ничий шерех в глибині потемнілого лісу; впав з валежін; відчужено подумав; кволих не любить; пучок сухого моху-бороданя; монотонно сверблячі; палаючі головешки; дурило. Слід пояснити значення деяких слів і попросити використовувати їх у своєму переказі. p align="justify"> Можна виконати з учнями такі завдання:
Уважно вчитуючись у текст, визначте значення виділених слів, ужитих письменником.
Рассолоделі від неробства
Нету <...> фарту
Осіння путина
Звикли хлопчиною зневажати
Посадити на мушку <...> птахів
Випишіть з тексту діалектні слова.
Письменник постійно підкреслює, що виражена у формі діалектизмів мова, колоритна, близька розмовної, посилює емоційне сприйняття. П'ятикласники легко орієнтуються у тексті, не бентежачись діалектизмів, деякі стійкі обороти надовго западають в дитячу пам'ять (наприклад: В«лихоманка болотнаВ», В«прив'язалася як банний листВ», В«ледве з розуму не позбувсяВ») .. Підсумкова бесіда
В кінці уроку заключне слово вчителя.
Чи сподобався розповідь В«Васюткино озероВ»?
Чи відбувалися з вами подібні історії в лісі?. Домашнє завдання. p align="justify"> В якості домашнього завдання ми запропонували хлопцям написати розповідь про ситуацію, схожою з тією, що трапилося з Васютке. Постаратися описати свої думки, почуття, вчинки, а якщо не бували в такій ситуації, то є можливість пофантазувати. p align="justify"> Можна запропонувати намалювати ілюстрації до найбільш запам'ятався і вподобаним епізодами і оформити в класі виставку виконаних робіт.
Другий урок присвячений аналізу прозового тексту.
Урок 6.
Тема: В.П. Астаф'єв В«Васюткино озероВ». Людина і природа в оповіданні
Цілі уроку: навчання аналізу прозового тексту, розвиток навичок усного словесного малювання і комментированного читання.
Словникова робота: пейзаж.
Хід уроку. Робота з текстом
Урок починаю з бесіди.
Бесіда. Обговорення змісту оповідання на другому уроці виявить усвідомлене сприйняття хлопцями твору. p align="justify"> Яке місце займав Васютка в бригаді? Чим займався? p align="justify"> Як ставився Васютка до дорослих? Чому не став сперечатися з матір'ю перед походом в тайгу? p align="justify"> Як автор підкреслює, що Васютка переймав звички дорослих?
Який дитячий вчинок зробив солідний Васютка? Як його можна пояснити? p align="justify"> Що допомогло Васютке провести першу ніч?
Де провів хлопчик другу ніч? Чому йому було дуже важко? p align="justify"> Чим відрізнялася третя ніч?
Що, по-ваш...