане питання?
З чого складаються слова?
. Вправи в розрізненні кореня слова і добір однокореневих слів.
Яка частина слова найголовніша? Чому? (показ картинки «корені»)
Яке основне значення слова корінь?
П.О. Корінь - підземна частина слова.
Як ви думаєте, чому вчені використовували це слово для назви головної частини слова?
П.О. З кореня з'являються слова.
Прочитайте текст на дошці. Вставте підходящі за змістом однокореневі слова з коренем - труд-. Для підказки на дошці записані частини мови, якими будуть однокореневі слова.
Напишіть текст. Виділіть коріння в однокореневих словах. Що таке корінь?
П.О. Корінь - загальна частина споріднених слів.
А тепер, хлопці, вгадайте, що в мене в кошику.
У сінокіс гірка,
А в мороз солодка.
Що за ягідка? (Горобина).
Чому так назвали ягоду?
Слово горобина походить від слов'янського слова ряб, що означає «рябої», «строкатий». Як ви думаєте, який корінь у слові горобина?!
Суфікс -ін- так приріс до кореня - ряб -, що вийшов новий корінь -рябін-. А з нього виросли нові слова. Значить, від кореня можуть утворюватися не тільки нові слова, а й нові корені. Придумайте однокореневі слова до слова горобина.
Горобина, рябинушка, рябинник, горобиновий.
Запис слів.
Який корінь у словах?
А тепер скажіть чистоговорку швидко, чітко промовляючи слова.
На г_ре г_гочут гуси,
Під Г_ рій вогонь горить.
На яке правило пропущені літери?
Поясніть написання слів з пропущеними буквами. Випишіть слова з: однаковим коренем.
Горе, горою, горить.
Є вони однокорінними? Чому?
Які слова називаються однокорінними?
. Физкультминутка.
Ніжний маленький бутон,
згорнута туго-туго він.
Сонце промінь йому протягне
І бутон гвоздикою стане.
Чому так назвали гвоздику?
П.О. Гвоздика за формою схожа на цвях.
Який корінь в цьому слові?
. Вправа в розрізненні приставок і в підборі слів з різними приставками.
Що ви знаєте про приставці?
Випишіть слова з приставками.
На дошці: Вітчизна, стеля, осиковий, попросити, відрізати, оббити.
Які слова вписали? Чому?
А тепер за одну хвилину припишіть якомога більше приставок до слова бігти і запишіть слова.
(На дошці при перевірці слів поступово з'являється «колесо» [68]).
. Вправа в розрізненні і утворенні слів з різними суфіксами.
- Хлопці, якщо ми одягнемо збільшувальні окуляри, то побачимо:
не кота, а Котище;
не будинок, а ...?
Яка частина слова допомогла додати відтінок? (суфікс)
Що таке суфікс?
Від заданих слів за допомогою суфіксів...