· констатуючого експерименту;
· формуючого експерименту;
· підсумкового (контрольного) експерименту.
Для визначення рівнів художніх і творчих здібностей у малюванні, роботі з папером і аплікації були розроблені критерії оцінки створених дітьми зображень:
. Знання кольорів і відтінків.
. Володіння образотворчої технологією.
. Використання нетрадиційних художніх технік.
. Знання видів мистецтва.
. Декоративне прикладна творчість.
. Здатність нестандартно мислити у творчих завданнях.
. Володіння технічними навичками.
. Використання різних художніх матеріалів.
. Змішування фарб.
. Володіння ножицями і клеєм.
. Навички та вміння в аплікації і роботі з папером.
Відповідно до критеріїв визначити рівень творчих здібностей дітей.
2.2.1 Констатуючий експеримент
На даному етапі експерименту було проведено два зрізу виявлення особливостей дитячої творчості і здатності нестандартно мислити у творчих завданнях.
Цілі: виявити рівень художньо-творчих здібностей малювання мальовничими матеріалами, вироблені попереднім досвідом; виявити рівень творчого потенціалу дітей старшого дошкільного віку за допомогою застосування цікавого змісту і нетрадиційної техніки.
Констатуючий експеримент був проведений у вигляді двох занять.
- е заняття з усією групою на тему «Дощовий весняний день».
Програмне зміст: формувати вміння працювати з фарбами, вільно застосовуючи техніку воскографіі; виявити навички малювання гуашшю і воском; розвинути здатність створення художнього образу на основі залучення накопиченого раніше сенсорного досвіду за допомогою кольору.
У ході заняття були використані наступні методи: бесіда, показ, пояснення, вказівки, нагадування, заохочення, аналіз.
Також була використана наочність у вигляді ілюстрацій, на яких зображена похмура погода.
Позитивним у занятті було те, що половина дітей впоралася з поставленою метою.
Негативним стала неправильна реакція дітей пояснення і показ, а також недостатність розвитку художньо-творчих здібностей дітей.
Велика частина дітей не впоралася з роботою, незважаючи на викликаний інтерес і активність при виконанні завдання. У ході заняття діти прагнули створити художній образ на основі залучення накопиченого раніше сенсорного досвіду, але мета не була досягнута, у зв'язку з тим, що діти не вміють передавати задуманий художній образ за допомогою кольору.
У ході заняття діти проявили інтерес змістом, нетрадиційного матеріалу. У дітей простежується досить низький рівень виконання роботи з нетрадиційних матеріалів, діти не вміють користуватися їхніми можливостями. У роботах не відбиваються прояв творчості і самостійність, оскільки діти діяли за образом вихователя.
2.2.2 Формуючий експеримент
У ході формуючого експерименту було проведено кілька занять з використанням нетрадиційних технологій у малюванні, аплікації, роботі з папером.
Мета: розвивати у дітей фантазію і творчість засобами занять цікавого характеру. Формувати пізнавальний інтерес при використанні нетрадиційних технологій у малюванні, аплікації, роботі з папером.
Заняття 1. Тема: «Весняне дерево».
Програмне зміст:
Формувати вміння малювати за допомогою «стусана»; розвивати творчу уяву; розвивати здатність до кольоросприйняття навколишнього світу, відображення за допомогою колірних образів, вражень; розвивати здатність раціонально застосовувати різні техніки малювання мальовничими матеріалами.
Хід заняття.
На початку заняття дітям були прочитані вірші про весняні деревах. Протягом заняття були використані наступні методи: пояснення з частковим показом, нагадування, контроль, заохочення, оцінка. Також було використано вправу «входження в образ».
Дітям було запропоновано описати по прочитаних віршам, яким вони бачать це дерево.
Діти активно приступили до роботи, застосовуючи з'єднання технік: аплікація з ниток, малювання «стусаном», використовуючи кольорознавство.
Діти були дуже зацікавлені цією технікою, виконали завдання на хорошому рівні, проявивши здатність до кольоросприйняття навколишнього світу.