p align="justify"> Добре, коли мама хвалить дитини. Зверніть увагу, закінчили вони свою роботу або залишили недоробленою, тоді логопед повинен прийти на допомогу і поставити заключний штрих в будівлі й сказати: «Які ми молодці, все довели до кінця!» [13].
Заняття 3. Продовження знайомства з ЛЕГО разом з мамою
Мета: ознайомити дітей з конструктором ЛЕГО.
Обладнання: набори ЛЕГО ДУПЛА в достатній кількості.
Хід заняття:
Педагог: «Здрастуйте! У нас є такий чудовий конструктор - ЛЕГО. Ваш малюк вже знайомий з ним. Йому вдалося вже багато чого побудувати, і все виходило таким яскравим і красивим! А сьогодні він дуже хоче запропонувати Вам пограти разом ».
Педагог вмикає музику. Дитина і батько будують.
Підводячи підсумок, педагог говорить: «Ви разом так добре грали! Вам сподобалось? Розкажіть про те, що ви зробили. (Слухає розповідь). Розкажіть про те, як ви грали.
Дякуємо! Ви такі молодці! Давайте збережемо споруду і покажемо її іншим хлопцям і батькам ».
Доцільно сфотографувати споруду, а також дитину і маму. Досвід показав, що такі фотографії значно покращують емоційну обстановку в сім'ї і підвищують ефективність навчання, виховання та корекційної роботи.
Спостереження за спільної спонтанної грою батька та дитини
«Для надання більш успішною корекційної допомоги педагог-дефектолог проводить велику роботу з батьками щодо виявлення та роз'ясненню проблем, наявних у дитини. Спільна ЛЕГО-гра батька з дитиною сприяє не тільки встановленню контакту, але й висвічує наявні відхилення у розвитку дитини, причини яких нерідко криються і у сімейних відносинах. Спільна творча гра допомагає в подоланні цих проблем, і, що найголовніше, батько знаходиться не на позиціях стороннього спостерігача, а виконує роль активного учасника. Допомогою спільної ЛЕГО-ігри можна оцінити, як батько й дитина сприймуть пропозицію пограти, як вони почнуть ігрову діяльність, хто візьме на себе роль лідера, який емоційно-мовленнєвої фон гри, що буде закінченням гри і багато іншого.
На основі спостережень за спільної грою логопед (дефектолог, вихователь) може почерпнути багато цікавих спостережень, які в подальшому буде використовувати в практичній роботі.
Проаналізуйте також, хто перший вступив у гру, чи провів батько вступну бесіду. Найчастіше гру починають діти, бувають такі ситуації, коли дитина повністю бере на себе роль лідера і керує діями дорослого. Досить часто батьки не беруть активної участі в грі дитини, що характерно як для літніх, так і для молодих батьків.
Багато батьків, які не награвшись у дитинстві, так захоплюються конструктором, що зовсім «забувають» про дитину.
Гра в подібних випадках проходить на двох різних територіях, тобто по різні сторони столу або килима.
Педагогу слід звернути увагу на характер спілкування в процесі спільної гри. Часто батьки тиснуть на дитину, чути репліки, що дитина все робить не так (природно, не так, як хоче батько). Втім, таке ж можна почути з вуст дитини. Необхідно звернути увагу на те, що побудував дитина, на його висловлювання під час маніпуляції з ЛЕГО-деталями, чи використовує він у своїй споруді чоловічків, тварин.
Уважний погляд дає можливість зрозуміти, як дитина і батько ставляться один до одного, що відчуває дитина в сім'ї: любов, турботу або нерозуміння, самотність.
Висновки, зроблені на основі спостережень за спільної грою дитини і дорослого, доцільно оформити у вигляді карти спостереження (Додаток № 2) »[13].
. 4.2 Період навчання ЛЕГО-грі. Пропедевтика. Зміст і завдання пропедевтичного періоду навчання
«Перший етап знайомства з ЛЕГО пройшов. Діти вже мають певне уявлення про конструкторі: познайомилися з ЛЕГО-деталями, навчилися їх скріплювати, інтерес до гри поступово зростає. Але проведення спонтанних ігр поки не дозволяє дітям, навіть нормально розвиваються, зрозуміти діапазон можливості ЛЕГО-елементів »[21].
Це проявляється в наступному:
у дітей з порушеним інтелектом більшою мірою, і в меншій - у дітей з мовною патологією переважають примітивні ознайомчі дії з деталями (вони беруть в рот, довго безцільно крутять у руках і т.д.);
зберігаються труднощі в скріпленні (особливо у дітей з мовною патологією і дітей з порушеним інтелектом). У дітей виникають труднощі в обхвативании і утримуванні деталей, не сформований навик роботи ведучою рукою, двома руками, часто дії рук не скоординовані; багато хто намагається силою втиснути деталі, замість того щоб знайти пра...