домашніх умовах ліцензію, додатки до неї, акредитацію і її додаток, переглянула статут установи і всю інформацію в мережі інтернет, розміщену на інформаційному сайті КДПУ.
Визначилася з тематикою лекцій, семінарів, практичних та позанавчальних заходів, переглядала в мережі інтернет програму курсу з даної дисципліни, знайшла рекомендовану літературу, скачала її на сайті «Куб», підручники допомогли скласти мені заняття належним чином.
При роботі зі студентами мені було складно дотримуватися спокою, приховувати хвилювання, бо студенти в більшості випадків мало відрізняються від мене за віком. Я намагалася не показувати вигляд, що хвилююся, прагнула розповідати всю лекційну інформацію по опорному конспекту, семінари пройшли більше легко - студенти більшою мірою самі розповідали свої реферати, презентації, я направляла їх роботу, організовувала, запитувала їх по темі семінару та відповідала на їхні питання. Попередньо семінари вимагали великої підготовки будинку, дачі домашнього завдання для студентів, або роздача їм готового роздрукованого матеріалу.
У цілому вважаю, що така практика з студентами дає своєрідний досвід у викладанні психології, умінні виступати перед дорослою аудиторією. Вважаю, що із завданнями практики я впоралася.
Додаток 1
лекція
Психологія і структура педагогічного спілкування
Дисципліна: «Психологія освіти»
Викладач Цвелюх Ірина Петрівна
Студент Самсонова Вікторія Олегівна
Тема заняття: «Психологія та структура педагогічного спілкування»
Мета: вивчити психологію і структура педагогічного спілкування
Завдання:
дати загальну характеристику специфіки педагогічного спілкування
вивчити комунікативний, перцептивний та інтерактивний аспекти педагогічного спілкування
Структура лекції вітання, введення в тему, теоретична робота, закріплення матеріалу, рефлексія, закінчення.
Використовуване обладнання (екран, комп'ютер, проектор, презентація).
Використана література.
Андрєєва Г.М. Соціальна психологія.- М .: МГУ, 2004.
Битянова М.Р. Соціальна психологія.- М .: Міжнародна педагогічна академія, 1994.
Леонтьєв А.А. Психологія спілкування.- М .: Изд-во МГУ, 1997.
Майерс Д. Соціальна психологія.- СПб .: Питер, 1996. - 682 с.
Морозов А.В. Соціальна психологія: Підручник для студ. вищих і середніх.- М .: Академічний Проект; Трікста, 2005. - 336 с.Асмолов А.Г. Психологія особистості.- М., 1990.
Хід заняття. Вступне слово.
Спілкування присутня у всіх видах людської діяльності. Але є такі види праці, де воно виступає не як форма повсякденного людського взаємодії, а як категорія функціональна. Саме функціональним і професійно значущим є спілкування у педагогічній діяльності. Воно виступає як інструмент впливу, і звичайні умови і функції спілкування отримують тут додаткову «навантаження», оскільки з аспектів загальнолюдських переростають у компоненти функціонально-творчі.
Отже, педагогічне спілкування - це професійне спілкування педагога з учнями на уроці і поза ним, що має певні педагогічні функції і спрямоване на обмін інформацією, надання виховного впливу, а також створення сприятливого психологічного клімату.
Педагог є ініціатором цього процесу, організовуючи його й керуючи ним. Він постійно здійснює багатогранну комунікативну діяльність, виступаючи і як джерело інформації, і як людина, пізнає учня або групу людей. Найбільш поширена помилка, яку допускають початківці вчителя, невміння організувати педагогічне спілкування цілісно. Наприклад, плануючи урок, насамперед як передачу інформації, вчитель не завжди замислюється над іншими функціями. У результаті матеріали підібрані, педагог добре володіє ними, а урок «не клеїться», немає контакту з класом, точніше немає цілісного процесу педагогічного спілкування. Реалізується лише інформативна функція спілкування, не підкріплені взаімоотношенческім «шаром». Таким чином, основною характеристикою педагогічного спілкування - є його цілісність.
Педагогічне спілкування - це, звичайно ж, творчість. Воно проявляється у 4-х аспектах:
Творчість в умінні передати інформацію: точно орієнтувати її на співрозмовника, знайти яскраві образні оцінки тощо
Творчість в умінні зрозуміти психологічний стан учня.
Творчість в мистецтві впливу на партнера, в умінні взаємодіяти з ним.
Творчість у процесі саморегуляції, у подоланні різноманітних психологічних бар'єрів, тобто в ...