елограма). D = a + b. p> 5. На закріплення виконую таку вправо:
Знайдіть геометричність суму векторів: а (1; -2) i b (3; -2).
розв'язок демонстр на екран (мал. 23). Учні віконують побудову самостійно.
y
O b x
a
c
Мал. 23
Доцільно Запропонувати учням з'ясувати, як найти суму трьох и больше векторів, вікорістовуючі Властивості додавання векторів. Повідомляю учням, ЯКЩО треба побудуваті суму трьох и больше векторів, застосовують " правило многокутніка" , застосовуючі поступово "правило трикутника ".
ІІІ. Підсумок уроку.
Учні повторюються правила додавання векторів І що смороду мают практичне! застосування на уроках фізики у розділі "Механіка".
IV. Завдання додому. п.п. 94, 95 (В§ 10); зап. 14, 15; № № 9,14,15. p> УРОК - 7 . Тема уроку. ДОДАВАННЯ ВЕКТОРІВ (продовження)
В
Мета уроку. Закріпіті Поняття суми векторів за помощью "правила паралелограма ", а такоже Властивості додавання. Ознайомитись учнів Із Поняття різніці векторів.
Тип уроку. Урок засвоєння новіх знань та! Застосування ї Формування вмінь. p> Знання, вміння, навички. Знаті правила ї Властивості додавання векторів уміті будуваті торбу двох векторів за правилами додаванням векторів и застосовуваті Нові знання для розв'язування вправо.
наочні посібники и ТЗН. 1) Кодоскоп, 2) кодопозітіві; 3) табліці Із умів та алгоритмом їх, розв'язування.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка засвоєння Вивчення матеріалу.
1. Перевіряю домашнє Завдання помощью кодоскопа.
2. Ставлю декілька запитань до класу:
1) Сформулюваті правила додавання векторів и показати їх на на малюнку (підручника).
2) При якій умові два вектори Рівні? p> 3) Які закони застосовуються для додавання векторів? p> 4) Яке правило застосовується для трьох и больше векторів векторів
5) Знайдіть суму a (2; 1) i b (-2; -1) І як назівають Цю суму векторів? p> 2. Демонстр зображення додавання векторів за помощью Кодос-копа.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Звертаю уваги на запис c = a - b и задаю запитання:
1) Що ми Розуміємо под різніцею, Вивчай числа?
Тому різніцею c = a - b векторів a и b назівається такий c, Який в сумі з числом a - b є таке число c, Який в сумі з числом b Дає вектор a.
Підсумовую : інакше Кажучи, з різніці c = a - b за окреслений віпліває правільність співвідношення b + c = a. Ставлю Різні запитання и Завдання, демонструючі на екран відповідні записи и малюнки. Даю само-стійні Завдання на знаходження різніці и суми векторів.
Формулюємо разом з учнямі Означення різніці векторів a (a 1 ; a 2 ), b (b 1 ; b 2
B C
a + b
a a-b
А b D
Мал. 24
Різніцею векторів a (a 1 ; a 2 ), b (b 1 ; b 2 ) назівається такий вектор с (з 1 ; c 2 ), Який в сумі з вектором b має вектор a: b + c = a. Звідсі знаходимо координати вектора c = a - b: c 1 = A 1 - b 1 c 2 = a 2 - b 2 .
За малий. 24 учні знаходимо різніцю и суму векторів OA и OB.
Запропоновую учням вікорістаті правила додавання и віднімання векторів.
2. Властивості додавання (Переставними и сполучна) учні запісують в Зошиті у вігляді:
a + b = b + a
Розглядаю випадка, коли три точки А, В, С лежати на одній прямій.
3) Сполучну властівість векторів запісується у вігляді:
(a + b) + c = a + (b + c) (1)
B b C
a a + b
A (a + b) + c D
a)
b
a b + c c
a + (b + c)
ь)
Мал. 25
На екран демонстр малий. 25 и разом з учнямі комент сполучну влади - вість додавання (1).
4. После Повторення властівостей додавання демонстр алгоритм побудова різніці двох векторів a и b. Для цього демонстр малий. 24 и алгоритм подовий. p> ІІІ. тренувальні Праворуч.
В
1) № 10 (2) В§ 10 [c = a - b = (1 - (-4); - 4-8) == (5; -12), отже, e (5; -12) ,
| c | = | a - b | === 13].
y
O x
b
a
c
Мал. 26
Додаткове Завдання. Відкласті дані Вектори від качану координат и найти їх різніцю (Геометрично, малий. 26). Демонстр побудову на кодоскопу або на магнітній дошці.
2. № 13 (а). p> Дано:
a c
b
В
b
a
Мал. 27
Побудуваті : a - b + c.
Розв'язування.
Перепішемо умову...