Література
1. В.А Сухомлинський «Серце віддаю дітям».
. Абдулін Е.Б. Музика в початкових класах. М., 1985р.
. З історії музичного виховання. Апраксина О.А. Москва Просвітництво 1990
. Кабалевський Д. Як розповідати дітям про музику Москва, Просвітництво, 1989г.
. Музика в школі. Укладачі: Т. Бейдер, Є. Критська, Л. Левандовська. Москва 1975
. Школяр І.В. Музична освіта дітей. М .: 2001р.
. Л.Г. Дмитрієва, Н.М. Черноіваненко «Методика музичного виховання в школі». 1 998
. Назайкинский Є.В. Про психології сприйняття музики. Тисячі дев'ятсот сімдесят два
. М.С. Осеннева, Безбородова Л.А. «Методика музичного виховання молодших школярів» 2001.
. Апраксина О.А. Методика музичного виховання в школі. «Просвещение» +1983
. Абдуллін Е. Б. Теорія і практика музичного навчання в загальноосвітній школі. «Просвещение» +1983
. Безбородова Л.А., Алієв Ю.Б. Методика викладання музики в загальноосвітніх установах. «Академія» +2002
. Баренбойм Л. А. Елементарне музикування за системою К.Орфа. 1978
. Бочкарьов Л. Л. Психологія музичної діяльності. «Інститут психології РАН» 1997
. Вендрова Т.Є., Пигарева І.В. Виховання музикою. Тисяча дев'ятсот дев'яносто-один
. Затяміна Т.А. Підготовка педагога-музиканта в системі післядипломної освіти. «Зміна» 2008
. Затяміна Т.А. Конструювання сучасного уроку музики «ГЛОБУС» 2007
. Кабалевський Б.Д. про трьох китів і про багато іншого. «Просвещение» +1985
. Петрушин В.Н. Музична психологія. «ВЛАДОС» +1994
. Сергєєва С.П. Практикум з методики музичного виховання в початковій школі. «Академія» тисячі дев'ятсот дев'яносто вісім
. Усачова В.О., Школяр Л.В. Музичного мистецтво. «Вентана-Граф» 2000.
Додаток 1
Процес музичного сприйняття
Додаток 2
Фрагмент уроку «Музика і настрій»
МЕТА: розвивати музичне сприйняття, здатність відчувати настрої в музиці, їх зміну. ??
ЗАВДАННЯ: привернути увагу учнів до різних інтонацій музики, навчити розрізняти засоби музичної виразності: темп, динаміку, регістр, гармонізацію; розвивати здатність дітей передавати рухами характер музичного твору; вчити дітей передавати емоційне забарвлення пісень шляхом виразних засобів виконання; сумну, ліричну - ласкаво, співуче, в помірному темпі; веселу, бадьору - легким звуком, в жвавому темпі.
Учитель проводить бесіду з учнями про настрій і пропонує прослухати п'єсу «Хвороба ляльки» П.Чайковського, визначити, які почуття хотів висловити композитор в цій музиці. Проводиться порівняльний аналіз двох контрастних за характером творів. Звучить фрагмент п'єси П. І. Чайковського «Хвороба ляльки» з «Дитячого альбому».
Учитель з учнями проводить бесіду після прослуховування музики.
Звучить п'єса «Нова лялька» П. І. Чайковського з «Дитячого альбому».
Дітям пропонується порівняти дві п'єси.
Додаток 3
Фрагмент по слухання п'єси П.І. Чайковського «Марш дерев'яних солдатиків» з «Дитячого альбому»
Програмне зміст:
закріпити поняти?? про музичному жанрі маршу, його характерні особливості;
розповісти про створення П. І. Чайковським «Дитячого альбому»;
вчити школярів розрізняти динамічні відтінки музики;
вчити передавати характер музики за допомогою музично-ритмічних рухів.
Обладнання: портрет П. І. Чайковського (1840-1893), нотні записи творів Р. Шумана «Солдатський марш» і П. І. Чайковського «Марш дерев'яних солдатиків», «Дитячий альбом».
Попередня робота: познайомити учнів з «Солдатським маршем» Р. Шумана.
Хід уроку.
Учитель проводить бесіду з учнями просить визначити жанр п'єси. (Виконує на фортепіано «Солдатський марш» Р. Шумана.)
Після виконання, вчитель просить дітей спробувати марширувати під музику
Учитель знайомить дітей з творчістю П. І. Чайковського, пропонує прослухати «Марш дерев'яних солдатиків» і порівняти його з «Солдатським маршем» Р. Шумана, йде розбір засобів музичної виразності.
...