и вгору, руки вниз, крок назад). Після чого випробуваному пропонувалося показати рухи, які він запам'ятав.
Оцінка результату: відмінно (5 балів) - дитина повторив 5 або 4 руху, добре (4 бали) - дитина повторив 3 руху, задовільно (3 бали) - дитина повторив менше трьох рухів.
Тест «Запам'ятай фігури " [32].
Мета: визначити особливості зорової пам'яті.
Обладнання: дошка, крейда, листочки паперу, ручки;
Умови гри: переглянувши всі 5 фігур, хлопці повинні протягом 5 хвилин на своєму листку паперу відновити по пам'яті побачене.
Хід заняття: з дитиною повторюються геометричні фігури. Утвердившись, що дитина знає їх, малюємо на дошці 5 геометричних фігур (коло, квадрат, прямокутник, трикутник, овал). Дитина повинна уважно подивитися і запам'ятати їх. І, через 7 - 8 секунд стирають з дошки всі геометричні фігури і просять дитини намалювати всі фігури, які він запам'ятав в тій же послідовності.
Оцінка результату: високий рівень - коли дитина по пам'яті малює все 5 геометричних фігур у тій же послідовності; середній - 5 і 4 в різнобій; низький - 3 і т.д.
Тест «Впізнавання фігур» [32].
Мета: визначити рівень розвитку довільної образної пам'яті;
Хід заняття: наочний матеріал представлений на малюнках А і Б (рис. А). Використовують наочний матеріал, підготовлений для даної методики протягом 10 с. Показують дитині малюнок (А) (чотири різних фігур) з установкою запам'ятати запропоновані фігури. Потім малюнок прибирають, а дитині негайно пред'являється малюнок (Б), де всі бачені схематичні фігури з малюнка (А) розкидані серед інших дев'яти фігур. У малюнку (Б) дитина повинна знайти перші чотири фігури.
Оцінка результату: високий (5 балів) - коли дитина без помилок показує 9 - 8 фігур; середній (4 бали) - 7 - 5 фігур; низький (3 бали) - 4 фігури і т.д.
Тест « Віднови малюнок по пам'яті " [32].
Мета: визначення обсягу зорової пам'яті;
Обладнання: один великий лист, розлініяної в клітку паперу і маленькі листи за кількістю учасників з такою ж кількістю клітин, як і великий.
Хід заняття: на великому аркуші закреслено кілька клітин в різних місцях. Сенс завдання полягає в тому, що дитина протягом хвилини повинен запам'ятати, які саме клітини закреслені на великому аркуші, і після того, як великий аркуш забирається, закреслити на своїх листочках ті ж самі клітини.
Оцінка результату: високий рівень (5 балів) - все 6 клітинок; середній (4 бали) - 5 і 4; низький (3 бали) - 3 і т.д.
Тест « Особливості зорової пам'яті " [14].
Мета: визначити особливості зорової пам'яті;
Устаткування: дев'ятеро картинок;
Хід заняття: зображені на таблиці предмети до початку обстеження вирізаються і наклеюються на картон. Перед дитиною кладеться 9 картинок. Дається інструкція: «Подивися, як розташовані картинки». Потім картинки прибираються, і дитині пропонується наступна інструкція: «Візьми картинки і поклади їх, так як вони лежали на самому початку».
Оцінка результату: високий рівень (5 балів) - дитина все картинки поклав, так як вони і лежали; середній (4 бали) - 1 2 помилки; низький (3 бали) 3 - 4 помилки.
Тест « Веселі малюнки» [7].
Мета: визначити обсяг образної пам'яті;
Обладнання: картинка із зображенням предмета; аркуш паперу і олівці та фломастери;
Хід заняття: дитині показується картинка з предметом. Питають: «Це що?». Потім дають інструкцію: «Подивися і запам'ятай, що на картинці зображено». Через тридцять секунд забирається картинка, і дитина повинна намалювати що запам'ятав.
Оцінка результату: високий рівень (5 балів) - точно зображений наданий предмет; середній (4 бали) - не точно; низький (3 бали) - відмовився або НЕ намалював.
. Педагогічний експеримент
Педагогічний експеримент проводився на базі МОУ ДО «Дитячий садок компенсуючого виду з пріоритетним здійсненням кваліфікованої корекції відхилень у фізичному і психічному розвитку вихованців №278» м Омська. Експеримент тривав 2 місяці. В експерименті взяли участь дошкільнята 6-7 років 12 людина з легким ступенем розумової відсталості, з них 11 хлопчиків і 1 дівчинка.
Контрольна група n=6 займалася за програмою Е.А. Екжановой і Е.А. Стребелевой (2003). Експериментальна група n=6 займалася тако...