в діяльності серед природи.
На основному етапі формуємо у хлопців основи екологічних знань, воспітиваюем почуття моральної і правової відповідальності до захисту навколишнього середовища.
Урок використовуємо як основну і головну форму організації процесу виховання.
Цільові установки навчальних предметів початкової школи обумовлюють необхідність сумісного використання їх для означеної проблеми. У цьому зв'язку, у своїй практиці важливе місце відводимо інтегрованим урокам, використовуємо при цьому метод проекту.
На контрольному етапі проводиться узагальнення та передача школярами знань про природу, про її цінностях, діяльність у ній людини, про екологічні проблеми та шляхи їх вирішення на виробництві, в побуті, в процесі відпочинку. На цьому етапі долучаємо дітей до застосування ІКТ, користуванням Інтернет і складанню презентацій. Свої узагальнення і висновки школярі представляють на екологічних зльотах, конференціях, фестивалях, олімпіадах. Займають призові місця.
Сформованість екологічної культури молодших школярів дозволить надалі запобігти багатьом екологічні проблеми людства.
Як приклад наведемо протокол уроку на тему: «Водойми нашого краю»
На вивчення теми «Водойми нашого краю» відводиться 2:00.
Зміст даного уроку відповідає навчальній програмі «Навколишній світ» і є ланкою в ланцюзі уроків по розділу «Рідний край - частина великої країни», підручник «Природознавство» - 4 клас, автори: А.А. Плешаков та ін.
Мета. Формування екологічної свідомості активної життєвої позиції в умовах наростаючої кризи.
Завдання:
Систематизувати та узагальнити знання по темі: «Водойми нашого краю»; закріпити поняття «штучні» і «природні» водойми.
Продовжити формування вміння роботи з географічною картою, науково-популярною літературою.
Виховувати бажання і прагнення охороняти природу.
Обладнання:
Мультимедійна дошка;
Інтернет;
Фізична карта Росії;
Карта Омської області;
Карта півкуль;
Картки із словами;
Дари моря: камені, черепашки, водорості.
Хід уроку наведено у додатку.
Висновок
Основним критерієм ефективності роботи з формування екологічної культури школярів є єдність їх екологічної свідомості та поведінки.
Реалізація нашої програми допомагає організувати діяльність учнів, спонукає дітей до вивчення рідного краю, розумінню особливостей природи, культури, формує у школярів інтерес і прихильність до природи, патріотичні почуття, соціальну активність.
Природа - наш рідний край, земля, яка нас виростила і годує, земля, яка перетворена нашою працею. Сама природа не виховує, виховує тільки активна взаємодія з нею. Щоб дитина навчився розуміти природу, відчувати її красу, читати її мову, берегти її багатство, потрібно прищеплювати йому ці почуття з раннього дитинства. Зустріч з природою - завжди свято і новий крок до пізнання світу.
екологічний інтернет культура школяр
Література
1.Афонін А.В. Екологічні стежки Росії.- М .: ПК Літфонду Росії, 1993. - 36 с.
2.Боголюбов А.С. Навчальна та дослідницька діяльність школярів на польових екологічних практикумах//ecosistema.
3.Гендіна Н. Дидактичні основи формування інформаційної культури/Н. Гендина//Шкільна бібліотека, 2 002, № 7, с. 25.
.Гірусов Е.В., Мамедов М.М. Екологічна культура//Культура: теорії і проблеми. М., 1995.
.Каліхман А.Д., Каліхман Т.П., Хідекель В.В. Стежки природних територій у Байкалу.- Іркутськ: Изд-во Відбиток, 2005. - 114 с.
.Кондратьева К.А. Дизайн та екологія культури.- М .: Московський державний художньо-промисловий університет ім. С.Г. Строганова, 2000. - 106с.
.Корнелл Дж. Давайте насолоджуватися природою разом з дітьми: настільна книга по сприйняттю природи для вчителів та батьків. Пер. з англ. Владивосток: ІСАР - Далекий Схід, 1999..
.Лаптева І.С. Методи виховання екологічної культури підлітків//Біологія в школі, 1997, №3.
.Льюіс В., Тільда ??Ф. Інтерпретація для відвідувачів парків. Пер. з англ. Іркутськ: Изд-во Ирк. ун-ту, 1 996.
10.Лямова Н.Н. Різнорівневі перевірочні та тестові роботи з природознавства (1-4).- Ростов-на-Дону: Видавничий центр «Фенікс», 2003.
10.Несговорова Н.П., Зав'ялова О.Г. Освітня програма Екологія, Регіональний компонент змісту екологічної освіти ...