ми і добутки), підставити числа і обчислити результат. Результат - це кількість можливих варіантів, самі ж варіанти в цьому випадку не утворюються.
«При відборі комбінаторних задач потрібно звертати увагу на тематику і форму представлення цих завдань. Ми намагалися, щоб завдання не виглядали штучним, а були зрозумілі і цікаві дітям, викликали у них позитивні емоції. Бажано, для складання завдань використовувати практичний матеріал з життя ».
Приклад короткого змісту уроку .
Підручник Н.Я. Виленкин та ін. 5 клас. Тема уроку «Складання натуральних чисел і його властивості» 2 урок по цій темі з 4 уроків за традиційною програмою.
Мета уроку: Повторити властивості складання натуральних чисел; вчити застосовувати властивості складання при усних обчисленнях; продовжити роботу з текстовими завданнями.
Хід уроку:
. Організаційний момент.
. Усний рахунок.
. Повідомлення теми уроку.
. Робота по темі уроку.
. Робота над нестандартними завданнями:
А) Які цифри?
Здогадайтеся, які цифри у вираженні замінені буквами А, В, С:
АА + А=А6. (Цифра 3).
4В + В=В0. (Цифра 5).
СС + С=С2. (Цифра 1).
Б) Із семи цифр.
Нехай записано поспіль сім цифр від 1 до 7:
.
Легко з'єднати їх знаками плюс і мінус так, щоб вийшло 40:
+ 34-5 + 6-7=40
Спробуйте знайти інші розстановки знаків між тими ж цифрами, при яких вийшло б не 40, а 55. (
+ 4-5-67=55; 1-2-3-4 + 56 + 7=55; 12- 3 + 45 - 6 + 7=55,
Можливо, учні зможуть знайти й інші варіанти відповідей).
6. Повторення вивченого матеріалу.
. Самостійна робота.
. Підведення підсумків уроку.
Методичні рекомендації. У ході вивчення цієї теми учні повинні засвоїти основні способи вирішення нестандартних завдань способом складання. Рішення завдання, розібраної на заняттях, являє собою метод вирішення великого класу задач. Ці методи повторюються і поглиблюються при вирішенні наступних завдань. У кожному уроці розбираються завдання різного рівня складності. Від простих, які повторюють шкільну програму завдань (таких небагато), до складних завдань, вирішення яких забезпечує хорошу і відмінну оцінку на математичних олімпіадах.
Тема уроку: «Більше або менше»
Мета уроку: Вчити порівнювати натуральні числа і записувати результати порівняння вигляді нерівності, визначати місце натурального числа на координатному промені.
. Організаційний момент.
. Усний рахунок.
. Повідомлення теми уроку.
. Робота по темі уроку.
. Повторення вивченого матеріалу.
. Робота над нестандартними завданнями:
А) Число 66.
Кількість 66 треба збільшити в півтора рази, не проводячи над ним ніяких арифметичних дій. Як це зробити? (Потрібно написане число 66 перевернути догори ногами ).
Б) Кішки й кошенята.
Чотири кішки і 3 кошеня важать 15 кілограмів, а 3 кішки і 4 кошеня важать 13 кілограмів. Передбачається, що всі дорослі кішки важать однаково і кошенята також важать однаково. Скільки важить кожна кішка і кожен кошеня окремо? (Кішка важить 3 кілограми, кошеня - 1 кілограм).
7. Самостійна робота.
. Підведення підсумків уроку.
Методичні рекомендації. У ході вивчення цієї теми учні повинні засвоїти основні способи вирішення нестандартних завдань способом
2.2 Опис і результати експериментальної роботи
Для підтвердження гіпотези і виконання поставлених завдань була проведена експериментальна робота, яка проходила в три етапи: констатуючий, формуючий і контролюючий.
Мета дослідження: переконається в ефективності використання системи нестандартних завдань для розвитку логічного мислення учнів 5-6 класів.
...