;
вміння;
характер;
користь/шкоду.
6. «Казковий маятник».
Мета: розвиток уяви, логічного мислення, складання складнопідрядних речень з підрядними причини.
Завдання: для кожного виявленого властивості казкового об'єкта знайти протилежне:
Наф-Наф побудував будинок з каменів. Це добре, чому?
Будинок захищає від ворогів, будинок міцний і теплий.
У Наф-Нафа будинок теплий. Це погано, чому?
Влітку йому буде жарко, душно.
Форма: Фольклор-турне Тема: «Мудрості початок ...»
Мета: виявити рівень знання дітьми усної народної творчості; розвивати уяву, логічне мислення, пам'ять, увагу; виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого народів і їхніх традицій.
Обладнання: Картки-завдання, карта з позначеним маршрутом, ілюстрації.
Хід заняття.
. Організаційний момент.
«Турне - це подорож за визначеним маршрутом. Зазвичай в турне відправляються на автомобілі, теплоході та інших транспортних засобах. Для фольклор-турне ніякі транспортні засоби не потрібні, тому що фольклор-турне - це подорож не в просторі, а по сторінках усної народної творчості.
А хто скаже, що називається усною народною творчістю? (казки, приказки, прислів'я, билини, потішки і т.д.)
- Правильно! А чи багато ви знаєте казок, прислів'їв і приказок? Ось це ми і з'ясуємо до кінця нашого фольклор-турне. Але, як відомо, в турне відправляються не поодинці, а хорошою компанією, тобто командою.
(Команди сформовані заздалегідь по 4-5 чоловік)
Команди, займіть свої місця.
Столики розставлені півколом біля дошки)
Отже, почнемо наше фольклор-турне.
. Робота по пунктах.
Під час нашої подорожі ви повинні заробити якомога більше балів. Переможе та команда, яка набере найбільшу кількість. А зараз в дорогу.
пункт «Мультіград» першим пунктом нашого турне є «Мультіград». Його жителі - казкові герої, але не всі, а тільки ті, на казки яких були поставлені мультиплікаційні фільми. А познайомитися з ними ми зможемо, виконавши перше завдання.
Завдання: Вам необхідно дізнатися по уривках казку і назвати її героїв.
(Час на відповідь не більше 10 сек., хто перший дізнався, піднімає сигнальну картку. Кожна правильна відповідь оцінюється в один баял).
Але перш ніж перейти безпосередньо до творчості, необхідно усвідомити алгоритм для твору.
На дошці таблиця, яка заповнюється по ходу твори загадки:
1 Вставити слова-зв'язки «як ...», «... але не ...».
2 Прочитати готову загадку. Наприклад: «Що це: як паркан, але не перелізти; як статі, але не пиляє; як трава, але не росте? ».
Після того, як учні навчилися порівнювати предмети між собою, знаходити у них спільне і відмінності, вони спробували скласти римовані загадки.
Лежить квадратна звірятко,
Підставивши черевце мені під вушко.
Ні їв і не пив і не хворіє,
Хоча дві живота має. (Подушка. Оля П. 2 «А»)
Блискуча морквина
З даху звисала,
Сонце пригріло -
Морквина впала.
(Бурулька. Марк Т. 2 «А»)
Твір загадок викликало інтерес у дітей, кожен прагнув юздать свою загадку, не схожу на інші. Найбільш цікаві та вподобані хлопці записали в літературно-творчий куточок і намалювали до них малюнки. Великий вибір завдань творчого характеру можна використовувати при роботі з казками.
Працюючи над казкою В.П. Катаєва «Цветик-семицветик», учням було запропоновано наступне завдання - підібрати відповідні емоції до епізодів з казки:
. «Взяла Женя в'язку бубликів і вирушила додому. Йде, по Ерон позіхає, вивіски читає, ворон вважає ... »;
. «Зроби так, щоб я зараз же була на Північному полюсі! Не встигла вона gt; сказати, як раптом, звідки не візьмись, налетів вихор, сонце пропало, земля закрутилася під ногами як дзига. Женя, була в літньому платтячку, з голими ногами, сама-самісінька опинилася на Північному полюсі, а мороз там сто градусів! »
При цьому зверталася увага дітей на те, як змінюється настрій дівчинки. Дана вправа дозволило дітям краще зрозуміти задум автора, правильно оцінити стан героя в різних ситуація...