м самостійного вибору способів участі у В не навчальної діяльності.
У психолого-педагогічній практичній діяльності цей принцип реалізується в наступних правилах:
- робота з важковиховуваними школярами повинна орієнтуватися на розвиток кожного з них;
пошук способів психолого-педагогічних способів корекції поведінки важковиховуваного учня треба вести на основі взаємодії з ним;
постійне відстежування ефективності виховного впливу на кожного учня.
Принцип соціального загартовування важковиховуваних учнів. Цей принцип передбачає включення підлітка в ситуації, які вимагають від нього вольового зусилля для подолання негативного впливу навколишнього середовища, вироблення соціального імунітету, рефлексивної позиції.
У Психолого-педагогічної діяльності цей принцип реалізується в наступних правилах:
- включення дітей у вирішення різних проблем соціальних відносин у реальних і імітіруемих ситуаціях;
виявлення вольової готовності до вирішення проблеми соціальних відносин;
стимулювання самопізнання підлітків у різних соціальних ситуаціях, визначення своєї позиції та способу адекватної поведінки в різних ситуаціях;
надання допомоги важковиховуваною учням в аналізі проблем соціальних відносин і в проектуванні своєї поведінки в складних життєвих ситуаціях.
У психолого-педагогічній практичній діяльності цей принцип реалізується в наступних правилах:
- проблеми відносин важковиховуваних учнів треба вирішувати з ними, а не за них;
- підліток не завжди повинен легко добиватися успіху у своїх відносинах з людьми: важкий шлях до успіху - запорука успішного життя надалі;
- не тільки радість, але й страждання, переживання виховують людину;
- вольових зусиль для подолання труднощів в людини не буде завтра, якщо їх не виховувати сьогодні;
- не можна передбачити всі труднощі життя, але треба бути готовим до їх подолання.
Завдання 5
Конспект уроку по психології
Тема: «Спілкування в нашому житті».
Тема уроку: «Що таке потреба в спілкуванні? Психологічні особливості людини та спілкування ».
Мета уроку:
. Сформувати у дітей поняття потреби у спілкуванні, допомогти їм усвідомити свої потреби.
. Ознайомити учнів з змістовними характеристиками темпераменту.
. Допомогти учням зрозуміти вплив особливостей темпераменту на ставлення до людей.
. Ознайомити школярів з психологічними особливостями, що впливають на спілкування, допомогти їм побачити свої характерні особливості.
Основні поняття:
Екстраверт, інтроверт, сангвінік, флегматик, холерик, меланхолік, взаємодія, відношення
Хід уроку.
1. Орг. момент (1 хв.)
2. Пояснення нового матеріалу.
. Вступне слово. (1 хв.)
На одному з останніх уроках ми з вами торкнулися дуже для вас «животрепетну» тему. Даша, скажи нам про що «душа ваша кричала»? (Про те як «... дістали батьки», дорослі вас не розуміють, ви їх не розумієте, про «важке дитинство», тобто перехідному віці).
Вчора ми спробуємо розібратися в проблемі спілкування і взаємодії «батьків і дітей» більш детально, з психологічної точки зору. Звичайно, ця тема розрахована не на один урок.
А почнемо ми з психологічних особливостей людини. І як ці його особливості позначаються на спілкуванні як з дорослими (батьками, вчителями) так і з однолітками.
Отже, тема нашого уроку: «Психологічні особливості людини та спілкування». Запишіть тему уроку в зошит. (Відкривається презентація, діти пишуть тему уроку «Психологічні особливості людини та спілкування)
Розглянемо мети нашого уроку. (2 слайд) (1 хв.)
І почнемо ми з першої мети нашого уроку: «Що таке потреба в спілкуванні?»
А як ви самі розумієте таке поняття як потреба в спілкуванні? (Бажання спілкуватися)
Та така потреба є у всіх, але у кожного вона проявляється по-своєму.
Як ви думаєте, чому? (діти намагаються відповісти)
Ви, напевно, помічали, що одним людям хочеться спілкуватися постійно, а в інших ні в цьому необхідності.
Як ми в побуті називаємо і тих і інших? (Товариські і нетовариські)