діти усвідомлювали свої емоційні стани (гнів, образу, смуток, радість і т.д.), потрібно не тільки навчити їх бачити, називати, порівнювати емоції в собі і в інших, але і розуміти причину їх появи. Переживання емоцій є першою сходинкою, що веде до рефлексії.
Етап II. Поведінковий. p> Завданнями, які вирішуються на цьому етапі, є наступні: зняття емоційної напруги; можливість в прийнятній формі відреагувати агресивні реакції; дати можливість порівняти негативні і позитивні риси поведінки.
Етап III. Навчання конструктивному рішенню конфліктів.
Заключний етап включає в себе: розвиток навичок конструктивної поведінки розвиток спостережливості; внутрішньої свободи; здатності до самовираження прийнятними способами; можливості подивитися на себе з боку.
Програма передбачає групові заняття на 5-10 чоловік 1-2 рази на тиждень. p> Етап I. Емоційно-орієнтовний. p> Заняття 1. Наші почуття. p> Цілі: створити в групі емоційно сприятливий фон, познайомити дітей з різними почуттями і станами; вчити зображати і розпізнавати емоцію радість.
Хід заняття.
Знайомство - вітання.
Всі стають в коло. Хлопці вітають ведучого і один одного, називаючи свої імена, перекидаючи один одному м'ячик. Можна використовувати будь-які короткі побажання на адресу кожного учасника або всього кола. Тут же ведучий оголошує цілі і завдання заняття. p> Частина 1.
Вправа В«ІмпульсВ».
Діти сидять у колі, взявшись за руки. Ведучий посилає сигнал - стискає руку сидить поруч, той у свою чергу передає сигнал наступного. Таким чином сигнал починає бігати по колу. p> Частина 2.
Робота з піктограмами (радість, прикрість, гнів, страх, здивування, сором).
Ведучий задає дітям питання:
Які дорослі тобі найбільше подобаються?
Яким найчастіше буваєш ти?
Яким найчастіше буває твій друг?
Яка частіше вихователька?
Далі кожна дитина домальовує до кожної піктограмі тулуб, розфарбовує одяг тим кольором, який, на його думку, підходить до емоційного стану даної піктограми.
Частина 3.
Вправа В«ГномиВ».
Дітям показують гномів - сумного, радісного, спокійного, сердитого, переляканого, здивованого, злого - і пропонують співвіднести колір з даними образами. При обговоренні ведучий звертає увагу на те, чому дитина вибрав саме цей колір.
Частина 4.
Гра В«СнігВ».
Діти отримують по аркушу білого паперу, з якої вони протягом 3 хвилин роблять В«снігВ». Потім гравці по черзі підкидають вгору свої В«сніжинкиВ», намагаючись В«засипатиВ» ними якомога більше оточуючих. За закінчення ведучий підводить підсумок: діти відчули радість і підтвердження тому - їх веселі посмішки та обличчя.
Вправа В«ДзеркалоВ».
Діти синхронно повторюють за ведучим його руху. Акцент переноситься з фізичної дії на міміку обличчя і пантомимику тіла.
Підведення підсумків.
Підведення підсумків проходить з питань:
Які стани ви відчули на якому занятті?
Які В«маскиВ» ви розфарбували в яскраві кольори і чому?
Які В«маскиВ» ви розфарбували в темні кольори і чому?
Як дізнатися, що інша людина радісний?
Розставання. В«Подаруємо один одному посмішкуВ». p> Заняття 2. Розлючена ведмедиця. p> Цілі. Закріпити впізнавання і вираз емоцій; вчити вільно висловлювати свої думки; з'ясувати причину появи злості і гніву; зняти емоційне напруження.
Хід заняття.
Частина 1.
Вправа В«ПапугаВ».
Ведучий вимовляє коротке речення В«Я йду гуляти В». Один з учасників повторює цю пропозицію, намагаючись при цьому висловити заздалегідь задумане їм почуття. Інші діти відгадують, яке почуття було задумано.
Вправа В«Скульптура по теміВ».
Вибирається настрій. Перший учасник встає в позу, яка відображатиме обрану емоцію, наступний повинен приєднатися і доповнити скульптуру відповідно до емоцією і дією першого.
Частина 2.
Діти сідають на килим і слухають розповідь ведучого.
В«На лісовій галявинці хлопчик побачив маленького ведмежати, ведмежа підбіг до нього і почав хапати його за ноги передніми лапами, ніби запрошуючи пограти з ним, ведмежа було смішним і веселим. Чому б не пограти з таким пухнастим нетямою? p> Раптом почулося якесь бурчання, і хлопчик побачив, що на нього, піднявши лапи, йде ведмедиця. Хлопчик підбіг до дерева і швидко вліз на нього. Ведмедиця не полізла на дерево, а стала люто дряпати стовбур кігтями, гарчати, злобно дивлячись на хлопчика. Раптом десь далеко заскиглив ведмежа, ведмедиця залишила дерево і побігла виручати ведмежати, хлопчик ще трохи посидів на дереві і побіг додому В».
Питання для обговорення:
Яке почуття відчувала ведмедиця?
Чому вона була сердита на хлопчика?
Про що вона подумала, коли побачила хлопчика поруч з ведмежам?
Згадайте, коли і за що ви сердилися?
Про що ви думали, коли п...