tify">. Практична реалізація моделі спрямована на здійснення задуманої виховної роботи в реальному педагогічному процесі.
Щоб зберегти інтерес і увагу учнів, захід має проходити організовано, динамічно, без пауз. Багато що залежить від ведучого, його підготовленості, ерудиції, здатності бути хорошим організатором, проявляти винахідливість і гнучкість у несподіваних ситуаціях, розташувати до себе слухачів, встановити з ними контакт. У несложившихся колективах, незалежно від віку школярів, вчителі зазвичай самі ведуть виховні заняття. У процесі зміцнення колективу керівництво діяльністю учнів набуває все більш опосередкований характер (вплив через актив, опора на самодіяльність). У міру набуття досвіду вчитель може доручити їм самим вести деякі форми позакласних занять, зберігаючи при цьому контроль над ситуацією.
При проведенні позакласних заходів вчитель повинен подбати і про те, щоб всі учасники вчасно були на місцях, щоб не підвели технічні засоби, щоб намічений план роботи витримувався в часі, інакше і добре задумане, ретельно сплановане заняття може виявитися малоефективним.
Особлива увага повинна бути приділена проведенню складних заходів (тривалої гри, огляду комп'ютерної творчості, тижні інформатики, місячника фізматнаук). Вони повинні представляти собою цикл пов'язаних єдиним задумом і метою ланок.
З метою ефективної практичної реалізації в різноманітних за змістом і методами загальнокласних заняттях слід дотримуватися чотирьох основних етапів заняття.
. Організаційний момент (0,5-3 хв).
Педагогічна мета: переключити учнів на позакласну діяльність, викликати інтерес до неї, позитивні емоції.
Типові помилки: дублювання початку уроку, затягнутість.
Рекомендації: ефективному переключенню учнів на внеучебную діяльність сприяє нетрадиційний, цікавий матеріал в організаційному моменті: використання загадки, проблемного питання, ігрового моменту, звукозапису, перехід учнів в інше приміщення і т.д.
. Вступна частина (від 1/5 до 1/3 часу всього заняття).
Педагогічна мета: активізувати учнів, розташувати їх до виховного впливу. Педагог визначає, наскільки його педагогічний прогноз збігається з реальністю щодо можливостей учнів, їх особистісних якостей, рівня обізнаності з даної теми, емоційного настрою, рівня активності, інтересу і т.д. На цьому етапі педагогу потрібно не тільки захопити учнів, а й визначити, чи потрібно внести корективи в хід заняття і якого характеру вони повинні бути.
Типова помилка - ігнорування цього етапу через острах педагога несподіваної реакції учнів, що вони можуть сказати або зробити не те, що очікує педагог. Вступну частину педагог будує не на дитячої активності, а на власній, виключаючи зворотний зв'язок, відводячи учням роль пасивних слухачів, не надаючи значення емоційному настрою учнів.
Рекомендації: вступна частина залежно від змісту може являти собою вступну бесіду (пізнавальні, естетичні) або розминку (вікторини, конкурси, КВК).
У першому випадку питання, у другому - завдання повинні бути не тільки цікаві, але і побудовані таким чином, щоб давали інформацію для педагога про готовність до сприйняття підготовленого матеріалу. У вступній частині повинні бути сформовані первинні уявлення учнів про майбутній захід, організована їхня діяльність (знайомство з системою оцінки, планом заходи, розподіл на команди). Повинні бути дані чіткі критерії оцінки, пояснені необхідні правила.
. Основна частина за часом повинна стати найтривалішою (трохи більше 1/3 усього часу заняття).
Педагогічна мета: реалізація основної ідеї заходу.
Типові помилки: активність педагога при часткової або повної пасивності учнів, відсутність наочності і загальна бідність використання засобів і методів, переважання методів формування свідомості над методами формування поведінки, створення навчальної атмосфери уроку, повчальність, моралізаторство.
Рекомендації: виховний ефект в реалізації функцій позакласної роботи вище, якщо учні максимально активні. У активізації учнів на позакласному занятті першорядне значення має створення особливої ??емоційної атмосфери, відмінної від уроку.
Ефективність основної частини зростає, якщо педагог задіє по можливості максимальну кількість методів формування поведінки: вправу, гру, доручення; включає різні види діяльності: трудову, творчу, ігрову та ін. Об'єднуючи учнів у команди при організації різних видів діяльності, педагог повинен розмістити учнів так, щоб вони могли вільно спілкуватися один з одним, розподілити обов'язки так, щоб кожен відчував себе частиною колективу, а не виступав тільки за себе. ...