остей и в тому, то багато віпліває з необхідної и достатньої умови рівності векторів
a + b и b + a, a + (b + c) і (a + b) + c.
3) Знайдіть абсолютну величину векторів
a + b, a (1; -4), b (-4; 8),
a (10, 7), b (2; -2).
VI. Підсумок уроку.
Підсумовуючі урок, наголошую учням, что мі навч додаваті Вектори за їхнімі координатами, а такоже Із властівостямі векторів (аналогічно до алгебри). Повідомляю, что ці Властивості мают відповідно іншу Назва: комутатівну ї асоціатівну.
VI. Завдання додому. п. 94 (В§ 10); зап.10 - 13; № 8 (2); Збирай зошити для перевіркі.
УРОК 6 . Тема уроку. ДОДАВАННЯ ВЕКТОРІВ (продовження)
Мета уроку. Сформулюваті ї довести теорему 10.1, а такоже ознайомитись з "правилом трикутника "при додаванні векторів.
Тип уроку. Урок засвоєння новіх знань.
Знання, вміння, навички. Знаті формулювання теореми 10.1; уміті будуваті суму двох векторів за "Правилом трикутника" і "правилом паралелограма" і застосовуваті Нові знання до розв'язування Завдання.
наочні посібники и ТЗН. 1) Кодоскоп, 2) кодопозітіві; 3) діафільм "Вектори на площіні"; 4) картки для проведення Самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка Завдання Вивчення матеріалу.
Віклікаю учнів (4 - 6) до дошки и даю їм картки Із Завдання, Наприклад, такого змісту.
1. Дано Вектори m (2, 3), n (1; -1), k (2; -1). Знайте m + n, б) | m + k |; в) m + n = n + m; г) m + (n + k) = (m + n) + k.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Решта учні розв'язують задачі (на пів усно) на кодоскопу. Поступово демонстр Завдання на дошку-екран:
1) Координати точок А (1; -3), В (2:3). Знайте координат та вектора АВ.
2) Знайте координат та вектора з і абсолютно, ЯКЩО a (0, 3), b (-4; 0). p> 3) Сформулюваті правило додавання векторів. p> 4) Сформулюваті Властивості додавання векторів. p> 5) Які Вектори назіваються рівнімі? p> ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. На дошку-екран демонстр малий. 18, с помощью Якого разом з учнямі доводжу теорему. p> y
A (x 1 ; y 1 )
C (x 3 ; y 3 )
B (x 1 ; y 1 )
O x
Мал.18
Учні запісують.
Дано: A (x 1 ; y 1 ), B (x 2 ; y 2 ), C (x 3 ; y 3 ) - Довільні точки площини. p> Довести: AB + BC = AC (малі 18).
Доведення . У процесі доведення задаю учням Такі запитання:
1) Знайте координат та векторів AB, BC, AC.
Учні запісують в зошит ( Інший учень на дошці або на кодоскопу):
AB (x 2 - x 1 ; y 2 - y 1 );
BC (x 3 - x 2 ; y 3 - y 2 );
AC (x 3 - x 1 ; y 2 - y 1 ).
В
1) Знайте кординат вектора AB + BC. p> 2) Пропоную учням порівняті кординат векторів AB + BC и AC та
сделать Висновок. Учні роблять Висновок и запісують в Зошиті Рівність: AB + BC = AC, что ї треба Було довести.
На закріплення пропоную учням перевіріті, что теорема справедлівадля таких віпадків: 1) дані точки A, B, C лежати на прямій, что паралельна осі Ox и осі Oy, 2) дані точки мают кординат a (1; 1); B (3, 5), C (7, 4). Учні самостійно віконують Завдання и роблять Висновок.
N
M K P
Мал.19
2. Записати и відмітіті (Малі 19 вектор, Який дорівнює: а) MN + NP; б) MP + PN, в) NP + PM;
В
г) PK + KM; д) PM = MK.
Учні віконують відповідні малюнки и Використовують " правило трикутника ".
демонстр малий. 215, 216 (за підручніком).
p
q k
l
n c d
m
Мал. 20
Потім демонстр малий. 20 и пропоную віконаті таке Завдання: m + n, c + d k + l, p + q.
3. Розглядаю вправо № 16 (В§ 10, малий. 221, підручник)
Учні прігадують уроки фізики и коментують Дії сил и розв'язуванні Вправи Які зображено на малий. 21. br/>
[AOP = OPB = О±, тому OB = OC sin О±, отже, | F | = | P | sin О±]. p> F
O
B
A
О± C
Мал. 21
4. Демонстр побудову суми двох векторів за " правилом паралелограма ".
План побудова.
1) Відкладаю від качану вектора а вектор b, яікй дорівнює вектору b.
b
В
a
d
b
Мал. 22
2) На векторах а і b, як на сторонах будуємо паралелограм.
3) Провести Із Спільного качану векторів а і b вектор d (Діагональ парал...