сті, оцінюється найвищою відміткою. Таке завдання сприяє виробленню самоконтролю, відповідальності, працьовитості та інших особистісних якостей, які в свою чергу, впливають на формування пізнавальних якостей учнів, у тому числі на вдосконалення навичок.
Диференційований підхід здійснювався при проведенні контрольної роботи. Учням I групи диктувався повністю весь диктант, учням II групи - диктувалася перша половина диктанту, другий давалася на картці для списування з пропущеними буквами, III групі текст давався для списування, частина тексту з пропущеними буквами, учням IV групи давався повний текст на картці для списування. Граматичні завдання також диференціювалися за ступенем складності. Якщо учні I групи могли виконати самостійно 2 завдання, то учням IV групи давалося найпростіше завдання по темі, виявляється індивідуальна допомога.
При підготовці до уроку нами були визначені шляхи диференційованого підходу і розроблені диференційовані завдання і види допомоги. Кожен урок складався з трьох етапів:
I етап - підготовка учнів до письмової роботи. На цьому етапі передбачалися диференційовані завдання і види допомоги при виконанні підготовчих граматичних вправ.
II етап - проведення письмової роботи. На цьому етапі планувалися завдання, вимагають різного ступеня самостійності від учнів.
III етап - вдосконалення написаного, аналіз письмових робіт. На цьому етапі передбачалися різні види допомоги при аналізі помилок, вдосконалення написаного, взаимопроверки робіт учнів.
Для цього було обрано такі завдання і види допомоги:
1) завдання з метою вироблення навичок самоконтролю (виправлення в чернетці помилок підкреслених, але не виправлених учителем);
2) завдання з метою організації взаємодопомоги учнів у класі (сильний допомагає слабкому учню скласти план розповіді);
3) завдання, спрямовані на організацію взаємоконтролю в навчанні (обмін зошитами і взаимопроверка).
Пропонована нами система диференційованого підходу сприяла залученню всіх учнів у загальну роботу класу і підвищенню якості письмових робіт учнів.
На прикладі уроків показані можливості здійснення диференційованого підходу при навчанні російській мові, а зокрема, розвитку вміння складати розповідь по готовому плану та у серії картинок.
Так, на уроці з теми «Виклад розповіді по готовому плану» учням першої групи пропонувалося вставити потрібні слова в основу оповідання:
«Одного разу хлопці знайшли (кого?) ... і принесли його (куди?) .... Хлопці назвали його .... Діти (що робили?) ... За Лосенко .... Красунчик полюбив (кого?) .... Діти теж полюбили (кого?) ... і не хотіли з ним .... »
Дітям другої і третьої груп при виконанні завдання дозволялося користуватися словами і складеними на попередньому етапі пропозиціями. Учням ж найсильнішою, четвертої групи пропонувалося виконати завдання самостійно.
Урок 1.
Тема: Виклад розповіді по готовому плану.
Мета: розвиток уміння зв'язно письмово висловлюватися за планом.
Завдання:
· розвивати вміння правильно і послідовно передавати зміст оповідання.
· розвивати вміння правильно писати відмінкові закінчення іменників.
· сприяти вихованню любові до тваринам, акуратності.
Обладнання: картина із зображенням маленького лосеня в лісі.
Хід уроку