;єктів, в більшій частині малознайомих дітям, а також нові види предметно-практичної діяльності. Це дає можливість продовжити роботу по загальному і мовному розвитку дітей, а також закріпити і розширити раніше отримані знання. Так, школярі не тільки вчаться писати складний план роботи, складну заявку, але і закріплюють вміння складати поопераційний і короткий плани, просту заявку; описуючи особливості виконаної роботи, спираються на раніше знайомий поопераційний звіт і т. д.
Основою навчання в IV класі є подальша активізація мовленнєвої активності дітей шляхом збагачення мовлення дітей за рахунок введення нових слів, словосполучень, фраз; роботи над варіативністю висловлювань (одну і ту ж думку діти висловлюють різними типами фраз); підвищення частки самостійних висловлювань. З метою розвитку розмовної мови дітей на уроках в цьому класі використовуються вже відомі дітям організаційні форми діяльності. У представлених розробках це робота парами («гвнина і гориВ», В«АеропортВ»), бригадами (панорама піонерського табору, «гвнина і гориВ», В«Освітлення аеропортуВ», ​​«Пов'язкаВ»), по троє (В«План вулиціВ», В«Корзиночка В»), зВ« маленьким вчителем (В«КорзиночкаВ»).
На відміну від попередніх класів, тут дітям надається більша самостійність. Вони самі вибирають собі ведучого, розподіляють роботу, виконують її і т. д. Якщо з подібними завданнями діти однієї групи не справляються, їм допомагають товариші по класу. Якщо ж завдання викликає загальні труднощі, то приходить на допомогу вчитель. Такий методичний підхід відображений в тих розробках уроків, де показана колективна робота учнів. При організації колективної діяльності дітей педагог, як правило, не дає дрібних дробових завдань, а повідомляє інструкції, що містять вимоги до цілого етапу уроку (В«План вулиціВ», «гвнина і гориВ» і т. п.). Так само як і в III класі, велике місце на уроках відводиться самостійній роботі дітей. Методика проведення подібної роботи описана в ряді уроків: В«Геометричні фігуриВ», В«Піонерський табірВ», В«електроланцюгахВ», В«Настінний календарВ», В«АеропортВ» та ін (Є. М. Марциновська, Т. В. Нестерович, Т. З . Зикова. Уроки предметно-практичного навчання в школі глухих.)
Приклади:
Г? У роботі моделювання, тема В«ПеналВ»
Мета уроку: вчити працювати з новим матеріалом.
Виховна завдання: навчання акуратного ставлення до навчальних речам.
Хід уроку: вчитель звертає на безлад на столах учнів і пропонує зробити пенал. Учні запитують: В«навіщо потрібен пенал?В». Учитель каже: В«щоб на столах був порядок, треба ручки і олівці прибирати в пеналВ». p align="justify"> Мотивація: у дітей виникає бажання до чистоти й акуратності.
Г? У роботі ліплення, тема: В«Кімната лялькиВ»
Ме...