они знають (тіло людини, тварин, комах, рослин).
Потім учні вирізують з кольорового паперу (крупно) силуети фруктів і овочів (кавун, диня, гарбуз, огірок, яблуко, виноград). Користуючись прийомом складання паперу вдвічі. Симетричні форми можуть доповнюватися асиметричними деталями (гілки, листя і т. Д.). Вирізані силуети компонуються на аркуші кольорового або білого паперу. Композиція може бути у двох варіантах:
овочі та фрукти зображуються як би складені в ряд
силуети вільно розміщуються по всій площині аркуша.
В обох випадках враховується ритм форм, колірних плям.
. Завершення заняття. Виставка робіт, Пояснення достоїнств і недоліків робіт. Виставляння оцінок. Підбиття підсумків.
Урок 5
Вид діяльності: Комбінований урок
Тема: Натюрморт з геометричних тел
Мета: Дати визначення поняття натюрморт. Навчити правильній побудові форм предметів, і передавати форму за рахунок світла і тіні.
Завдання: навчальна: ознайомити учнів з поетапним виконанням натюрморту.
Розвиваюча: розвивати вміння постановки геометричних тіл.
Виховує: виховувати учнів до самостійності й акуратності виконання роботи.
Обладнання:
Для вчителя: наочні посібники, геометричні тіла (куб, куля), кольорову крейду.
Для учнів: альбом, акварель фарби і пензлики, баночка з водою, палітра, олівець, ластик.
План заняття:
. Організаційний момент (2-3 хв)
. Пояснення нового матеріалу (15 хв)
. Самостійна робота (20-25 хв)
. Завершення заняття, виставка робіт і оцінок (5 хв)
Хід заняття:
Організаційний момент: Привітання. Перевірити готовність учнів до уроку. Повідомлення теми і завдань уроку.
Вчитель: Слово натюрморт в перекладі з французької означає мертва природа raquo ;. Предмети, що оточують людей, називаються натюрмортами. Хлопці сьогодні урок пройде в ігровій формі.
Урок - гра raquo ;: Гра проводиться в парах. З готових геометричних фігур складіть композицію Казкове місто raquo ;, Фантастичне тварина raquo ;. Гра розвиває композиційне мислення, вміння знаходити оптимальні рішення (форма, пропорції, конструкції) та комунікативні навички учнів. Учні виконують роботи у себе в альбомах. Завдання носить творчий характер.
Перед початком всієї роботи, не малу роль грає підготовка робочого місця, представлене мислення складання плану етапів роботи. Щоб краще побачити натюрморт з усіх боків, слід перебувати від нього на певній відстані, приблизно в 1,5-2 метрах.
Після необхідно розглянути натюрморт з усіх боків і досліджувати форму, обсяги, розміри предметів. Як би діти не намагалися зобразити, існують загальні етапи творчої роботи. Тому процес роботи проходить поетапно: 1 етап - визначаємо розташування предметів називається - компоновка;
етап - визначаємо структуру; 3 етап - визначення форми, (яку форму має кулю, а яку куб) 4 етап - завершення малюнка. А зараз ми з Вами розглянемо способи малювання натюрморту за цими етапами, що складається з геометричних тіл. 1 етап: Компонуванням називається нанесення на папір загального начерку зображуваних предметів. Учень, який не зумів правильно розташувати малюнок, приречений на помилку. Ескіз натюрморту може вийти занадто великим, або залишиться багато вільного місця, або буде зрушений до одного з країв альбому. Тому компонуванні ми приділимо особливу увагу. На дошці вчитель виконує кілька начерків. Також необхідно вибирати найбільш вдале розташування аркуша паперу - вертикальне чи горизонтальне. 2 етап: Вимірявши, відстань між предметами, зображуваними в натюрморті, малюємо ескізи кожного з них. І визначаємо співвідношення між предметами. 3 етап: Створення форми. На цьому етапі, користуючись штрихами, визначаємо співвідношення тіні і світла. Ліпимо образ кожного предмета.
Вчитель: на дошці завдає штрихи, використовуючи кольорову крейду, передаємо світлу сторону предмета, відблиски, і падаючі тіні. При передачі об'ємності штрихи відіграють велику роль, з їх допомогою, ми можемо регулювати різницю між напівсвітлом, тінню, і падаючої тінню. Регулювання здійснюється густотою і частотою штрихів. Світле місце штрих одним шаром, підлозі світле - 2-3 шар, а тінь - 3-4 або темнішими шарами. Штрихование зручно проводити від тіньової частини до світла, можна і навпаки. При штріхованіем будь-якого предмета потрібно вести штрихи до зовнішньої форми предмета. 4 ...