ництва художньою діяльністю, щоб процес навчання був радісним, сприяв розвитку почуттів, уяви, творчості.
Враховуючи своєрідність ігрових дій дітей і особливості гри, доцільно на заняттях з образотворчої діяльності застосовувати наступні ігрові прийоми: обігрування предметів, іграшок, картин; обігрування виконаного зображення; обігрування незакінченого зображення; ігрові ситуації з рольовим поведінкою дітей і дорослих.
Ігрові дії в образотворчій діяльності молодшого школяра - явище корисне, що допомагає йому розвивати свій творчий задум. Якщо у дитини систематично формуються образотворчі уміння, то він легко знаходить і образотворчі способи виконання завдання. Тобто у нього формуються такі вміння та навички, які можна самостійно використовувати для зображення різних предметів і явищ, вміючи при цьому вибирати з наявних способів найбільш підходящі. На цій основі дітей підводять до пошуку своїх способів, всіляко розвиваючи їх творчі здібності.
Ігрові прийоми в оптимальному поєднанні з іншими методами і прийомами навчання роблять благотворний вплив на розвиток особистості, її творчого потенціалу, художніх здібностей, морально-естетичне розвиток дітей, підвищують в учнів інтерес до образотворчої діяльності і стимулюють самостійні форми її прояви, коли дитина сама ставить образотворчі завдання і намагається їх вирішувати. При цьому у дітей проявляються сміливість, впевненість у своїх силах.
Їх мета - зробити більш ефективним і процес навчання дітей по створенню найпростіших лінійних форм і розвиток рухів руки. Діти слідом за педагогом спочатку проводять рукою різні лінії в повітрі, потім пальцем на папері, доповнюючи руху пісенному: Це бігає по доріжці хлопчик raquo ;, Так бабуся мотає клубок і т. д. З'єднання образу і руху в ігровій ситуації значно прискорює оволодіння вміннями зображати лінії і найпростіші форми. Наприклад, під час прогулянки діти розглядають краєвид, дерево, тварин, а прийшовши в клас зображують сприйняте на малюнку. ( Додаток 2). При використанні ігрових моментів педагог не повинен перетворювати весь процес навчання в гру, так як вона може відволікти дітей від виконання навчальної задачі, порушити систему в придбанні знань, умінь і навичок. Таким чином, вибір тих чи інших методів і прийомів залежить:
від змісту і завдань, що стоять перед даними заняттям, і від завдань образотворчої діяльності;
від віку дітей та їх розвитку;
від виду образотворчих матеріалів, з якими діють діти.
На заняттях, де в центрі уваги стоять завдання по закріпленню уявлень про навколишній, в основному застосовуються словесні методи: бесіда, запитання дітям, які допомагають дитині відновити в пам'яті бачене. У різних видах образотворчої діяльності прийоми навчання специфічні, так як образ створюється різними засобами. Наприклад, завдання навчання композиції в сюжетних темах вимагає в малюванні пояснення по картині, показу в малюнку того, як віддалені предмети малюються вище, а довколишні нижче. У ліпленні це завдання вирішується розташуванням фігур згідно їх дії: поруч або окремо один від одного, один за одним і т. П. Тут не потрібно будь-якого спеціального пояснення чи показу роботи. Жоден прийом не можна використовувати без ретельного продумування стоять завдань, програмного матеріалу заняття і особливостей розвитку дітей даної групи. Окремі методи і прийоми - наочні і словесні - суміщаються і супроводжують один іншому в єдиному процесі навчання на занятті. Наочність оновлює матеріально-чуттєву основу дитячої образотворчої діяльності, слово допомагає створенню правильного уявлення, аналізу і узагальнення сприйнятого і зображуваного.
Величезне значення для розвитку творчої діяльності учнів надає застосування ігрових прийомів, які можна використовувати на різних етапах уроку.
1. Мета - отримання певного результату в процесі навчання і виховання.
2. Переважати елементи цікавості і змагальності.
. Забезпечувати широку, але посильну творчу та розумову діяльність учнів.
. Атрибути повинні бути красивими, яскравими.
. Правила - прості і зрозумілі всім.
. Під час - застосування прийому - дисципліна і порядок.
. Проводити у швидкому темпі, щоб кожен міг брати участь.
. Учитель - активний учасник. Уміло регулювати хід заняття.
. Підбиття підсумків.
. Призи.
. Краще визнання успіху - бажання її повторити.
Діти, особливо молодші школярі, дуже люблять бути чарівниками; як вони самі кажуть, грати в казку raquo ;. Чому казка улюблен...