борі тканини для тулуба. Необхідно звернути увагу на такі технологічні властивості тканини як обсипальність ниток і усадка, з урахуванням яких вибирається обробка костюма (тасьмою, стрічкою, петельним швом, обробка зигзагом на швейній машинці). З допомога вчителя учні підбирають різні за кольором і малюнком клаптики для костюма ляльки. Учитель дає коротку інформацію про особливості російського (чуваського) народного костюма, його колірному рішенні і колористичних особливостях. Пропонує учням самим вирішити, як обробити зрізи залежно від вивчених властивостей тканини.
Потім виконується лялька, підводяться підсумки уроку: При виготовленні ляльки-закрутки учні познайомилися з властивостями х/б і лляних тканин, виконали оригінальний об'єкт праці. При оцінці роботи враховується акуратність його виконання, правильність підбору матеріалу, самостійність у вирішенні образу ляльки.
Завдання підсумкового уроку полягає в закріпленні і контролі знань і вмінь учнів з даного розділу. Її ми вирішуємо за допомогою перевірочних робіт різного виду (завдань, питань, вправ, кросвордів і ін) .Ізделія з тканини: прихватка, серветки в техніці печворк, фартух, косинка, нічна сорочка, спідниця, шорти. (Додаток рис. 13,14)
Вязание.
На уроках в'язання знайомимо з короткими відомостями з історії цього старовинного рукоділля, і з виробами виконуваних в техніці в'язання на спицях. На перших уроках підбираємо матеріали та інструменти для в'язання на спицях, знайомимо з правилами підбору спиць зі сталі, пластмаси, в залежності від якості і товщини нитки, вивчаємо умовні позначення, що застосовуються при в'язанні спицями, прийоми роботи, правильне положення рук. В'язані вироби: лялька, шарфик, шапочка, шкарпетки, пінетки, рукавички, сумочка для косметики. (Додаток рис. 15,16)
Вишивка
Оформлення виробів з тканини - дуже важливий етап роботи. Саме цей процес розвиває творчі здібності дитини: смак, почуття кольору, композиційне рішення, вибір художнього образу. На уроках вишивки знайомимо з творчістю народних умільців старшого покоління свого села, способам перекладу малюнка на тканину, підбір голки, нитки. Вчимося правильно виконувати найпростіші ручні стібки, правилам відрізання нитки, заправки вироби в п'яльці, закріплення робочої нитки на тканині без вузла. На заняттях формуємо і розвиваємо вміння учнів самостійно приймати рішення, творчо підходити до виконання роботи (при дотриманні технологічної дисципліни), проводити економічні розрахунки, знаходити оптимальний шлях досягнення поставленої мети, працювати з технологічною документацією. Вишиті вироби: серветки, скатертина, комірці, прихватки, картини. (Додаток ріс.17,18)
План- конспект уроку. Вишивка швом Рококо. Игольница. 5 клас
Цілі:
дати історичні відомості про бавовняних нитки та голки;
формувати інтерес до декоративно-прикладному мистецтву;
розвивати образне мислення, творчі здібності, естетичний смак
Обладнання: різнокольорові нитки муліне, голка, п'яльця, ножиці, калька, олівець, однотонна бавовняна тканина.
Хід занять. Вступна частина.
. Організаційний момент
. Підготовка до занять
. Інструктаж з техніки безпеки. Вступне слово педагога.
Хлопці сьогодні до нас на урок прийшла гостя Валентина Василівна. Ви всі її знаєте, вона вишиває прекрасні картини гладдю, хрестом. Вона сьогодні принесла вироби, якими можна прикрасити домашні кімнати. Бесіда з місцевої умільці. Питання для повторення:
Що готувала дівчина собі в придане в давні часи? (Ткала тканину, шила одяг, вишивала рушники, скатертини та інше.)
Чи займалися вишивкою в багатих сім'ях? (Так, цим видом рукоділля займалися навіть в царській родині.)
Перш ніж приступити до вишивки, що спочатку потрібно зробити і чому? (Пригладити тканину, так як наявність заломів позначиться на якості роботи.)
Яким чином можна вирівняти краї серветки? (По черзі висмикнути нитки основи і качка.). Зміст занять.
. Історичні відомості про х/б нитках.
Учитель. Зазвичай в арсеналі кожної рукодільниці знаходиться кілька основних предметів, без яких вона не може працювати. Про ці предмети навіть придумали багато загадок. Відгадайте їх:
? На пальці одному відерце догори дном. (Наперсток.) ??
? Інструмент бувалий, не великий і не малий, у нього повно турбот: він і ріже, і стриже. (Ножиці.)
? Тонкі, довгі, Одновухого, гостра - всьому світу красна. (Голка.)
...