.
На думку відомого вітчизняного психолога А. Н. Леонтьєва, застосування наочності повинно враховувати два моменти: конкретну роль наочного матеріалу в засвоєнні і ставлення його предметного змісту до предмета, який підлягає засвоєнню. Виходячи з цього, необхідно використовувати таку наочність, яка обумовлена ??самою сутністю музики як самостійного слухового інтонаційно-часового мистецтва, змістовної інтонаційно-звуковою формою твори і власне музичною діяльністю дітей.
РОЗДІЛ 2. Практичне використання дидактичної наочності в процесі навчання
Для того щоб простежити, як використання дидактичних наочностей сприяє оптимальному засвоєнню навчального матеріалу на уроці музики, я провела два однакових уроку по друге класах. Тільки на першому уроці я застосовувала наочність, а на другому - практично немає.
) Методика використання принципу наочності при проведенні уроку у 2 «А» класі.
Тема уроку: «Подорож в країну« Нотна грамота »».
Мета уроку: ознайомлення з основами музичної грамоти; закріплення понять: «звукоряд», «октава», «нотний стан», «ноти», «ключі», «тривалість».
Завдання освітні: - вдосконалення вміння будувати ноти на нотному стані;
визначати тривалості нот в процесі виконання вправ;
формування вміння давати точну характеристику музичному твору.
Завдання розвиваючі: - розвиток вокально-хорових навичок, розвиток ритмічного слуху;
розвивати вміння визначати характер музичного твору.
Завдання виховують: - виховання особистої зацікавленості в участі у творчому процесі;
формування стійкого інтересу до музики зарубіжних композиторів;
виховання емоційної чуйності на музику.
Обладнання та музичний матеріал: акордеон; картки-заготовки по клавіатурі; музичний диск з твором Е. Гріга «Ранок»; надруковані слова пісні «Сім доріжок» Є. Крилатова; картки із завданнями; жартівливі малюнки із зображенням скрипкового і басового ключів, нот різних тривалостей; намальоване небо і роздатковий матеріал (промені сонця і хмаринки); картинка з веселкою і нотами; намальований паровозик і назви станцій; портрети композиторів Е. Гріга, П. І. Чайковського, В. А. Моцарта, Й. С. Баха, Л. В. Бетховена, Д. Б. Кабалевського; таблиця з длительностями нот.
Структура уроку: - організаційний момент;
пояснення нового матеріалу;
виконання пісні;
закріплення нового матеріалу в процесі виконання
вправ;
слухання музики;
підсумок уроку;
завдання додому.
Хід уроку:
I. Організаційний момент. Введення в тему уроку. Пояснення нового матеріалу.
Звучить «Пісенька паровозика» з мультфільму «Паровозик з Ромашкова». На дошці наклеєно барвисте назву теми уроку, паровозик і назва станцій.
Учитель. Хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок музики. Сьогодні ми з вами вирушимо в чарівну країну «Нотна грамота». А поїдемо ми на цьому красивому паровозику з Ромашкова (показує). Але для початку, хлопці, скажіть, що потрібно композитору, щоб скласти музику? (Звуки, ноти, музичний образ, натхнення, музичний інструмент і т. Д.)
II. Пояснення нового матеріалу. 1 станція «Музичний звук»:
Отже, поїхали! (Звучить знову «Пісенька паровозика». Вона буде звучати у всіх проміжках між станціями.) Перша станція «Музичний звук».
Щоб інавільно розуміти зміст музики треба враховувати її особливості, її відмінність від інших мистецтв. У той час як в літературі зміст передається за допомогою слова, у живописі - за допомогою малюнка і фарб, в музиці зміст втілюється за допомогою звуків, з яких створюються музичні образи.
Звук як явище являє собою коливальний рух будь-якого тіла (наприклад, струни). Існуючі в природі звуки діляться на шумові та музичні. Музичні звуки можна проспівати або програти на музичному інструменті, а шумові немає. Це, наприклад, шерех або гуркіт грому.
Так що ж таке звук? (Коливання якогось тіла.) Вирушаємо далі. І наступна наша станція «Звукоряд».
станція «Звукоряд»:
Всі зустрічаються в музиці звуки, розташовані в послідовному висхідному або низхідному порядку, утворюють звукоряд. Основними є сім щаблів (звуків) звукоряду: до, ре, мі, фа, соль, ля, сі або c, d, e, f, g, a, h.
Назва звуків дуже давнього походження. У середні...