а сучасному етапі. На противагу концепції «засвоєння знань» (а насправді суми відомостей) воно передбачає освоєння учнями вмінь, що дозволяють діяти в нових, невизначених, проблемних ситуаціях, для яких заздалегідь не можна напрацювати відповідних коштів. Їх потрібно знаходити в процесі вирішення подібних ситуацій і досягати необхідних результатів.
Спостереження було організовано на уроках російської мови в 3 класі.
Для організації спостереження були визначені наступні показники активності учнів на уроці: піднімають руку на уроці, щоб відповісти на запитання вчителя; уважно слухають; ретельно виконують завдання; задають питання; самостійно виконують роботу.
На основі даних показників був розроблений протокол як форма фіксації спостереження (Таблиця 5):
Таблиця 5
Умови (вибір методу) Метод проблемного обученіяОб'яснітельно - ілюстративний методТема урокаОтвечают на питання учітеляСледят і уважно слухають Ретельно виконують заданіеЗадают вопросиСамостоятельно виконують работуВсего
Кожен прояв фіксувався як 1 бал.
Далі було проаналізовано зміст навчального матеріалу з російської мови в 3 класі і розроблена серія уроків з використанням проблемного методу викладу матеріалу і пояснювально - ілюстративного методу.
Потім було організовано неодноразове спостереження за активністю пізнавальної діяльності учнів на цих уроках. Результати заносилися до протоколу.
Пізнавальна діяльність - це система певних дій і входять до них знань, спрямована на одержання нових знань і способів діяльності. Це означає, що пізнавальну діяльність слід формувати у суворо визначеному порядку, рахуючись з мотивом і змістом становлять її дій.
Технологія проблемного навчання вирішує цю задачу, через систему методів і прийомів навчання. Виділяються такі етапи реалізації технології проблемного навчання:
Таблиця 6. Етапи реалізації технології проблемного навчання
ЕтапиДеятельность учітеляДеятельность учащіхся1. Мотивація навчальної деятельностіОбоснованіе значущості теми, постановка мети урока.Воспріятіе і усвідомлення поставленої целі.2. Актуалізація знань учнів і способів дій попередньої работиОрганізація діяльності учнів з повторення питань, вивчених у попередній темі. Оцінювання результатів діяльності учащіхся.Актуалізація знань по пропонованих питань і завданнями вчителя, повторення, систематизація, логічний виклад матеріалу попередньої теми.3. Створення проблемної ситуації (проблемне питання, проблемне завдання) Пред'явлення учням необхідної навчальної інформації, постановка проблеми, планування кроків вирішення (розкриття шляхи вирішення проблеми) Сприйняття або осмислення навчальної інформації, усвідомлення проблеми, планування кроків вирішення проблеми у співпраці з учітелем.4. Рішення проблемиОрганізація самостійної діяльності учнів за рішенням проблеми, керівництво діяльністю, контроль за пошуком рішення, організація дискусії за підсумками самостійної работи.Самостоятельное розв'язання проблеми індивідуально, в групі, фронтально, самоконтроль, самооцінка результатів деятельності.5. Рефлексивно оцінний етапФормуліровка висновків по навчального заняття, оцінка ступеня вирішення проблеми. Аналіз діяльності учнів за рішенням проблеми.Воспріятіе, оцінка та аналіз власної діяльності за рішенням проблеми.6. Визначення проблемного домашнього заданіяПред'явленіе заданія.Воспріятіе.
Приклад уроку з російської мови в 3 класі. Урок побудований в технології проблемного навчання: складається з трьох основних частин - виклик, осмислення, рефлексія. Використані наступні прийоми: «Вірні і невірні твердження», «Таблиця тонких і товстих питань», «Кластер» (Додаток А)
Тема уроку: Приставка як частина слова.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Мета уроку: Сформувати в учнів уявлення про приставці як частини слова.
Завдання уроку:
) Узагальнити знання дітей про частини слова;
) Уточнити місце приставки в слові, її роль і значення;
) Сприяти розвитку аналітичного мислення;
) Працювати над розвитком мовлення учнів;
) Стимулювати самостійну пошукову діяльність;
) Сприяти формуванню комунікативних навичок.
Обладнання:
. Підручник «Російська мова», 3 клас, автор Рамзаева Т. Г. 2. Листи з таблицями для прийому «Вірні і невірні твердження»
Хід уроку:
I. Стадія виклику:
. Організаційний момент.
Продзвенів і за...