а. «Плачі бандура, мов ожіває ...» (А. Метлинського)
Мета:
музика: поглібіті знання молодших школярів про Історію українського народові; познайомитись учнів з Українськими народними інструментами - кобзою та бандурою; розвіваті аналітичні навички слухання музики; виховувати почуття гідності за свой народ, Прагнення зберігаті в пам'яті Історію рідного краю;
трудове навчання: вчитись дітей ліпити віріб Із кількох частин, правильно поєднуючі їх в Одне ціле; розвіваті навички роботи з пластіліном, уміння передаваті основні пропорції людини.
Тип уроку: урок Вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: бінарній урок.
Об'єкт праці: композиція з пластіліну.
Обладнання: фортепіано; магнітофон; касети Із записом музики, что вікорістовується во время уроку; репродукції картин художників; малюнки кобзи та бандури.
Приладдя, матеріали та інструменти: зразки виробів, підкладна дощечка, пластилін, клей ПВА, борошно, фарби, пензлик, стеки.
План уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ момент. Актуалізація опорних знань учнів. Оголошення тими и мети уроку. Розповідь вчителя про кобзу та бандуру з елементами Бесідам-аналізу МУЗИЧНИЙ творів. Виконання з пластіліну композіції «Кобзар». Підсумок уроку. ПОВІДОМЛЕННЯ домашнього Завдання
VIII. Прибирання робочих Місць
Хід уроку
(Діти призахідного до класу під музику. Звучить Запис пісні-маршу «Засвистали козаченьки» з опери М.В. Лисенка «Тарас Бульба».)
І. Організація учнів до уроку
(Перевірка готовності школярів до уроку. Чергові перевіряють Готовність учнів до практичної роботи. Музичне привітання.)
II. Актуалізація опорних знань учнів
? Діти, Послухайте вірш В. Скомаровського «Кобзарі».
Рано-вранці на зорі
На Тарасовій горі
Посідалі під вербою
Дідугані-кобзарі.
Мовів слово КОЖЕН з них,
Струн торкнув голосних, -
І злетіла пісня вгору
Вище кленів Мовчазний.
Нішка слухали ее
Зачаровані гаї,
даже змовклі на Хвилини
Невгамовні солов'ї.
? Про кого цею вірш? Кого назівають кобзарями? Що ви про них знаєте? (Кобзарі - це мандрівні музиканти-співці. Смороду булі маленькою, но особливую частиночки нашого народу. Кобзарі НЕ малі ласки від долі - почти всі були невідющі, того їх водили білим світом хлопчики-поводірі. Тихою ходою йшов кобзар від міста до міста, від села до села, наслухав, як Живуть Прості люди, й оспівував їхні жалі й радощі у своих думах-піснях. Де, бувало, що не стрінеш кобзаря! І на превеликий ярмарок, и на майдані, и в курній убогій хаті, и в шинку, а то й просто среди поля. Скрізь и Всюди знаходиься Йому слухачі, и в шкірного завмирать серце від кобзарської пісні.)
? Чому так відбувалося? Послухаємо «Думу про козака Голоту».
(Звучить запису «Думи про козака Голоту». Вчитель віслуховує ВІДПОВІДІ дітей.)
? На якому інструменті Граль кобзарі? (Пісні кобзар віконував, Граючи на кобзі.)
III. Оголошення тими и мети уроку
? Сьогодні ми познайомимось з ЦІМ інструментом. Подівіться на репродукцію картини К. Трутовського «Лірник у селянській хаті» и Спробуйте описати цею інструмент.
(Учитель демонструє репродукцію картини К. Трутовського «Лірник у селянській хаті». Школярі опісують кобзу. Вчитель показує Малюнок кобзи.)
IV. Сприйняттів та усвідомлення нового матеріалу
1.Розповідь вчителя про кобзу та бандуру з елементами Бесідам-аналізу МУЗИЧНИЙ творів
? Кобза - стародавній щипковий інструмент, Який існував ще в Київській Русі, про что свідчіть зображення музиканта на фресці Софійського собору в Києві. Цей музичний інструмент віготовляється з верби або клена. Кобза має різну Кількість струн - від 20 до 30. (У давнини зустрічаліся кобзи з 12 струнами.) У 80-х роках XVI ст. в Україні кобзу вітісніла бандура, что булу досконалішою и більшою за розмірамі.
(Учитель показує Малюнок бандури.)
? Проти назва кобза застосовується и до бандури. Любов до кобзи ми бачим з українських наро...