є помилковими в таких завданнях, не викликають такої небезпеки, оскільки можуть приймати різний графічний вигляд залежно від свого лексичного значення.
У процесах виконання подібних вправ орфографічні правила набувають в очах учнів практичний сенс, життєве значення. Завдяки цьому, в систему мотивів, що визначають правопис як частина мовної діяльності, включається комунікативний мотив: писати треба за правилами не тільки для того, щоб не отримувати поганих оцінок або стати освіченою людиною і т.п., але й для того, щоб те, що ти пишеш, було зрозуміло оточуючим.
Як приклад ми наводимо конспект уроку узагальнюючого типу про службові частини мови.
Конспект уроку
Службові слова
Мета уроку : Узагальнити знання учнів про прийменники, частки, спілках.
Обладнання: таблиця «Приставки і приводи».
. Організаційний момент.
Вчитель: Ми почнемо зараз урок з цих рядків
Ви на строчки подивіться,
Що помітили, скажіть!
На дошці написані слова
На по через близько з в
І але якщо зате да
Чи не ні чи б теж так ні
Учні відповідають:
На першій сходинці написані приводи,
На другий - спілки, на третій - частинки.
Вчитель: І так ми сьогодні будемо говорити про ці частинах мови. А для чого вони потрібні?
Учні: Для зв'язку слів у реченні. Вони служать іншим словам.
Вчитель: Так, це службові частини мови і вони добре виконують свою службу. У нас з вами кожна частина записана на своїй сходинці. І ми наші знання про ці частинах мови розкладемо «по поличках».
П. Основна частина
Вчитель: Запишіть собі в зошити почесних гостей нашого уроку.
Записують
Вчитель: На першій сходинці ...
Учні: Прийменники.
Вчитель: Наведіть приклади слів із прийменниками і приставками.
Наприклад, «наскочив на камінь» - у слові наскочив є приставка на, на камінь - прийменник на.
Вчитель: Спробуйте між приводами вставити питання або інше слово. На дошці написані наступні словосполучення
До берези
Про місто
Учні: До (чого?) берези, до кучерявою берези,
Про (що?) місто, про старовинне місто.
Вчитель: Що ж треба робити, щоб не помилитися в написанні прийменника з наступним словом?
Учні: Прийменник пишеться зі словом окремо, так як ми можемо вставити слово між приводом і наступним словом.
Физкультминутка
На дошці написані слова:
Для одного, на біг, в дали, зайшов, в кутку, по яру, затанцював, потечуть, до узлісся, запустив, покотив, від берега, з гори.
Вчитель: Якщо я назву слово з прийменником, ви нахиляєтеся вперед, пальчиками пальців рук дістаючи до підлоги. Якщо прозвучить слово з часткою, ви присідаєте, руки на поясі.
Учитель: Давайте ми зараз повернемося до решти частин. Кого ми залишили без уваги?
Учні: Спілки і частинки.
Вчитель: Що ви знаєте про союзи?
Учні: Спілки теж служать для зв'язку слів у реченні.
Вчитель: А в чому ж тоді відмінність?
Учні: Прийменник пов'язаний з іменником і займенником, а союз пов'язує будь члени речення.
Учитель пропонує наступне завдання
Я загадаю дві загадки. Вам їх потрібно не тільки відгадати, але і знайти всі приводи й союзи. Будь-яку з них ви списуєте, союзи з приводами підкреслюєте.
Дивовижний дитина:
Тільки вийшов з пелюшок,
Може плавати і пірнати,
Як його рідна мати.
(Риба).
Недоторка, весь у голках,
Я живу в норі під ялинкою,
Завжди навстіж мої двері,
Але до мене не ходять звірі.
(Їжак).
Учні записують у зошит будь-яку з загадок.
Перевірка: учні читають те, що вони записали, називаю...