У нього - рана. Студенти швидко визначають, що це венозна кровотеча. Один обробляє рану, другий - туго бинтує руку, при цьому чітко коментує свої дії учням.
Другого пацієнта ведуть під руки, він весь забруднений кров'ю, тримається за передпліччя. Майбутні медики, провівши огляд, визначають, що цього разу до них звернувся хворий з артеріальною кровотечею. Необхідно терміново накласти джгут, але куди? Вище або нижче рани? (з гумором). У судомах студенти шукають необхідні роз'яснення в медичному довіднику і повідомляють, що, палять накладається вище рани. Нарешті, перебинтований хворий залишає медичний пункт.
У третього пацієнта в самий невідповідний момент відкрилося носова кровотеча. Він, ледве-ледве ступає, закинувши голову назад, видаючи при цьому нечленороздільні звуки. Студенти з жахом починають згадувати порядок дій при носовій кровотечі. Допомагає медична енциклопедія - в носові проходи вставлені ватяні турунди, змочені перекисом водню. Перша допомога з успіхом надана.
Відпочити студентам не доводиться. На порозі четвертого пацієнт. Кровотечі цього разу, ні, але самопочуття у хворого дуже погане: його злегка похитує, язик заплітається. За допомогою тонометр студенти вмить вимірюють хворому тиск: 150/100. Та це гіпертонічний криз! Що робити? З'ясовують, які препарати пацієнт приймав раніше, дають йому це ліки і щоб уникнути нещасного випадку терміново викликають бригаду швидкої допомоги. Хворого забирають на носилках [5, с. 25].
. Підведення підсумків уроку.
Оголошуються оцінки хлопців за роботу.
Б) Мета уроку: вивчити особливості будови внутрішнього середовища організму, її функції.
Завдання уроку:
. Освітні: сформувати знання учнів про склад внутрішнього середовища організму; познайомити учнів з функціями крові, тканинної рідини і лімфи, вивчити роль внутрішнього середовища і значення сталості її складу.
. Виховні: формування наукового світогляду, гігієнічного виховання.
. Розвиваючі: сформувати вміння самостійно працювати з текстом; логічно мислити, порівнювати і оформляти результати розумових операцій в усній і письмовій мові; розвиток понять «тканина», «кров».
Тип уроку: комбінований.
Методи: словесні (бесіда, розповідь), наочні (демонстрація образотворчих об'єктів, використання анімації), ігрові технології.
Обладнання: бинти, дошка, косинка, лід, ножиці, джгут, еластичний бинт; презентація. Хід уроку:
. Орг. момент
. Перевірка домашнього завдання
. Вивчення нового матеріалу
. Закріплення
. Домашнє завдання
. Орг. момент
. Перевірка домашнього завдання
Рольова гра «надайте першу допомогу»
Матеріал й устаткування: Бинти, дошка, косинка, лід, ножиці, джгут, еластичний бинт.
Дійові особи: «лікарі» (3 учня з класу), «хворі» (3 учня з класу), «експерти» (весь клас).
До дошки викликаються 3 учнів. Це «лікарі». На дошці прикріплено 3 малюнка (забій, закритий перелом, розтягнення зв'язок). Кожен вибирає собі помічника - «хворого» якому буде надана перша медична допомога.
Після надання першої допомоги, «лікар» розповідає про «діагнозі», а інші учні - «експерти» перевірять, чи не допустили вони помилку.
Учитель спостерігає за дією учнів, оцінює відповіді. Якщо «лікарі» помиляються у відповіді, на допомогу приходять «експерти». Кожна відповідь оцінюється. 3.Изучение нового матеріалу
Сьогодні ми переходимо до вивчення нової глави. Вона називається внутрішня середу організму. Ви дізнаєтеся, що таке кров, з чого вона складається, про переливання крові та багато чого цікавого. Тема сьогоднішнього уроку - ВНУТРІШНЯ середу.
Учитель проводить бесіду:
Вчитель: Як ви думаєте, що собою представляє внутрішнє середовище?
Учень: Це рідина.
Вчитель: А де вона може перебувати?
Учень: У всьому організмі.
Вчитель: З чого вона може полягати?
Учень: Кров, лімфа
Вчитель: До якого виду тканини ставитися кров?
Учень: До сполучної.
Вчитель: Вірно, а які ще види тканин входять до її складу?
Учень: Хрящова, рідка, еластична пухка сполучна тканина, жирова і щільна сполучна тканина.
Вчитель: Так що ж таке т...