tify"> Мета: Вчити дітей дізнаватися насіння цибулі (вони коричневі, трохи довгасті, гладкі). Формувати навички посадки насіння (посадити в борозенки, присипати землею, полити). Вправляти в використанні обследовательских дій. Активізувати вживання слів, що позначають особливості насіння, а також дії дітей, пов'язані з посадкою. Викликати інтерес до вирощування рослин.
Організація заняття. Дітей посадити за столи, поставлені буквою «П». Приготувати блюдця з насінням цибулі, лійки з водою, картинки із зображенням лука. У ящиках із землею зробити борозенки.
Хід заняття. Показати дітям картинку із зображенням лука і запитати, чи хочуть вони виростити таке ж рослина. Запропонувати кожному взяти цибулину з блюдця і покласти перед собою на столі. Уточнити знання дітей про колір і форму цибулі, запропонувати взяти цибулину в руку, щоб визначити, гладка або шорстка у неї поверхню, потім натиснути, щоб дізнатися, тверді або м'які насіння, прокатати, щоб визначити її форму. Далі запропонувати дітям стати біля ящиків. (Сам вихователь стоїть біля свого ящика, щоб всі діти його бачили.) Показати борозенки кожній дитині, запропонувати взяти по одній цибулині і покласти в борозенку корінцем вниз, трохи прідовіть. (Показати, як це зробити.) Контролювати виконання, показувати, як покласти другу цибулину (на деякій відстані від першого). Контролювати виконання, допомагати тим, у кого не виходить. Потім показати, як борозенку, де лежать цибулини присипати землею. Перевірити, як діти виконують завдання. Заохотити дітей. Після того як посадка насіння, буде закінчена, разом з дітьми полити борозенки.
Зміст праці та методика керівництва ним в молодшій і середній групі.
У молодших групах діти з допомогою дорослих годують рибок, поливають і миють кімнатні рослини, садять цибулини, сіють великі насіння, беруть участь у зборі врожаю зі свого городу, підгодовують зимуючих птахів. Керуючи працею малюків, вихователь називає рослини, їх частини, вироблені у праці дії; це розширює дитячий словник, активізує його. Діти розглядають рослини («Покажи, де листочки маленькі, а де великі», «Понюхай квітка», «Порахуй, скільки розпустилося квіток» і т. П.). Педагог роз'яснює необхідність догляду за рослинами і тваринами.
У другій молодшій групі можливий працю підгрупами. Одночасно можуть працювати дві підгрупи, але кожна при цьому виконує одну і ту ж трудову операцію: витирають рослини, садять горох на грядці або поливають клумбу. Ця особливість організації праці пов'язана, по-перше, з великою подражательностью малюків, а по-друге, з тим, що вихователю легше їх навчати. ??
Для навчання навичкам праці природі в молодшій групі характерна дробность показу трудової операції з одночасним виконанням завдань дітьми. Вихователь поєднує показ з поясненням, і діти відразу поетапно виконують трудовий процес. Така дробность показу пов'язана з недостатнім розвитком у дітей довільної уваги, пам'яті.
Кожна дитина діє в своєму темпі, не відчуваючи ніякої залежності від інших, що дуже важливо, коли діти тільки оволодівають навичками. І в той же час у них виховується інтерес до спільної праці.
Праця дітей проходить за участю вихователя або під його наглядом. У ході його вихователь допомагає дітям, заохочує їх, показує прийоми виконання завдання. Оцінка завжди позитивна, носить виховний характер. Навчання новим трудовим діям, як правило, здійснюється на заняттях [10, 283].
Діти молодших груп збирають при збиранні ділянки камінчики, тріски і складають їх у купу, з допомогою вихователя садять цибулю, сіють великі насіння, спостерігають поливання грядок і клумб, розпушування грунту і прополку рослин, беруть участь у зборі вирощеного врожаю [11, 40].
На земельній ділянці діти працюють переважно після денного сну. Так само як і в куточку природи, робота ця поєднується з спостереженнями і сприяє накопиченню у них знань про рослини і тварин, вдосконаленню трудових навичок і вмінь, вихованню працьовитості. Організація праці залежить від виду роботи, віку дітей і пори року. Деякі роботи на земельній ділянці можна проводити у формі занять з усією групою (або підгрупою), але формування трудових умінь і навичок має здійснюватися в повсякденній праці дітей. Різного роду доручення (епізодичні або тривалі) дають окремим дітям, маленьким групам їх або всій групі [15, 83].
Робота в куточку природи. Робота в куточку природи проводиться щоденно в години, відведені для праці. Діти спостерігають за рослинами і тваринами і звикають до дбайливого ставлення до них, опановують елементарними трудовими навичками, привчаються до спільної праці з дорослими, один з одним, а потім і самостійно. Організація праці дітей залежить від їхнього віку. У першій молодшій групі діти тільк...