упинок знань про природу і крапельок доброти виростає ще одне почуття - відповідальність за рідну землю.
Гуманістична сутність відповідальності людини за стан природи передбачає єдність пізнавальної та практичної діяльності з поліпшення природи рідного краю. Роками розвивається в людині почуття морального, громадянського обов'язку по відношенню до живуть поколінням і до тих, хто прийде після нього. Творення, а не споживання є тут ведучим. Одних знань або однієї душевної чуйності недостатньо - важлива активна практична діяльність дитини, вчителя, батьків. Є стара мудре прислів'я: В«Важко привести до добра повчанням, легко - прикладомВ». Навряд чи багато чого досягнеш умовлянням типу В«Не можна ламати дерева, рвати квіти, витоптувати траву, вбивати тваринВ», а от якщо дитина сама (нехай за чиєюсь підказкою) закріпить надламану гілку, виростить рослина, дбайливо збере насіння ...
Традиція трудового ставлення до природи - найкраща школа виховання громадянина, патріота, трудівника. Природа - велика вихователька. Вона допомагає пробудженню високих моральних якостей, у тому числі доброти і гуманності. Але захоплення красою природи має бути дієвим, тобто поєднуватися з активним пізнанням її законів і обов'язковою участю в її перетворенні. p align="justify"> Дар бачити і розуміти твориться роками, і для цього необхідний великий труд. Сенс же цієї праці якраз і полягає у пробудженні морально активного ставлення до природи. p align="justify"> Конспект уроку-екскурсії в 1 класі
Тема: Світ, який мене оточує. p align="justify"> Мета: Сприяти формуванню понять В«навколишній світВ».
Завдання:
. Розвивати уміння спостерігати за осінніми змінами в природі, образну пам'ять, емоційно-естетичну чуйність до краси осінньої природи. p align="justify">. Виховувати любов до навколишнього світу. p align="justify"> Обладнання: вірші про осінь, кольорові крейди.
Хід уроку.
. Орг.момент. p align="justify">. Повідомлення теми уроку. p align="justify"> Хлопці, сьогодні у нас буде не звичайний урок, а урок-екскурсія. Ми відправимося в шкільний двір. А ще ми станемо художниками. Але про це трохи пізніше. (Організовано виходимо на вулицю.) p align="justify">. Робота над темою уроку. p align="justify"> Хлопці, подивіться на наш шкільний двір. Як красиво навколо! Ось це все, що нас оточує, як можна назвати? (Навколишній світ.) p align="justify"> Вірно. А назвіть, що ви бачите у нашому дворі? (Діти перераховують.) p align="justify"> А що з того, що ви перерахували зробили люди? (Називают.)
Хлопці, все, що зроблено руками людини, ми називаємо виробом. А що створено природою? (Називают.)
- Але ж природа теж буває різна. Ось дерево. Як ви думаєте, воно живе чи ні? Доведіть. (Діти називають ознаки живого: зростає, дихає,...