у навчанні та вихованні дошкільнят//Дошкільне виховання.- 2003. - № 6. - с.51-54.
. Копитін А.І. Теорія і практика арт-терапії - СПб: Питер, 2002.
. Лебедєва А. Арт-терапія в практиці роботи з дітьми//Зцілююче мистецтво: журнал арт-терапії.- 2003. - Том 6, №3.- С. 10-25.
. Чистякова М.І. Психогимнастика/М.І. Чистякова.- М: Просвітництво, 1990. - 180 с.
Додаток А
Зведена таблиця результатів випробовуваних по психодіагностичних методик
№ п/пМетодіка «Страхи в будиночках» Методика «Вибери потрібну особу» Методика «Тест руки» До программиПосле программиДо программиПосле программиДо программиПосле программы1211290,70,923213120,60,634313120,60,84421370,81,256414120,70,96541250,81,47541280,71,286412100,91,496314120,60,9104315120,80,9114214120,80,9126314140,70,7134214120,60,8144513120,60,9155313140,60,8165314120,70,7175515150,70,7186414100,70,619751480,81,3207513140,71,2216612120,81,422661270,61,2235213130,61,224521380,90,825521370,81,4
Додаток Б
Програма профілактичних занять, спрямованих на попередження емоційних порушень у старших дошкільників
Опис програми занять для дітей
Заняття 1
Цілі:
згуртування групи;
розвиток здатності розуміти емоційний стан іншої людини;
знайомство з піктограмами «радість» і «печаль», а також вираз цих емоційних станів в міміці.
Матеріал: поролоновий кубик або клубок вовни, прості олівці, аркуші паперу овальної форми, дзеркало, піктограми «радість» і «печаль».
Хід заняття
. Привітання
«Здрастуйте, я рада вас бачити. Давайте познайомимось! У мене в руках кубик. Зараз ми будемо передавати його по колу, і кожен, у кого він виявиться, повинен назвати своє ім'я і передати кубик наступного ».
. Гімнастика для обличчя
Психолог пропонує сісти зручніше: ноги твердо поставити на підлогу, випрямити спину.
«Починаємо гімнастику, але не просту, а мімічну. Ми будемо виконувати вправи для обличчя ».
Вправа 1. Підняти брови вгору, зморщити лоб (здивуватися); нахмурити брови (висловити невдоволення). (Повторити 3 рази.)
Вправа 2. Наморщи ніс, розслабити. (Повторити 5 разів.)
Вправа 3. Роздути ніздрі, розслабити їх. (Повторити 5 разів.)
Вправа 4. «Хоботок». Витягнути губи «хоботком» (як при вимові звуку [у]), витримати положення 2-3 секунди, розслабити губи. (Повторити 5 разів.)
Вправа 5 «Рот на замочку». Піджати губи так, щоб їх зовсім не було видно, і сильно-сильно стиснути (закрити рот на замочок). Розслабити губи. (Повторити 3 рази.)
Вправа 6 «Жаби». Розтягнути губи (як при вимові звуку [і]). Розслабити губи. (Повторити 3 рази.)
Вправа 7 «Горішок». Уявити, що потрібно розгризти твердий горішок. Міцно стиснути зуби, напружити щелепи. Розтиснути щелепи, трохи відкрити рот. (Повторити 3 рази.)
. Читання вірша А. Барто «Снігур».
Запитання за змістом:
Яким був хлопчик, коли він хотів, щоб йому купили Снігура?
(Сумним.)
А яким він став, коли йому купили птицю? (Радісним).
Психолог зачитує слова:
Я приніс його додому. Нарешті, тепер він мій! Я кричав на всю квартиру: - У мене снігур живий!
Далі він показує дві піктограми і пропонує дізнатися піктограму «радість» або «печаль». Разом з психологом діти розглядають кожну піктограму окремо (очі, рот, розташування брів) і демонструють дані емоції. Для більш точного виконання завдання психолог пропонує подивитися в дзеркало і відкоригувати вираз обличчя відповідно з піктограмою.
. Малювання піктограм «радість» і «печаль».
. Вправа «Фішки»
Мета: оцінка емоційного стану дітей.
У кого гарний настрій, той бере червоні фішки, а у кого поганий настрій - блакитні.
. Рефлексія
Що нового дізналися на занятті?
Що особливо сподобалося?
Що не сподобалося?
. Прощання
«Усмішка по колу» (діти по черзі «дарують» один одному посмішки).
Заняття 2
Цілі:
створити позитивний емоційний фон;