ямками: дидактична мета ставиться перед учнями у формі ігрової задачі; навчальна діяльність учнів підпорядковується правилам гри; навчальний матеріал використовується як засіб гри; в навчальну діяльність вводиться елемент змагання, що переводить дидактичну задачу в ігрову; успішність виконання дидактичного завдання зв'язується з ігровим результатом.
У процесі гри в дітей виробляється звичка зосереджуватися, мислити самостійно, розвивається увага, прагнення до знань. Захопившись, діти не помічають, що вчаться: пізнають, запам'ятовують нове, орієнтуються в незвичайних ситуаціях, поповнюють запас уявлень, понять, розвивають фантазію. Навіть найбільш пасивні з дітей включаються в гру з величезним бажанням, докладаючи всіх зусиль, щоб не підвести товаришів по грі.
Під час гри Деї дуже уважні, зосереджені і дисципліновані.
У терміні «дидактична гра» підкреслюється її педагогічна спрямованість, відображається різноманіття застосувань. Тому є підстави стверджувати, що використання дидактичної гри в системі навчання математики в 5-11 класах є важливим засобом інтенсифікації навчальної діяльності школярів, здійснення наступності між навчанням у різних класах.
Далі розглянемо деякі шляхи і форми використання дидактичних ігор та ігрових ситуацій на уроках математики.
Уроки математики із застосуванням дидактичних ігор.
Розглянемо на конкретних прикладах організаційну і змістовну сторони побудови уроків математики, містять елементи гри як форму взаємодії вчителя з учнями, в процесі якої через систему ігрових дій реалізуються навчально-виховні можливості, закладені у змісті навчального матеріалу.
Алгебра, IX клас.
Тема: «Визначення арифметичної і геометричної прогресій».
Мета уроку: засвоєння учнями понять арифметичної і геометричної прогресій.
Обладнання: кодоскоп, діапозитиви, що містять дидактичний матеріал (кількість завдань парне, порівну для I і II команд), указка.
На дошці написано:
I команда II команда
Нижче ведеться запис отриманих очок.
Правила гри.
) Клас розбивається на дві команди:
I команда - учні першого ряду і половини другого ряду;
II команда - учні третього ряду і половини другого ряду.
) Вибираються капітани команд.
) Капітани команд призначають консультантів. Вони повинні допомагати школярам з іншої команди відповідати на питання, запропоновані вчителем в ході уроку. Їх робота приносить додаткові очки своїй команді. Погано проведена консультація або відмова від проведення консультації карається окулярами на користь команди супротивника.
) Після слів «Консультація закінчена» школярі займають свої місця. В іншому випадку команда карається штрафними очками.
) Для участі у всіх видах роботи учні викликаються до дошки капітанами команд.
Хід уроку
I етап - консультація. Актуалізуються знання учнів з таких питань: визначення послідовності, зростаючі і спадні послідовності, способи завдання числових послідовностей, рекурентний спосіб завдання послідовності, побудова графіка послідовності, середнє арифметичне і середнє геометричне двох чисел.
На консультацію відводиться 10-12 хвилин. Консультують учнів представники інших команд. Дозволяються і взаімоконсультаціі.
При необхідності консультує учитель. За консультації команди отримують очки.
II етап - навчально-пізнавальна робота учнів по самостійного набуття нових знань.
Пропонується розділити сторінку зошита на дві частини і зліва написати «Арифметична прогресія», а справа - «Геометрична прогресія». На дошку (ліворуч) проектується завдання, що приводить до арифметичної, а праворуч - до геометричній прогресії. До них проектуються питання і завдання, які необхідно виконати.
Завдання 1. Вертикальні стержні ферми мають таку довжину: найменший а=5ДМ, а кожен наступний на 2ДМ довшим. Записати довжину семи стрижнів. (ріс.57)
Завдання 2. У сприятливих умовах бактерії розмножуються так, що протягом однієї хвилини одна з них ділиться на дві. Записати колонію, народжену однієї бактерією за 7 хв (рис. 58).
) Записати послідовність відповідно до умовою завдання.
) Записати цю ж послідовність за допомогою таблиці.
) Знайти різницю d між попереднім і наступним членами послідовності в першій задачі і приватне q від ділення наступного члена на...