випадках неможлива або недоцільна.) p align="justify"> VI. Підсумковий питання: Що нового ви дізналися на уроці про правопис двох н в словах на-ний?
VII. Домашнє завдання.
Складіть розповідь про подвиг розвідника, використовуючи в ньому, якщо потрібно, слова, що зустрілися на уроці.
Складнопідрядні речення з підрядними означальними
Мета уроку: 1) виділити відмітні ознаки складнопідрядних речень з підрядними означальними; 2) тренувати учнів у В«впізнаванніВ» речень з підрядними означальними; 3) попередити помилки у побудові даного типу пропозицій; тренувати у виборі необхідної форми союзного слова який, 4) розкрити особливості вживання союзних слів який, що, де, куди, звідки, коли, 5) тренувати в постановці розділових знаків у реченнях з підрядними означальними; 6) познайомити учнів з особливостями вживання в мові речень з підрядними означальними.
Хід уроку.
I. Повторення загальних відомостей про складнопідрядних пропозиціях.
Виконується вправа на розмежування головного і придаткового пропозицій, а також спілок і союзних слів. p align="justify"> А. С. Пушкіна давно цікавила тема взаємовідносин кріпаків і поміщиків. У 1833 році, коли виник задум роману з епохи селянського повстання під проводом Пугачова, поет починає вивчати архівні матеріали та мемуарну літературу, в якій висвітлювалися події того часу. Потім він відправився до Оренбурга, туди, де колись розгорталося селянський рух, і зібрав там великий матеріал. p align="justify"> 1. Замініть слово предводительство іншим, близьким за змістом.
2. Перевірте за словником Ожегова, чи можлива заміна слова кріпосної словом кріпосник. Вкажіть у тексті слово, яке можна замінити даними іменником (поміщик).
. За словником синонімів ЄВГЕНЬЄВА підберіть синоніми до слів мемуари, повстання. Поясніть, чому в повісті В«Капітанська дочкаВ» вжито замість повстання слово бунт (а також бунтівник, бунтівник, бунтівний). Наведіть довідку про походження слова мемуари у Шкільному словнику іноземних слів.
Проблемне завдання. урок російська словникова синонімічний
Чи відповідає нормам сучасної літературної мови побудова пропозиції А. С. Пушкін докладно розпитував живих свідків про Пугачову, яких оповідання ретельно записував?
Робота з підручником.
Прочитайте уважно теоретичну частину параграфа і виділіть в ній те місце, де названі ознаки придаткових означальних. Додаткова визначальна 1) відповідає на питання який? 2) відноситься до іменника головного пропозиції, 3) прикріплюється до головного пропозицією союзними словами який, що, куди, де і ін; 4) завжди стоїть після іменника, до якого належить. p align="justify"> З'ясовується, чому представлені підрядні речення називаються означальними.
Рішення проблемного завдання (див. пункт II).
1. У побудові пропозиції, даного в проблемному завданні, відзначаються дві помилки: 1) додаткова визначальна відокремлене від визначається іменника словами про Пугачову, 2) союзне слово який, що є неузгодженим визначенням, стоїть попереду визначається іменника оповідання.
Пропозиція перебудовується: А. С. Пушкін докладно розпитував про Пугачову живих свідків, розповіді яких ретельно записував.
Запитання:
1) Як визначити, яким членом речення є союзне слово який? (Союзне слово який заміщається тим іменником, до якого належить додаткова визначальна.)
2) Чим обумовлений вибір форми союзного слова який? Союзне слово який узгоджується в роді і числі з тим іменником, якого стосується додаткова визначальна, відмінок союзного слова залежить від того, яким членом це слово є в реченні.) Свідків (у множині), розповіді яких (тобто свідків; множині)
3) Поясніть, чому в даному реченні не можна ставити кому перед словом який. (Кома розділяє головне і підрядне речення; в даному ж прикладі підрядне речення починається словом оповідання, тому кома ставиться перед ним.)
Виконується упр. 37 з підручника для IX класу із завданням: доповнити головні пропозиції підрядними означальними, вибравши потрібну форму союзної слова який. (Вказується відмінок.) p align="justify"> 2. Розглядаючи питання про вживання союзних слів який, де, куди, звідки, коли і що для прикріплення...