вид. - М.: Просвещение, 2002. - 334 с.
3. Максим Горький В«ОповіданняВ». - М.: Художня література, 1983. - 446 с. (Класики і сучасники. Сов. Літ.)
Тема уроку: Максим Горький. В«На дніВ» (1802 р.) - вічний діалог
суперечка про моральне сходженні людини
гіркий стара Челкаш Купрін поєдинок
Цілі уроку:
1) Згадати визначення поняття В«ДрамаВ»
2) Охарактеризувати кожного героя драми
) Відповісти проблемне питання уроку
Головна проблема уроку: Чому герої в п'єсі Горького В«На дніВ» названі так, а не інакше? У чому специфіка імен героїв? p align="justify"> Основні освітні об'єкти: підручник, робочий зошит, текст твору
План уроку:
. Організаційний момент (1 хвилина)
. Постановка та обговорення проблемного питання (5 хвилин)
. Робота з образами героїв драми (30 хвилин)
. Відповідь на проблемне питання (8 хвилин)
. Підведення підсумків уроку, домашнє завдання (1 хвилина)
Хід уроку
Вчитель: Сьогодні на уроці ми познайомимося з драмою М.Горького В«На дніВ». Це дуже цікавий твір. Цікаво воно тим, що викликає безліч спірних питань і в літературній критиці, і при постановці на сцені. Цей твір є одним з найпопулярніших в наші дні, тому існує багато інтерпретацій цієї п'єси. Горький піднімає у своїй п'єсі ряд філософських питань, наприклад, що є правда? Чи потрібна вона людям? Що краще - правда чи брехня? У п'єсі розповідається про те, як зовсім різні люди опинилися на самому дні життя. Отже, запишіть тему нашого уроку В«Максим Горький. В«На дніВ» (1902 р.) - вічний діалог-суперечка про моральне сходженні людини В»(тема уроку написана на дошці). p align="justify"> У.: Скажіть, про яких людей розповідається у драмі?
О.: Про босяках. У драмі зображений декласований шар суспільства, самий низ соціальної щаблі, жебраки люди
У.: А як ви думаєте, чому саме такий тип людей Горький зображує в п'єсі? Яке історична подія сприяло цьому? p align="justify"> О.: Реформа 1861 року - скасування кріпосного права
Лекційний матеріал:
На рубежі 19-20 століть відбувається якийсь історичний перелом. Після реформи 1861 року, коли відбулося скасування кріпосного права, з'являється багато знедолених людей, селян. Відбувається економічний і промисловий криза. Потім голодний 1900, коли люди перебиралися з міста в місто в пошуках заробітку і хліба. Таким чином, з'являється велика кількість знедолених людей, жебраків, у яких нічого не було. Саме таких людей Горький і робить героями свого твору, щоб показати всю реальність життя, показати життя людей, які опинилися на самому дні життя. Також на рубежі 19-20 століть стає популярною філософія ніцшеанства. p align="justify"> Матеріал для запису:
Філософія Фрідріха Ніцше робить значний вплив на російську літературу, зокрема на творчість Горького. Саме ідеї ніцшеанства часто звучать у драмі В«На дніВ». p align="justify"> У.: Скажіть, на чому заснована філософія Ніцше, адже ми вже говорили про неї раніше. Які основні принципи ніцшеанства? p align="justify"> О.: Ніцшеанство свідчить, що найвищою цінністю є людина, що людина - є вільна істота
У.: саме ці ідеї звучать в драмі В«На дніВ». А сьогодні на уроці ми повинні з вами відповісти на таке питання: чому герої в п'єсі Горького В«На дніВ» названі саме так, а не інакше? Тобто, чому в одних героїв є ім'я, прізвище та по батькові, а у інших - лише прізвище, у третіх - взагалі відсутні ім'я та прізвище і вони наділені лише прізвиськами. Давайте подумаємо, чому? (Учні висловлюють свої припущення)
У.: Отже, ми з вами вивчаємо драму В«На дніВ» і перш, ніж перейти безпосередньо до самого твору, нам потрібно згадати - що таке драма як рід літератури?
О.: Драма - це рід літератури (поряд з епосом і драмою), що належить одночасно двом мистецтвам: театру та літератури
Матеріал для запису в зошиті
Специфіка драми
Драма призначена для постановки на сцені, отже, в ній відсутня авторська мова, а сама дія супроводжується авторськими ремарками щодо місця дії, інтер'єру і т.д.
У.: Щоб п'єса мала успіх, Горькому потрібно було підібрати їй необхідне назву. Як ми вже говорили ра...