рахунок вільного вибору художніх матеріалів і устаткування.
Численні дослідження психологів і педагогів показують, що творцем так само, як і інтелектуалом стають, а творчі здібності не створюються, а вивільняються як спонтанно, так і у спеціально організованому оточенні (людей і матеріалів).
На думку Н.С. Лейтеса, важливими передумовами розвитку дитячої обдарованості є вікові особливості, які можна вважати компонентами дитячих здібностей: «Дітям властиві надзвичайна чуйність до образним враженням, багатство уяви, що виявляється, зокрема, у творчих іграх, невпинна допитливість».
Таким чином, провідними умовами стимуляції творчої уяви є:
. Надання свободи діяти (експериментувати) з різними матеріалами при одночасному збагаченні уявлень про їх властивості і способи дій.
. Пробудження емоцій (переживань) в процесі сприйняття дійсності.
. Організація спостережень за творчим процесом дорослих.
. Конспект заняття з розвитку творчої уяви дітей у малюванні (для дітей старшого дошкільного віку)
Тема «Наші зимові забави»
Цілі заняття:
розвивати творче вообра?? ение;
вчити використовувати різну техніку при малюванні: набризк, малювання по стислій папері;
розвивати почуття кольору і композиції;
розвивати тонкі рухи дрібної моторики руки.
Обладнання: білий папір, акварель, білячі кисті; музичний твір В.А. Моцарта «Катання на санях».
Підготовка: розглядаються спеціальні картини, репродукції, ілюстрації до книг, що зображують зимові ігри та забави дітей.
Методи: словесні (пояснення, роз'яснення), наочно - дієві (демонстрація, ілюстрація).
Хід заняття.
Вихователь разом з дітьми згадує зимові забави (катання на санках, ковзанах, лижах; гри в сніжки; ліплення снігової баби та ін.). Читає короткі вірші, пропонує відгадати загадки.
Сніг.
Сніг, сніг кружляє,
Біла вся вулиця!
Зібралися ми в гурток,
Закрутилися, як сніжок.
А. Барто
Все обличчя і руки
заліпити мені сніг ...
Мені в заметі - горе,
А хлопцям - сміх!
І. Суриков
Загадки
На прогулянці бігуни
Однаковою довжини
Через луг до берізки
Тягнуть дві смужки ...
(Лижі.)
Бел, та не цукор, немає ніг, а йде.
(Сніг.)
Що за безглузда людина
Пробрався у двадцять
перше століття?
Морквина - ніс, в руці - мітла,
Боїться сонця і тепла.
(Сніговик.)
Мене плескали лопатою,
Мене зробили горбатою,
Мене били, били.
Крижаний водою облили,
І скотилися все потім
З мого горба гуртом.
(Снігова гірка.)
Вихователь. Сьогодні ви будете малювати на стислій папері. Для цього спочатку необхідно зім'яти і стиснути папір, потім лист розправити і на нього нанести малюнок.
Діти виконують завдання.
У середині заняття проводиться пальчикова гімнастика.
Пальчикова гімнастика «Ми у двір пішли гуляти»
Раз, два, три, чотири, п'ять, (загинають пальчики по одному)
Ми у двір пішли гуляти. («Йдуть» по столу вказівним і середнім пальчиками)
Бабу снігову ліпили, («ліплять» грудочку двома долонями)
Пташок крихтами годували, («кришать хлібець» всіма пальчиками)
З гірки ми потім каталися, (ведуть вказівним пальцем правої руки по долоні лівої)
А ще в снігу валялися. (кладуть долоньки на стіл то однієї, то іншою стороною)
Все в снігу додому прийшли, (обтрушують долоньки)
З'їли суп і спати лягли. (руху уявної ложкою, потім руки під щоку)
Н. Нищева
Наприкінці заняття діти роблять невеликий набризг для додання малюнку завершеності.