рші »Саша Чорний« Диваки »* Ю. Владимиров« Дуже страшна історія »Д. Хармс «Весняні сорочки» Про. Висотського «Пісня» Е. Мошківська «Щоб літали ми всі і росли!» Ю. Моріц «Пісня Керролла» .В. Висоцький * - відмічені вірші для заучування напам'ять
Як видно з таблиці 1, кількість ліричних віршів досить велика. У кожному класі по літературному читання є розділ поезії, в якому зібрані вірші різного характеру: дитячі, пейзажні, патріотичні. Але в початковій школі частіше інших видів зустрічається власне образотворча лірика, як правило, пейзажна, яка більш зрозуміла учням початкової школи.
Основний упор на формування навичок виразного читання робиться у другому класі, де виділяється спеціальні розділи в програмі: «Вчимося читати: Читаем правильно»; «Вчимося читати. Читаємо швидко »; «Вчимося читати. Читаємо виразно ».
Для того, щоб навчити молодшого школяра виразно читати вірші на уроках літературного читання використовують умовні позначення:
логічні наголоси -------
паузи:/(пунктирна) -мала,/- велика,//- дуже велика;
темп: Б.-швидкий уб.- Прискорюється, н.- Нормальний, ум.-помірний,
м.- Повільний, зм.- Уповільнений;
тон: може бути радісний, сумний, що повідомляє, який стверджує, що викликує. (22, с.54)
Аналіз шкільних підручників показав, що на сучасному етапі, ліричні вірші займають важливе місце на уроках читання і відібраний матеріал створює умови для організації роботи над виразним читанням ліричних віршів.
. 2 Фрагменти з уроків літературного читання по виразного читання вірша
Основи виразного читання закладаються в початковій школі. Вчитель-словесник, що працює в середніх і старших класах, повинен спрямовувати роботу вчителів початкової школи надавати їм допомогу, проводити спеціальні уроки з виразного читання в початкових класах.
Розглянемо фрагменти деяких уроків з формування навичок виразного читання віршів.
Вірш І. Буніна «Листопад» представлено невеликим уривком, тому на уроці вистачає часу підготувати його до виразного читання і попрактикуватися в читанні.
Мета уроку: навчання дітей умінню малювати словом картини, передавати в читанні підтекст і спілкуватися зі слухачами.
План уроку:
. Виконання вправ з техніки мови.
. Вимова окремих пропозицій з різними намірами.
. Розбір і читання уривка з вірша І. Буніна «Листопад» (на матеріалі уривка учнів вчаться вмінню знаходити і передавати елементи підтекстових змісту).
Хід уроку:
Урок починається з вправ з техніки мови. Спочатку виконуються вправи по тренуванню дихання, а потім - тренуванні дикції. Вимова окремих пропозицій з різними намірами (підтекстами).
На дошці пишеться пропозицію «Уж настала осінь». Прочитайте цю пропозицію з двома різними намірами.
а) Ви радієте тому, що настала осінь (немає спеки і спеки; в лісі стало красиво: стоять золоті берези та багряні осики; ви прийшли в школу, зустрілися з товаришами, з якими не бачилися ціле літо ).
б) Ви не раді осені (відлетіли птахи, вода в річці стала холодна, не можна купатися, дні стоять похмурі).
Можна зробити так, щоб одні учні вимовляли пропозиції в першому варіанті, інші в другому, можна і так: щоб деякі з учнів вимовляли кожне речення у двох варіантах.
Учитель. Зараз у нас осінь. Ви буваєте в лісі. Скажіть, які картини вам більше запам'яталися, здалися, красивими, що ви особливого помітили в лісі?
Учні. Я бачив, як гора пожовкла. Жовта, жовта вся.
А я помітила: берези стоять золоті, а поруч сосонки зелені.
А ми біля річки були, вода холодна, а біля берега кущі жовті та червоні.
А мені сподобалося, як дорога була засипана листям.
Учитель. Так, хлопці, восени природа буває дуже красивою. Добре, що ви це помітили. А тепер подивимося, як описує осінь поет. Розбір і читання уривка з вірша І. Буніна «Листопад». На аркуші паперу вивішений текст.
Ліс /, точно терем писаний,/
Ліловий,/золотий,/багряний,/
Веселої,/пестрою стіною/(пунктир.)
Варто над світлою галявиною .//
Берези жовтою різьбленням
Блищать в блакиті блакитний,
Як вишки, ялинки темніють,
А між кленами синіють